سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برجام موضوعی میان ایران و گروه1+5 است و مطالب عنوان شده در رسانه ها درباره اصلاح برجام از سوی آمریکایی ها و اروپایی ها گمانه زنی است.

به گزارش بسیج پرس: بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشستی خبری با خبرنگاران درباره خبر مبنی بر نشست موفقیت آمیز آمریکا و اروپایی برای اصلاح برجام اظهارداشت: من از نشست های برخی کشورهای اروپایی با آمریکا اطلاعی ندارم و موضوعات مورد بحث آنها را نمی دانم.
وی تصریح کرد: برجام موضوعی میان ایران و گروه۱+۵ است و مطالب عنوان شده در رسانه ها درباره اصلاح برجام از سوی آمریکایی ها و اروپایی ها سندیت ندارد و گمانه زنی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درمورد دستاوردهای سفر اخیر وزیر امور خارجه به آفریقا و آمریکای لاتین گفت: در جایگاهی نیستم که در حال حاضر در خصوص دستاورد این سفر سخنی بگویم ولی قطعا این قبیل سفرها سودمند است و سفر مفیدی بود و تعدادی اسناد میان دو طرف منعقد شد.
قاسمی به ظرفیت های بسیار بالای کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین به خصوص برزیل اشاره کرد و یادآور شد: امضای قراردادها تا عملیاتی شدن توافق ها زمان بر است و این از خواص و ذات همکاری های فنی و اقتصادی است.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده سطح تعاملات اقتصادی بالاتری را با کشورهای آفریقایی و آمریکایی جنوبی داشته باشیم.

** حمله به سوریه اقدامی غلط و جنگ افروزانه است
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا حمله آمریکا به سوریه با مشارکت انگلیس و فرانسه می تواند برای فشار به ایران بر سر مسایل موشکی و منطقه ای باشد، تاکید کرد: اقدام علیه سوریه توسط این سه کشور تجاوزکارانه، نابجا، غلط ، جنگ افروزانه و خلاف همه موازین و کنوانسیون های بین المللی است.
قاسمی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در دهه های گذشته نشان داده با جدیت تمام و با پشتوانه مردم خود از اصول کلان جمهوری اسلامی ایران پیروی می کند و سیاست های منطقه ای و جهانی خود را دنبال کرده است و هرگز این نوع اقدامات نمی تواند بر سیاست های جمهوری اسلامی ایران تاثیر خاصی داشته باشد
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این اگر حملات به سوریه شدت بگیرد ایران چه واکنشی خواهد داشت، گفت: این نوع اقدامات خلاف موازین بین المللی و توسعه طلبانه و جنگ افروزی از طرف آمریکا که آخرین آن در سوریه اتفاق افتاد، اقدام جدیدی از سوی این کشور نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آمریکا نشان داده است که با سیاست های توسعه طلبانه خود هرزگاهی به دروغ در تامین متامع خود و با بهانه واهی و دروغ هایی که بیان می شود دست به این گونه اقدامات در کشورهای مختلف زده و احتمال دارد این نوع رفتار را تکرار کند.
قاسمی ادامه داد: امروز هرآنچه که در وضعیت نابهنجار منطقه و جهان کنونی مشاهده می شود، ناشی از اشتباهات استراتژیک و راهبردی فاحش آمریکا در دهه های گذشته است که همواره کمک کرده است که وضعیت منطقه از یک بی ثباتی جدی و نابسامانی رنج ببرد و در واقع وضعیت منطقه ناشی از اشتباه های کلان آمریکا است.
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: این سیاست و ادامه آن نهایتا آمریکا را با مشکلات عدیده و وضعیت نابهنجاری در منطقه و جهان امروز روبرو خواهد کرد.
قاسمی درمورد حملات اخیر اسرائیل به سوریه گفت: ایران در خصوص تجاوز رژیم تجاوزگر قدس به سوریه، مواضع لازم را به موقع بیان کرد و این حق مردم سوریه است که در قبال این اقدامات موضع اتخاذ کنند.
**شاید از موفقیت روند آستانه خشنود نبودند
قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در باره تاثیر حمله موشکی اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه بر راهکارهای سیاسی حل و فصل بحران سوریه اظهارداشت با وجود اینکه فرانسه و انگلیس در اروپا هستند اما ما نمی توانیم همه کشورهای اروپایی را در یک سطح قرار دهیم و کشورهای اروپایی دیدگاه های متفاوتی نسبت به مسائل منطقه و سوریه دارند.
وی همچنین درباره تاثیر این اقدام در فرآیند سیاسی آستانه گفت یکی از اهداف اساسی و کلان این اقدام عجولانه و غیرخردمندانه آمریکا و دو متحد دیگرش در تهاجم به حاکمیت و سرزمین سوریه ایجاد شکاف بین سه کشور ضامن آتش بس بود که روند آستانه را پی ریزی کرده و با موفقیت های بسیاری روبرو شدند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: شاید آن ها از موفقیت های روند آستانه خشنود نبودند و این اقدام اخیر آن ها به منظور ایجاد شکاف بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه انجام شد.
وی تصریح کرد: این تصور خیال خامی است و سه کشور کما فی السابق و با تمام توان علیرغم اختلاف نظرهایی که حتی قبل از ایجاد روند آستانه وجود داشت، به همکاری خود در مبارزه با تررویسم و کمک به حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه ادامه خواهند داد.
قاسمی خاطرنشان کرد اگر چه اختلاف نظرهایی بین سه کشور وجود داشته است، در عین حال تبادل نظرها و گفت وگوها برای کاهش این اختلاف نظرها وهمچنین افزودن بر اشتراکات سه کشور است.

منبع:ایرنا