نخستین پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی وابسته به جهاد دانشگاهی امروز شنبه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، رئیس جهاد دانشگاهی، فرهیختگان حوزه علم و فناوری، دانشجویان و اعضای هیات علمی در دانشگاه علم و فرهنگ راه اندازی شد.

به گزارش بسیج پرس, سرپرست اولین پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی در حاشیه مراسم افتتاح این پارک در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به ظرفیت های بسیار غنی فرهنگی کشورمان به نظر می رسد که در گذشته آن گونه که باید و شاید نسبت به این ذخایر فرهنگی و تبدیل آن به محصولات فرهنگی و دخالت دادن اصحاب فرهنگ و هنر به گونه ای که بخش فرهنگمان از یک بخش کمک بگیر تبدیل به بخش مولد اقتصاد کشور باشد حرکتی نداشته ایم.
دکتر محمد حسین ایمانی خوش خو اظهار داشت: به نظر می رسد با گستردگی حوزه فرهنگ و ظرفیت هایی که وجود دارد ما در چند سال آینده شاهد شکوفایی بسیار خوبی در حوزه فرهنگ خواهیم بود و می توانیم ارتباط خود با دیگر کشورها را از طریق صدور محصولات فرهنگی بیشتر و یک محیط مطمئن تر و پایدارتر برای سرمایه گذاران علاقه مند در این حوزه فراهم کنیم.
سرپرست اولین پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی افزود: با حمایت بیشتر دستگاه های دولتی پارک می تواند در خدمت تمام ایده پردازان حوزه فرهنگ، هنر، صنایع دستی و گردشگری باشد.
پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با توجه به رسالت جهاد دانشگاهی (ACECR) و ظرفیت‌های موجود در این نهاد و همچنین با در نظر گرفتن نیازهای کشور برای توسعه و تجاری‌‏سازی فناوری‌‏های نرم و اشتغال‌زایی در بخش فرهنگ و هنر، صنایع دستی، گردشگری و… با حوزه نفوذ ملی آغاز به کار می‌کند.
پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ تنها پارک تخصصی در حوزه علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در گستره ملی ایران محسوب می‌شود که وابسته به جهاد دانشگاهی است.

***ستاری: صنایع دستی که را نابود کردیم
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه صنایع دستی ما که حاصل ۵ تا ۶ هزار سال تاریخ کشور است، گفت: این حوزه هالیود ما بود که در این سال ها نابودش کردیم.
دکتر سورنا ستاری در آیین گشایش اولین پارک علوم و فناوری نرم و صنایع دستی در دانشگاه علم و هنر افزود: بسیاری از صنایع دستی در این سال ها منقرض شد.
وی با اشاره به اینکه صنایع دستی را از بین بردیم، بیان داشت: حس شتابدهی را هم در این صنایع هم از بین بردیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: وقتی دانشگاه و صنعت وارد کشور شد به تنها چیزی که نگاه نشد این طرفیت های ۴ تا ۵ هزار ساله کشور بود.
وی به وضعیت نامناسب صنعت فرش اشاره کرد و گفت: در مقاطع زیادی خواستیم این صنعت را نابود کنیم و به این سمت حرکت کردیم؛ دانشگاه ما چه کمکی به صنعت فرش کرده یا فناوری اطلاعات و نانو چه نقشی در توسعه این صنعت داشته است؟
ستاری ادامه داد: این صنعت هنوز نفس می کشد و صادرات انجام می دهد به این دلیل که از زیست بوم ما بیرون آمده است.
وی با بیان اینکه دید ما در حوزه فرهنگ این نیست که با پول دولتی می شود، فرهنگ ایجاد کرد، گفت: از سیستم دولتی باید فاصله گرفت، این سیستم ما را معتاد می کند و پول دولتی اعتیاد آور است.

** صنایع خلاق؛ از بخش های جدی تولید اشتغال در کشور
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه توسعه صنایع خلاق ازجمله برنامه های اصلی این مجموعه در سال جاری است، گفت: با توجه به نیروی انسانی خلاق و فرهنگ چند هزار ساله، صنایع خلاق یکی از بخش های جدی تولید اشتغال در آینده کشور است.
ستاری در حاشیه راه اندازی اولین پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در جمع خبرنگاران افزود: امسال یک برنامه منسجم در حوزه صنایع خلاق داریم که این برنامه مانند شتاب دهنده های کسب و کار در حوزه تکنولوژی به زودی به صورت گسترده توسعه خواهد یافت و در آینده تاثیرگذاری خود را در جامعه نشان خواهد داد.
وی با اشاره به اینکه قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان تنها منحصر به موضوع تکنولوژی است، گفت: این در حالی است که یکی از بخش های اصلی که می تواند تکنولوژی را مورد حمایت قرار دهد، صنایع خلاق هستند.

منبع:ایرنا