دکتر سعید جلیلی در دانشگاه خلیج فارس: بی اعتمادی به آمریکا مبتنی بر تجربه است ** با عرض پوزش در ۴ دقیقه ابتدایی سخنرانی کیفیت صوت مناسب نیست اما در ادامه مشکل برطرف میگردد. ** دکتر سعید جلیلی بعد از ظهر روز ۱۳۹۴/۰۲/۰۲ در همایشی که با حضور دانشجویان در سالن نفت و پتروشیمی دانشگاه […]

دکتر سعید جلیلی در دانشگاه خلیج فارس: بی اعتمادی به آمریکا مبتنی بر تجربه است

** با عرض پوزش در ۴ دقیقه ابتدایی سخنرانی کیفیت صوت مناسب نیست اما در ادامه مشکل برطرف میگردد. **

دکتر سعید جلیلی بعد از ظهر روز ۱۳۹۴/۰۲/۰۲ در همایشی که با حضور دانشجویان در سالن نفت و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر ترتیب یافت، اظهار داشت: شهید شهریاری می‌دانست در لیست ترور است، ولی نترسید و ایستاد.

به گزارش ” بوشهر ۲۴ “، نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالی امنیت ملی که در نشستی دانشجویی با موضوع سیاست خارجی، در بوشهر حضور یافته بود، گفت: در عرصه‌ی بین المللی کشور‌های زیادی هستند. هر کشوری سیاست خارجی دارد و طبیعی است ما هم سیاست خارجی مشخصی داریم. تعامل و تقابل بین این کشور‌ها بر چه مبنایی است؟

وی ادامه داد: وقتی که ما از سیاست خارجی صحبت می‌کنیم. هر سیاست خارجی مانند یک پارادایم می‌ماند. در این پارادایم اصول، اهداف، ارزش‌ های مطرح و منافع و حقوقی نیز تعریف می شود. روابط بین کشورها بر اساس میزان اشتراکات در این اصول، اهداف و آرمانها و نیز حقوق و منافع شکل می گیرد. هر چقدر مشترکات بیشتر باشد، همکاری بیشتر می شود و بلعکس. میزان کم یا زیاد بودن نقاط مشترک در روابط بین کشورها تولید فرصت یا تهدید می کند؛ بر این مبنا بین این حدود ۲۰۰ کشور در جهان، برخی‌ها در تقابل و برخی دیگر در کنار هم قرار می‌گیرند. البته همیشه این همکاری و تعامل این گونه نیست که فقط دو کشور کنار هم یا در تقابل باشند، گاهی همکاری دو کشور می‌تواند به سود کشور سومی باشد.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به نامشروع و استثناء بودن رژیم صهیونیستی برای جمهوری اسلامی در این معادلات، به طرح این سوال پرداخت که؛ در این فضای بین المللی علت چیست که ما نسبت به آمریکا یک موضع و نگاه ویژه ای داریم؟ ما با خیلی از کشورها اختلاف و نقاط تقابل داریم، ولی حداقل در حد سفیر با هم ارتباط داریم. خیلی کشورهای اروپایی این گونه هستند. امّا نسبت به آمریکا، هم ما و هم آن‌ها رویکرد دیگری داریم. این قطع رابطه از اول انقلاب دلیلش چیست؟ چرا ما نسبت به این کشور موضع گیری ویژه ای داریم؟

وی ضمن تأکید بر وجود اهداف، آرمانها و ارزشها در سیاست خارجی، خاطر نشان کرد: عده ای می‌گویند باید از سیاست خارجی ایدئولوژی زدایی کرد، در حالی که هیچ کشوری این گونه نیست. خود آمریکا در سایت وزارت خارجه مدعی است که می خواهند اندیشه و عمل را در هم بیامیزند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: برخی دیگر می‌گویند سیاست خارجی جای آرمان‌ها نیست. این در حالی است که خود کشور‌ها در گفت و گوها می گویند ما آمده‌ایم تا این ارزش‌ها را دنبال کنیم. هیچ کشوری در سیاست خارجی نفی آرمان نمی‌کند.

جلیلی با طرح این سوال که اصول و ارزش‌ها و آرمان‌های ایالات متحده در سیاست خارجی چیست، گفت: برخی می‌گویند مدام از ۲۰۰ سال قبل سخن نگوییم و به آمریکای امروز بپردازیم. لذا من چیز‌هایی را مطرح می‌کنم که مربوط به همین سال ۲۰۱۵ میلادی است. از سند استراتژِی امنیت ملی آمریکا که ۲ ماه پیش منتشر شده است، برایتان می‌خوانم. در این سند مگر چه چیزی مطرح شده است که یک حالت ویژه و خاصی دارد که ما نمی توانیم با آمریکا همان رابطه ای را برقرار کنیم که با سایر کشورهایی که با آنها اختلاف هم داریم، برقرار می کنیم؟ در این سند به صراحت حدود ۱۵ بار به عنوان یک اصل، تعهد آمریکا به تأمین امنیت رژیم صهیونیستی آمده است. این در حالی است که یکی از اصول سیاست خارجی ما نامشروع بودن رژیم صهیونیستی است. طبیعی است که این دو اصل با هم تعارض پیدا می کنند.

وی در ادامه گفت: یکی از اصل هایی که آمریکایی ها مطرح می کند، این است که آمریکا باید رهبری جهان را در اختیار بگیرد. سؤال این جاست که چه کسی این حق را به آمریکا داده است؟ در این سند آمده که سؤال این نیست که چرا باید رهبری کند، بلکه سؤال این است که چگونه رهبری کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: آمریکا ادعا می کند که رهبری او همیشگی است و هیچ مشکلی وجود ندارد که بدون کمک آمریکا حل شود. حال این رهبری آمریکا چه الزاماتی دارد؟ آیا این رهبری بر پایه حقوق همه ملت هاست؟ نه، در این سند آمده که این رهبری آمریکا بر جهان بر پایه منافع ملی آمریکا بنا نهاده شده است.

وی در ادامه گفت: اینها شعار نیست بلکه آمریکا در عمل هم این اصول را به اجرا گذاشته است. بر همین مبناست که آمریکا به عنوان یک اصل دیگر در این سند آورده است که؛ در مقابل هر چیزی که احساس کند منافع آمریکا را تهدید کند، بطور یک جانبه عمل خواهد کرد. نتیجه این نوع سیاست این می شود که آمریکا می گوید، ما باید تعیین کنیم که در فردو تحقیقات باشد یا نباشد؛ ما هستیم که می‌گوییم سانتریفیوژ داشته باشد یا نه؛ فکت شیت آنها را بخوانید. در ادامه در این سند مطرح می کند؛ اگر ضرورت داشته باشد، آمریکا به شکل یک‌جانبه به صورت نظامی عمل می‌کند.

جلیلی در ادامه با اشاره به شعار واقع گرایی برخی در سیاست خارجی، گفت: آن‌هایی که می‌گویند سیاست خارجی عرصه‌ی واقعیات است، این هم واقعیتی است. این ویژگی آمریکاست. این منطقش کجاست؟ این یک منطق استکباری قدیم است که اگر به این‌ها بگویید، چرا؟ می‌گوید چون زور من بیشتر است. ببینید این مناسبات حاکم بر سیاست خارجی در جهان است.

وی در ادامه گفت: ۷۰ سال است که ۵ کشور مناسباتی را شکل داده اند و به خودشان حق وتو داده اند. بعد می گوییم چرا؟ میگوید چون ما بمب هسته ای داریم. امروز یمن را می بینید، یک کشوری به آن حمله می کند بعد یمن شکایت می کند، همین قدرتها می گویند، صلاح بر همین است. یا فرض می گیریم وقتی یکی از این ۵ کشور به هم حمله کنند، یکی وتو می کند و تمام می شود. در همین موضوع هسته ای و  NPT  می‌گوید ۵ کشور می توانند سلاح هسته‌ای داشته باشند و بقیه نباید داشته باشند. چرا؟ می گویند زور ما بیشتر است.

جلیلی در ادامه با تشریح فرق این مدل استکبار با مدلهای قبلی گفت: اگر زمانی هیتلر مستکبر بود، می‌گفت: من نژاد پرستم. ولی امروز این‌ها مدعی حقوق بشر هم می‌شوند و این یعنی زور به اضافه تزویر. خودشان هزاران کلاهک هسته ای دارند، مدعی خلع سلاح هسته ای می شوند. این مناسبات سال ۲۰۱۵ است.

وی در ادامه با اشاره به اصل سوم سند استراتژی امنیت ملی آمریکا، گفت: اصل سوم این سند می گوید؛ این نظمی که بوجود آمده باید تثبیت شود. این ساختار بین المللی که ایجاد شده است، باید به رهبری مدام آمریکا ادامه یابد. حالا آیا این افتخار است که بگوییم در این نظم بین المللی حرکت می‌کنیم؟ این نظم در چه جهتی است؟ در این جهت است که آمریکا می گوید من باید تعیین کنم که چه کسی حق تحقیق و توسعه در بحث هسته ای دارد و همه اینها بر مبنای زور بیشتر است.

جلیلی در ادامه گفت: اصل چهارم این سند آمده است؛ حفظ توانمندی رهبری ما همچنان بازتابی از قوانین و ارزش‌های ماست. آمریکا برای رهبری مدام بر این مناسبات، باید به ترویج ارزش‌های خود در جهان بپردازد. بعد برخی می گویند اینجا جای ارزشها نیست. علت آن را همین این می داند که ارزش‌های ما منبع قدرت و امنیت ماست. مثلا یکی از این ارزش‌ها همجنس گرایی است. خیلی جاها هم دروغ می گوید؛ می گوید نزدیک ترین متحدان ما در این زمینه کشور‌های دموکراتیک هستند. حالا ببینید کشور‌هایی که نه انتخابات دارند و نه قانون اساسی و جز مستبدترین کشورها هستند، آمریکا آنها را به عنوان متحد اصلی معرفی می کند. تزویر که می‌گویم این جاست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در این شرایط جمهوری اسلامی چرا اهمیت می‌یابد؟ چرا آمریکا به در و دیوار می زند که مثلا سانتریفیوژ شما کمتر یا بیشتر باشد؟ واقعیت این است که در میان این مناسباتی که آمریکا شکل داده است، پدیده ای بنام انقلاب اسلامی ظهور کرد. آمریکا یک اراده می کرد، این یک اراده دیگر می کند. آنها اراده می کنند که مثلا شاه بماند، این انقلاب اراده می‌کند، شاه برود و می‌رود. عروسکی به نام صدام را به جان این انقلاب می‌اندازد. نتیجه اش چه می شود؟ صدام امروز کجاست، ملت ما کجاست؟ در همین موضوع هسته ای خود آمریکا اعتراف می کند ما اراده کردیم ایران هسته ای نشود، اما هسته ای شد.

نماینده امام خامنه ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به قدرت انقلاب اسلامی، گفت: او می‌بیند که قدرتی با این انقلاب به وجود آمده که فقط مقاومت نمی‌کند، پیشرفت می‌کند و تکثیر می‌یابد. آمریکا می داند که یک پدیده ای امروز شکل گرفته که مقاومت می کند، ایستادگی می کند، پیروز می شود و پیشرفت می کند. کسانی که با داشتن هزاران کلاهک هسته ای نگران چند عدد سانتریفیوژ ما هستند در واقع نگران غنی سازی ۵ درصد و ۳ درصد نیست. نگران غنی سازی احمدی روشن ها و شهید شهریاری است که یک نسلی است که دانشمند، فیزیک دان است اما مسلمان، که می ایستد و نمی ترسد. شهید شهریاری می‌دانست در لیست ترور است، ولی نترسید و ایستاد. ویژگی احمدی روشن، رضایی نژاد و علیمحمدی این بود که در داخل کشور تحصیل کرده بودند، ماندند، ایستادند و موفق شدند.

وی در ادامه گفت: ما برای بعضی داروها به سوخت ۲۰ درصد نیاز داشتیم. به آژانس نامه زدیم که ما عضو npt  هستیم و حق داریم و برای بیمارهایی که آن روز ۸۵۰ هزار نفر بودند و به این دارو نیاز داشتند، نیاز به سوخت ۲۰ درصد داریم. ولی این حق به اهرم فشاری بر روی ما تبدیل شد. این همان نگاه استکباری است که با این اهرم فشار شروع کند به امتیاز خواهی. یعنی حق تبدیل به اهرمی علیه ما شد. وقتی ما خودمان به غنی سازی ۲۰ درصد رسیدیم، اهرم فشار از ۳ درصد تبدیل به ۲۰ درصد شد. این کار امثال شهید شهریاری بود.می دانست در لیست ترور هست اما نترسید و ایستاد. لاتخافوا و لاتخزنوا.

جلیلی در پایان گفت: ایالات متحده آمریکا حتی درباره‌ی این که خط لوله گاز از ایران بگذرد فقط در یکسال ۳۹ بار موضع گرفت و مخالفت کرد. چرا؟ استکبار خود را در مقام رهبری قرار می‌دهد و می گوید از زور باید استفاده کنم. در همین مسئله هسته‌ای سال ۸۲ تأسیسات اصفهان ۵/۲ سال تعطیل بود و بعد از تعلیق باید تخریب می‌شد. همین فردو؛ چرا باید فردو تعطیل شود؟ در حالی که زیر نظر آژانس و دوربین‌های آژانس است. چرا نباید ۱ گرم ماده در فردو بماند؟ استدلال وقیحانه‌ی آن ها این است که فردو چون زیر کوه است و با بمباران نابود نمی‌شود. این استدلال آنهاست. این بی اعتمادی به دشمن و آمریکاست که مبتنی بر تجربه است.

فایل صوتی

فایل تصویری

دسته بندی: سخنرانی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>