معاون اول رئیس جمهور با بیان این که دولت باید مانند مردم و البته بیشتر از مردم صرفه جویی کنند گفت: باید صرفه جویی‌ها به صورت جدی در دستگاه‌های دولتی انجام شود و ریخت و پاش‌های دولتی دیگر قابل قبول نیست.

به گزارش بسیج پرس, اسحاق جهانگیری بعد از ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان اصفهان که با ۱ ساعت تأخیر، آغاز شد، اظهار کرد: مانند هر ایرانی، اصفهان برای من هم عزیز است و شاید یکی از دلایلی که خیلی‌ها تصور می‌کنند من اصفهانی هستم به این دلیل است آن چه از دوران استانداری در اصفهان یاد گرفتم این است که فهمیدم اصفهان یک سری امتیازات ویژه دارد و این شرایط را هیچگاه کتمان نکرده و بر زبان آوردم.

وی با بیان این که اصفهان بزرگ است و عظمت آن در تاریخ ایران باقی می‌ماند، بیان کرد: هیچ تحول تاریخی نیست که در ایران اتفاق افتاده باشد و اصفهان در آن درخشش نداشته باشد؛ مسائل و مشکلات اصفهان، مشکلات همه کشور است و اصفهان با اقدامات خود بسیاری از مشکلات کشور را حل می‌کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که چند وقتی بود که قصد سفر به اصفهان را داشتم اما بعد از اتفاقات اخیر کشور، جایی را بهتر از اصفهان پیدا نکردم که در جمع مردم و مسؤولان اصفهان، مشکلات و ریشه آن را بازگویی کنم.

وی با بیان این که شرایط کشور شرایط خطیری است، عنوان کرد: معنای این شرایط خطیر این است که روندها با گذشته بسیار متفاوت است اما به این معنا نیست که در بحران شدیدی قرار گرفتیم بلکه به این معناست که اگر نسبت به این شرایط آگاهی نداشته باشیم نمی‌توانیم این شرایط خطیر را به خوبی مدیریت کنیم.

جهانگیری با بیان این که آمریکا از روز پیروزی انقلاب اسلامی با ایران و نظام اسلامی سر ستیز داشته است، تصریح کرد: دولت به تنهایی نمی‌تواند این شرایط را مدیریت کند و زمانی می‌توان این شرایط را مدیریت کرد که همه مردم و نهادهای مختلف در کنار هم باشند.

وی با بیان این که باید واقعیت‌های پیش رو را به خوبی بشناسیم، ادامه داد: واقعیت‌ها و محدودیت‌های پیش‌رو، فلج کننده نیست و نمی‌تواند باعث نگرانی ما از آینده شود، توانمندی‌های زیادی در کشور وجود دارد؛ در کنار این شرایط خطیر، فرصت‌های زیادی است که می‌توان بسیاری از این بیماری‌ها مزمن را درمان و معالجه کرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که اولین وظیفه ما آگاهی نسبت به شرایط جدید است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند، برجام یک توافق بین‌المللی بود و علی‌رغم ایرادات و مشکلات خود اما پشتوانه قطعانه شورای امنیت سازمان ملل را داشت و آمریکایی‌ها از روز بعد از برجام سر ناسازگاری داشت.

وی با بیان این که این آمریکایی‌ها به این درجه از وقاحت و بی‌قانونی برسند که از برجام خارج شوند و همه تحریم‌ها را بازگردانند، افزود: آمریکا در حال توطئه علیه ایران است و صهیونیست‌ها صراحتا اعلام می‌کنند که جمهوری اسلامی نباید باشد اما آن‌ها اهداف بزرگتری دارند و آن نابودی ایران است.

جهانگیری با بیان این که دشمن روی فروش نفت ایران و نظام بانکی ایران، هدف‌گذاری کرده است، خاطرنشان کرد: این شرایط دولت به عنوان پیشران اصلی مدیریت کشور که مسؤولیت قانونی و اخلاقی دارد که کشور را از این مسائل و مشکلات خارج کند باید برنامه‌ریزی کند و همه در این راستا باید به کمک دولت بیایند.

وی با بیان این که انسجام سیاسی، فکری و ملی در کنار انسجام نهادهای حاکمیتی بسیار مهم است، تأکید کرد: در مقابله مستقیم با آمریکا، باید ایران را حمایت کرد تا سرافراز بیرون بیاید، آمریکایی‌ها به دنبال این هستند تا فروش نفت ایران را به صفر برسانند و یا این که اجازه دسترسی ایران به درآمدهای نفتی خود را ندهند که این خیال باطلی است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات مسؤولان وزارت خارجه با کشورهای اروپایی برای ادامه برجام، تصریح کرد: رئیس جمهور اعلام کرده است که در صورتی که منافع ملت ایران تأمین شود، برجام را با اروپایی‌ها ادامه خواهد داد.

وی در بخش دیگر با اشاره به نواسانات بازار ارزی، تأکید کرد: برخی می‌گویند که دولت می‌خواهد صرافی‌ها را ببندد در حالی که باید از همه ظرفیت‌ها برای برون رفت از این وضعیت استفاده کرد، برخی تصور نکنند هر مطالبه‌گری به صلاح کشور است، امروز وقت مطالبه‌گری نیست و زمان اتحاد و هم اندیشی برای خروج از شرایط پیش رو است.

جهانگیری با بیان این که سه گروه کالا برای واردات برنامه‌ریزی شده است که در صورتی که شرایط سخت شود اولویت واردات با کالاهای گروه ۱ خواهد بود که کالاهای اساسی است، بیان کرد: در حال حاضر هر ۳ گروه کالا وارد می‌شود و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.

وی با بیان این که از نظرات همه استقبال خواهد شد، خاطرنشان کرد که مدیریت شرایط با دولت خواهد بود و ادامه داد: فروش نفت باید به صورت شفاف باشد و در بورس عرضه شود، در مردادماه در خصوص فسادها صحبت خواهم کرد، عده‌ای در حالی که مردم در مشقت هستند دنبال سوءاستفاده هستند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که دولت باید مانند مردم و البته بیشتر از مردم صرفه جویی کنند، عنوان کرد: باید صرفه جویی‌ها به صورت جدی در دستگاه‌های دولتی انجام شود و ریخت و پاش‌های دولتی دیگر قابل قبول نیست.

وی با بیان این که تولیدکنندگان باید از این شرایط استفاده کنند تا اتکا دولت به درآمدهای نفتی از بین برود، در ادامه به موضوع آب در اصفهان گریزی زد و گفت: مشکلات آبی اصفهان اگر از سایر استان‌ها بیشتر نباشد کمتر هم نیست، سیستان و بلوچستان و هرمزگان جدا دچار مشکل آب شرب هستند.

جهانگیری با بیان این که مصوبات شورای عالی آب قطعا اجرا می‌شود، تاکید کرد: اگر ۱۰درصد در کل مصارف آبی کشور صرفه جویی می‌شد، هیچ مشکل کم آبی نداشتیم و این میزان اگر در بخش کشاورزی تحقق یابد مشکل آب در کل کشور حل می‌شود.

وی در پایان اظهار کرد: باید صنعت کم آب در اصفهان شکل بگیرد، نوآوری‌های اصفهان باید الگوی سایرین باشد و امید است پیشرفت اصفهان با شتاب بیشتر طی شود.

منبع:فارس

دسته بندی: اخبار ویژه, سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>