وزیر رفاه گفت: احکام بازنشستگی زودرس برای ۳۰ هزار نفر از بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر آماده شده است که حق بیمه این افراد در ۸ سطح تعیین شده است.

به گزارش بسیج پرس,علی ربیعی در مورد آخرین وضعیت صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر گفت: یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر بیمه شده در این صندوق داریم که در ۴،۳ سال اخیر روند افزایشی داشته است.

وی در مورد عدم گرایش روستائیان و عشایر به این بیمه گفت: یکی از مشکلات این بیمه عدم آشنایی روستائیان با خدمات این بیمه است چرا که در این بیمه اجتماعی بجز خدمت درمانی آن سایر خدماتش با دیگر بیمه‌ها یکسان است.

ربیعی افزود: ارزش دفترچه بیمه اجتماعی روستائیان را ۴ برابر کرده‌ایم و این بیمه شدگان می‌توانند از خدمات بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت استفاده کنند.

وزیر رفاه گفت: احکام بازنشستگی زودرس برای ۴۰ هزار بیمه شده این صندوق در سال جدید آماده شده است.

وی گفت: شرایط خوبی برای بیمه شدگان در نظر گرفته‌ایم تا آنها در ۸ سطح، بتوانند حق بیمه‌های متفاوتی بپردازند بنابراین برای هر فردی توان مالی‌اش دیده شده است.

وی گفت: این سطوح حق بیمه از ۴۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان است که دولت ماهانه ۲ برابر آن را خودش می‌پردازد و از میان حداقل دستمزد، یک دوم برای این افراد تعیین شده است.

وی گفت: هرکسی که در روستا زندگی می‌کند چون در حوزه مشاغل کشاورزی تعریف می‌شود مشمول این بیمه خواهد بود و بیمه شدگان بیمه بیکاری، مستمری بگیری، بازنشستگی، حوادث، فوت و از کارافتادگی را می‌گیرند و فقط در بحث درمان، بیمه سلامت خدمات درمانی برایشان تعریف کرده است.

وزیر رفاه گفت: طرحی که در اشتغال روستایی و عشایر دنبال می‌کنیم به گونه‌ای است که ۱۲۰ هزار شغل در روستاها ایجاد خواهیم کرد، با سازمان فنی و حرفه‌ای برنامه‌های زیادی داریم همچنین برای کسانی که وام دریافت می‌کنند شرایطی ایجاد شده که بیمه اجتماعی هم بشوند در واقع می‌خواهیم مشاغل روستایی را با بیمه اجتماعی گره بزنیم.

ربیعی گفت: با تدابیر انجام شده و کمک گرفتن از کارگزاری‌های بیمه‌، دهیاری‌ها و شورای روستاها منحنی بیمه روستایی رو به افزایش رفته است.

وی گفت: سالمندی با فقر نباید توأم باشد در حالیکه در بعضی از روستاها اینچنین است و فقدان شغل پایدار باعث فقر شده است.

وی گفت: در جلسه بعدی دولت لایه میانی نظام چندلایه تأمین اجتماعی در دستور کار قرار خواهد گرفت که در آن به بیمه اجتماعی فراگیر هم پرداخته خواهد شد.

منبع:فارس