مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: واردات مکمل های غذایی تولید آمریکا از یکشنبه هفته گذشته به ایران ممنوع شده است.

به گزارش بسیج پرس،مهناز خانوی در نشست خبری ششمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی در سازمان غذا و دارو اظهار داشت: ثبت این مکمل ها دیگر در سازمان غذا و دارو انجام نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: واردکنندگانی که قبل اعلام این دستورالعمل، این مکمل ها را ثبت کرده اند، فقط تا پایان سال ۱۳۹۷ فرصت دارند واردات را انجام دهند.
خانوی با تاکید بر اینکه این تصمیم فقط برای مکمل های آمریکایی اتخاذ شده است، ادامه داد: تصمیم گرفته شده دلیل علمی ندارد بلکه در بررسی ۳۰۰ فرآورده از ۳۰ شرکت مشخص شد که این مکمل ها، مشابه اروپایی و داخلی دارند و نیازی به واردات از آمریکا نیست.
وی خاطرنشان کرد: همچنین چنانچه فرآورده تولید داخل با کمیت و کیفیت مناسب داشته باشیم، اجازه واردات مشابه خارجی نخواهیم داد.
مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: ۶ ماه است که این ضابطه ابلاغ شده است که بر اساس آن ۴۰ فرآورده خارجی مشابه تولید داخل اجازه واردات ندارند و جلوی واردات ۲۰ فرآورده دیگر نیز به زودی گرفته می شود.

** نظارت دقیق بر برچسب بسته بندی مکمل ها
مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: تمام فرآورده های طبیعی، مکمل و سنتی تولید داخل از مراحل تاسیس کارخانه، تولید ماده اولیه، طراحی فرمولاسیون و عرضه تحت نظارت سازمان غذا و دارو است.
خانوی با تاکید بر اینکه بخش عمده مکمل های تغذیه ای و ورزشی داخل با بالاترین کیفیت، قابل رقابت با مشابه خارجی است، افزود: تمام فرآورده های مکمل وارداتی نیز از گمرک نظارت و آنالیز می شود.
وی با اشاره به راه اندازی واحد نظارت فنی گفت: این واحد در سطح عرضه، برچسب، بسته بندی، ادعای درج شده روی بسته و تمام موارد کمیت و کیفیت را نظارت می کند.
خانوی ادامه داد: مشاهده شده است که فرآورده مکملی در سطح عرضه، برچسب ادعای خود را تغییر می دهد و این ادعاها می تواند برای سلامت جامعه خطرناک باشد.
مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: ۶۰ درصد میزان مصرف مکمل ها شامل قرص و شربت از فرآورده های تولید داخل است که قیمت آن کمتر از ۲۰ درصد مشابه خارجی است.

** مکمل های ورزشی را فقط از داروخانه بخرید
خانوی درخصوص مکمل های ورزشی اظهار داشت: برخی مکمل های ورزشی خارج از فضای رسمی در بسته بندی های شکیل تولید و حتی برای بسته بندی به همان شرکت مبداء سفارش داده می شوند.
وی از مردم خواست که فرآورده های مکمل وارداتی را فقط با برچسب اصالت زردرنگ روی آن از داروخانه ها بخرند و مکمل های فاقد برچسب را مصرف نکنند.
مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: در بهترین حالت، می توانیم امیدوار باشیم که مکمل های قاچاق بی اثر باشند اما بیشتر آنها مضر هستند.
خانوی با بیان اینکه مکمل های تولید داخل به زودی برچسب گذاری می شوند، خاطرنشان کرد: مکمل های داخلی، برچسب اصالت ندارند اما در حال حاضر دارای کد ۱۶ رقمی و علامت سیب سلامت هستند.
ششمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی از ۲۹ تا ۳۱ خرداد ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی هتل المپیک تهران برگزار می شود.

منبع:ایرنا