رئیس‌جمهور با بیان "در ۴۰ سال اخیر در برابر توطئه‌ها ایستادیم" گفت: امروز اگر برجام به‌هم بخورد بالا‌ترین هزینه سیاسی و تاریخی را آمریکا متحمل می‌شود.

به گزارش بسیج پرس ، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر دیروز در جلسه توسعه و برگزیدگان آذربایجان شرقی و افتتاح همزمان پروژه‌های زیربنایی و اقتصادی با اشاره به اعیاد شعبانیه اظهار داشت: پیامبر اسلام(ص) پیامبر رحمت، خلق زیبا و همه خوبی‌هاست و این ماه نیز ماه پیامبر(ص) است که در این ایام مبارک میهمان مردم آذربایجان هستیم.

وی افزود: همیشه در سفر به آذربایجان و تبریز از میهمان‌نوازی مردم این خطه روحیه می‌گیرم و از پیوستگی مردم با آزادی، آزادگی و انقلاب خوشنود می‌شوم چرا که تبریز از جمله پایه‌ها و ستون‌های انقلاب‌های کشور بوده است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به قیام مردم تبریز در سال ۱۳۵۶ ابراز داشت: اگر این حرکت مردم تبریز نبود به این آسانی انقلاب اسلامی ایران پیروز نمی‌شد.

وی با بیان اینکه مردم در همه زمینه‌ها با حمایتشان سبب موفقیت دولت و نظام می‌شوند ادامه داد: طرح‌های دولت زمانی موفق می‌شود که مورد حمایت مردم قرار گیرد و تمام موفقیت‌های دولت زیر سایه امید و اعتماد مردم محقق شده است.

روحانی با ابراز اینکه عبور از مشکلات کار آسانی نبود، ادامه داد: البته این به‌معنای این نیست که مشکلات تمام شده است، مشکلات هنوز وجود دارد و اساساً نمی‌شود که انسان روزی از خواب بیدار شود و ببیند مشکلی نیست، حالا مشکلات یا سخت هستند یا معمولی اما خدا ما را ساخته است تا با مشکلات، جهل، فقر و عقب‌ماندگی یا حوادث طبیعی مقابله کنیم و با مبارزه و مقابله قدم به قدم پیش برویم.

رئیس جمهور با اشاره به زلزله اخیر بیان کرد: شاید برخی از مشکلاتی پیش‌آمده تقصیر خود ما باشد مثلاً در این زلزله‌های اخیر ما به دو روستا سفر کردیم که کنار یکدیگر بودند که در هر دوی آن‌ها زلزله تأثیر گذاشته بود اما یک روستا که خانه‌هایشان بازسازی‌شده بودند سالم مانده بود و روستای دیگر به‌شکل کامل تخریب شده است و در آن تنها یک خانه سالم مانده بود. وقتی ما از صاحب آن خانه علتش را پرسیدیم گفت که “من خانه‌ام را دقیق ساخته بودم”.

وی همچنین ادامه داد: بنابراین اگر ما گاهی با مشکلاتی روبه‌رو می‌شویم دلیلش این است که خودمان کم‌کاری کردیم.

روحانی با یادآوری اینکه “کشور ما در شرایط متفاوتی با سایر کشور‌ها قرار دارد” تصریح کرد: این حساسیت‌ها از مدت‌ها قبل از انقلاب نیز وجود داشت و طوایف و گروه‌هایی از خیلی قدیم در این منطقه بوده و هستند که نسبت به ایران حسادت کرده و می‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه با روی کار آمدن انقلاب اسلامی این حساسیت افزایش یافت، گفت: چشم‌های طمع‌کاری نسبت به این سرزمین وجود دارد و ما حتی این موضوع را قبل از انقلاب نیز مشاهده می‌کردیم و اکنون که منافعشان به‌خطر افتاده بیشتر در پی مشکل‌تراشی هستند.

وی با بیان اینکه “در ۴۰ سال اخیر در برابر توطئه‌ها ایستادیم”، تصریح کرد: باید در برابر توطئه‌ها وحدت، انسجام و برنامه‌های دقیقی اجرا کنیم تا جایگاه کشورمان را حفظ کنیم.

رئیس‌جمهور همچنین ادامه داد: جایگاه ایران یک جایگاه فوق‌العاده‌ای است و نقاط مهم و حساسی از جمله دریای عمان، خلیج‌فارس، تنگه هرمز و اقیانوس هند کنار سرزمین ما قرار دارد.

وی به سالگرد حادثه طبس اشاره کرد و افزود: در این حادثه مشاهده کردیم که چگونه آمریکایی‌ها می‌خواستند در امور داخلی کشورمان دخالت کنند و در این ارتباط برنامه‌ریزی کرده بودند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار اینکه امروز دنیا درگیر جنگ اراده‌هاست یادآور شد: اراده ما در برابر اراده دشمنان قرار گرفته و امروز شاهد آنیم که اراده ما آن‌ها را شکست داده است.

وی همچنین گفت: ما در برابر اراده‌ها ایستادگی کردیم و در پیمان‌هایمان با دنیا، منافع ملی را در نظر گرفتیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه “در نقطه‌ای قرار گرفتیم که هزینه دشمن را بالا بردیم”، خاطرنشان کرد: اگر سیاست خارجه در مقابل اراده‌ها کم هزینه دهد یعنی سیاست خارجه ما موفق بوده که این مهم با همکاری همه ارگان‌ها، رهبری و مردم صورت گرفته است.

وی درباره برجام گفت: امروز اگر برجام به‌هم برخورد بالا‌ترین هزینه سیاسی و تاریخی را آمریکا متحمل می‌شود.

وی همچنین گفت: امروز که دولت ترامپ به‌عنوان بی‌اخلاق‌ترین و بی‌تعهد‌ترین دولت آمریکا است نمی‌تواند برجام را لغو کند چرا که آمریکا و اروپا متحمل سنگین‌ترین هزینه‌ها می‌شوند.

وی با اظهار اینکه مسئله برجام ایران‌هراسی را از بین برده است تصریح کرد: هنر ما در برجام ایجاد جدایی بین آمریکا و اروپا بود که اروپایی‌ها در مقابل آمریکا ایستادند.

رئیس‌جمهور همچنین ادامه داد: همه ما خوب می‌دانیم که آمریکا چقدر به‌واسطه سازمان ملل، دنیا را تاراج کرده و از عربستان پول گرفته ولی امروز در مسیری قرار گرفتیم که اگر آمریکا نخواهد تعهدش را انجام دهد متحمل هزینه سنگینی می‌شود.

روحانی با بیان اینکه ملت ایران از هر زمان آماده‌تر است، اضافه کرد: در مسئله ارز اگر تدابیری اتخاذ نمی‌کردیم و پشتیبانی‌های رهبری، مجلس، قوه قضاییه و مردم نبود دولت نمی‌توانست در این امر موفق شود.

وی خاطرنشان کرد: نباید در مسئله ارز منافع ۸۱ میلیون نفر را پای یک عده‌ای خُرد بریزیم لذا در آینده تصمیمات قاطع و محکم‌تری خواهیم گرفت.

رئیس جمهور با تذکر اینکه “نباید به هیچ عنوان برای آینده کشور ناامید باشیم”، عنوان کرد: نباید فکر کنیم کشور در آینده با معضل بزرگی مواجه می‌شود که با کمک مردم همه مشکلات را برطرف می‌کنیم و در مسیر پیشرفت گام برخواهیم داشت.

روحانی تأکید کرد: ما با هم پیمان بستیم تا با هم حرکت کنیم و با هم ادامه دهیم تا مشکلات پیش‌ِرو را برطرف کنیم.

رئیس جمهور با توجه به وعده‌های انتخاباتی‌اش تصریح کرد: در انتخابات به مردم وعده‌هایی دادیم و برخی‌ها فکر می‌کنند به‌فکر تحقق قول نیستیم این در حالی است که روزی نبوده که آن وعده‌ها را دنبال نکرده باشم و در راستای تحقق این وعده‌ها گام‌های خوبی برداشتیم.

وی در ادامه درباره روابط خارجی اظهار کرد: در مسیر رشد و توسعه کشور روابط خود را با جهان به‌ویژه همسایگانمان افزایش دادیم و در این راستا کمک‌هایی به منطقه کردیم.

روحانی در بخش پایانی سخنان خود به افتتاح چندین طرح پروژه در آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: امروز شاهد افتتاح چندین پروژه با اعتباری افزون بر سه‌هزار میلیارد تومان بودیم و همچنین اعتبار شش‌هزار میلیارد تومانی دیگر در این استان در حال کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی است.

 

منبع:تسنیم