ترامپ همه ساختار بین المللی را به چالش کشیده است و قواعد بین المللی را در بسیاری از مواقع زیر پا گذاشته است.

زمانی که برجام در کشور های ۵+۱ تصویب شد، در همان مقطع، این سوال که آیا این عهدنامه قابل تداوم خواهد بود یا خیر بحث های زیادی را به همراه داشت و هر لحظه احتمال لغو آن وجود داشت.
مقصود رنجبر، مدرس دانشگاه آزاد قم و کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با این موضوع اظهار کرد:در سازمان ملل، تحریم ها یکی ابزارهای مهم در اعمال فشار بین المللی است. در شرایط کنونی یک نوع ساختار یک جانبه از سوی آمریکا اعمال می گردد. به نحوی که همه کشور ها وابستگی های گوناگونی اعم از سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و… به آمریکا دارند و بدون اجازه این کشور، اقدامی نخواهند کرد. دولت های اروپایی با وجود اینکه تمایل دارند تا به نوعی یکجانبه گرایی آمریکایی در عرصه بین المللی از بین برود، اما در عمل، قدرت انجام این کار را ندارند. از طرف دیگر، فشار های ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا برای اعمال تحریم، فقط در مورد ایران نیست و بسیاری از کشور های دیگر را در بر می گیرد.
وی در ادامه افزود:ترامپ همه ساختار بین المللی را به چالش کشیده است و قواعد بین المللی را در بسیاری از مواقع زیر پا گذاشته است.ترامپ با اتحادیه اروپا و چین اختلافات جدی ای دارد و این امر برای ایران یک امتیاز محسوب می شود چرا که ایران می تواند از این فضاها استفاده کند و همچنین رویه ای که ترامپ در نظر گرفته به خودی خود اغلب دولت های جهان را در برابر سیاست های آمریکا قرار داده است.
رنجبر ابراز داشت:انتخابات کنگره آمریکا در ۶ ماه آینده، شرایط داخلی این کشور را تا حدی زیادی تغییر می دهد و ایران اگر بتواند در این زمان دولت های اروپایی را در کنار خود، داشته باشد که البته کار دشواری خواهد بود و ضمانت های مشخصی بگیرد، علی رغم اینکه تحریم ها بر روی ایران اعمال شده باشد، می تواند امیدواری های زیادی داشته باشد که در آینده با سیاست های آمریکا مقابله کند و فضاهای جدیدی را در نظام بین الملل برای خود ایجاد نماید.
وی معتقد است: اساسا در نظام بین الملل بحث اعتماد یک بحث ثانویه است. این شرایط است که ارتباطات بین الملل را شکل می دهد. زمانی که برجام در کشور های ۵+۱ تصویب شد، در همان مقطع، این سوال که آیا این عهدنامه قابل تداوم خواهد بود یا خیر بحث های زیادی را به همراه داشت و هر لحظه احتمال لغو آن وجود داشت. آن چیزی که پیمان های بین الملل را قاطعانه و استوار نگه می دارد، شرایطی است که برای این پیمان ها فراهم می شود.
وی در پایان اذعان داشت:شرایط همان قدرتی است که در اختیار دولت ها قرار دارد. اگر این شرایط فراهم شود بحث اعتماد تبدیل به یک موضوع ثانویه می شود. دولت ها باید ابزار هایی را در نظام بین الملل پیدا کنند که از پیمان های بین الملل حمایت کند، اگر شما بتوانید این اتفاق را رقم بزنید حتی اگر آن کشور هایی که قانع نشده باشند، به خودشان اجازه نخواهند داد که پیمان شکسته شود.

دسته بندی: آخرین اخبار, اخبار ویژه, سیاسی, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>