تیم ملی فوتبال پرو بعد از راهیابی سخت به جام جهانی روسیه، می‌خواهد متفاوت با گذشته عمل کرده و با اتکا به حمایت خیل عظیم هوادارانش، نتایج مطلوبی در ورلدکاپ ۲۰۱۸ بگیرد.

به گزارش بسیج پرس, تیم ملی فوتبال پرو در مسابقات جام جهانی روسیه می‌خواهد متفاوت با گذشته عمل کند.برای این منظور تیم آمریکایی، به یکسری ویژگی‌های مثبت اتکا کند.از جمله حمایت گسترده هوادارانش که از ماه‌ها قبل برای حضور در روسیه و حمایت گسترده از تیم کشورشان برنامه‌ریزی کرده‌اند.

طبق آخرین گزارشاتی که فیفا در این باره داده، پرویی‌ها استقبال بسیار خوبی در زمینه تهیه بلیت بازی‌ها را کردند.حتی عده‌ای از شهروندان فوتبا‌ل‌دوست این کشور حاضر شده‌اند بدون بلیت و تنها برای همراهی و تنها نگذاشتن بازیکنان تیم کشور خود، به روسیه بیایند.

*تعداد حضور در جام جهانی

تیم ملی فوتبال پرو که ۲ لقب «سفید و قرمزها» و «اینکایی ها» را دارد، با حضور در مسابقات روسیه ۲۰۱۸ در حقیقت پنجمین حضورش را در یک دوره مسابقات ورلدکاپ تجربه می کند.

این تیم  آمریکای لاتین که  نخستین بازی رسمی اش را در تاریخ ۱ نوامبر سال ۱۹۲۷ برابراروگوئه انجام داد، برای اولین مرتبه  در جام جهانی ۱۹۳۰ حاضر شد و بعد حضور در مسابقات ۱۹۷۰، ۱۹۷۸،۱۹۸۲،را به چشم دید تا به آوردگاه جهانی روسیه رسید.البته در جام جهانی ۱۹۳۰ در مرحله گروهی حذف شد.

در جام جهانی ۱۹۷۰ تادور یک هشتم نهایی بالا آمد.درجام جهانی ۱۹۷۸در مرحله دوم گروهی راه یافت و در جام جهانی ۱۹۸۲ نیز در مرحله گروهی حذف شد.

*مرحله مقدماتی

پرو با زحمت و تلاش بسیار توانست یکی از ۳۲ تیم مرحله نهایی جام جهانی روسیه شود.این تیم در مرحله گروهی با برزیل، اروگوئه،آرزانتین،کلمبیا، شیلی، پاراگوئه، اکوادور، بولیوی و ونزوئلا رقابت کرد.

بعد از انجام ۱۸ بازی طاقت فرسا در گروه خود با ۲۶ امتیاز پنجم شد و سهمیه حضور در پلی آف بین کنفدراسیونی را کسب کرد.

در نتیجه با نیوزیلند، قهرمان اقیانوسیه مصاف داد که بعد از تساوی بدون گل بازی رفت در بازی برگشت ۲ بر صفر برنده شد و جواز صعود گرفت.

*افتخارات

تیم ملی فوتبال پرو در قاره آمریکای جنوبی همیشه در سایه قدرت نمایی برزیل، آرژانتین و اروگوئه قرارداشته است.پرو در این قاره تنها در۲ دوره موفق شد قهرمانی را از آن خود کند.در رقابت های کوپا آمریکا در سال ۱۹۳۹ و ۱۹۷۵ به مقام نخست رسید.همچنین در رقابت های ۱۹۲۷،۱۹۳۵،۱۹۴۹،۱۹۵۵و ۲۰۱۱ به مقام سوم دست یافت.

*بازیکنان شاخص

به باور بسیاری از تحلیل گران، شاخص ترین چهره تیم پرو ، وینگر راست با تجربه آن یعنی جفرسون فارفان است.

فوتبالیستی که در سال ۲۰۰۱ با تیم آلیانزا لیما مطرح شد و بعد به آیندهوون هلند پیوست.در این تیم به مدت ۴ سال حضور یافت تا اینکه به مدت ۴ سال راهی شالکه آلمان شد.

او سپس برای یک فصل نیز بازی در تیم الجزیره امارات را تجربه کرد و اکنون درخدمت لوکوموتیو مسکو از لیگ روسیه است.

وی در۸۱ بازی که برای تیم کشورش انجام داده، ۲۴ گل زده و کارنامه خوبی از خود به جای گذاشته است.

*مربی

هدایت تیم فوتبال پرو برعهده یک مربی آرژانتینی به نام ریکاردو گارکا است.یک مربی ۶۰ ساله که در تیم های زیادی در آمریکای جنوبی از جمله پالمیراس برزیل،ولز سارسفیلد، ایندپندیت سانتی فی و… کار کرده واز سه سال قبل سکان هدایت سفید و قرمزها را در اختیار دارد.

*سیستم بازی

سیستم بازی تیم ملی پرو، روش ۱-۳-۲-۴ است.دراین حالت گالاسه در دروازه جای می گیرد.آدوین کولا، راموس، رودریگوس و تراکو در خط دفاع حضور می یابند.سپس یوتون و تاپیا اولین لایه خط میانی را تشکیل می دهند.

در لایه دوم نیز فلورس، کووا و فارفان حاضر می شوند.کاریلو نیز در خط اتش جای خواهد گرفت.

*نقاط قوت و ضعف

بسیاری از تحلیل‌گران فوتبال در آمریکای‌لاتین می‌گویند نقطه قوت تیم ملی پرو ، یکپارچگی تیمی است.ریکاردو گارکا، توانسته تیمی بدون نام مبتنی بر کار گروهی بسازد.تیمی که برای جام جهانی روسیه برنامه‌‌های دارد.پرو از یک طرف فوتبال تکنیکی و پاکی را ارائه می‌کند اما اگر لازم باشد، همین تیم دست به بازی قدرتی می‌زند و یکپارچه عمل می‌کند.

در خط حمله از قدرت نسبتا خوبی برخوردار است هر چند که فورواردهایش آن چنان اسمی نیستند.اما گفته می شود پاشنه آشیل تیم، خط دفاعش است.جایی که هواداران را نگران کرده است.

رسانه‌های پرو می گویند در این منطقه مدافعانی که به اندازه کافی تجربه بین‌المللی داشته باشد،‌دیده نمی‌شود.

*نکته خاص

این تیم در تمام تاریخ حیات خود، یکبار سابقه رویارویی با تیم ملی فوتبال کشورمان را داشت.

در مرحله مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین ، پرو در سومین بازی خود برابر تیم ملی ایران قرار گرفت و با نتیجه ۴ بر یک برنده شد.

در آن مسابقه ستاره های بی چون و چرای پرویی ها، کوبیلاس، اوبیلتاس و شومپیتاس بودند که برابر تیم پراستعداد ایران نهایت استفاده را از بی تجربگی حریف آسیایی را کردند و به برد پرگل ۴ بر یک  رسیدند.در آن مسابقه تک گل ایران را حسن روشن به ثمر رساند.