سخنگوی وزارت امور خارجه چین با بیان اینکه برگزاری کمیسیون مشترک نشان دهنده حمایت طرف‌های برجام از این توافق است گفت: چین به هیچ وجه تحریم‌های یک جانبه که خلاف حقوق بین الملل است را نمی پذیرد.

به گزارش بسیج پرس، هووا چان یینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری هفتگی خود درباره کمیسیون مشترک برجام که هفته گذشته در وین برگزار شد گفت: نشست وزیران امور خارجه در خصوص توافق هسته‌ای با ایران اولین نشست در سطح وزیران پس از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک( برجام ) بود.  در حال حاضر برجام در یک لحظه بحرانی قرار دارد. برگزاری این  نشست نشان دهنده این است که تمام طرف‌ها از برجام حمایت می‌کنند. این  نشست در پایان بیانیه‌ مشترک وزیران امور خارجه را به عنوان نتیجه رایزنی‌ها منتشر کرد که حامل پیام سیاسی مثبت بود.

 بنابر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه چین وی افزود:  طرف ایرانی کماکان به برجام پایبند است ودیگر طرف‌ها نیز اراده روشن خود برای حفظ برجام را نشان دادند که بیانگر مهم‌ترین نتیجه سیاسی این نشست است. همچنین تمامی طرف ها توافق کردند که اقدامات هماهنگی را برای تقویت ساز و کار اجرای برجام و پیشبرد پروژه های ویژه که در این توافق تعیین شده است به کار گیرند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین همچنین گفت: انگلستان پذیرفت تا به عنوان دستیار کارگروه مشترک باز طراحی و ساخت مجدد راکتور آب سنگین اراک  پس از خروج آمریکا عمل کند. تمامی طرف‌های توافق از این مسئله استقبال  کردند و به اتفاق نظر به این توافق دست یافتند که علیه تحریم‌های یک جانبه که قوانین بین المللی را نقض می کند بایستند.

وی در ادامه تصریح کرد: وانگ یی وزیر امور خارجه چین نیز دراین نشست حضور داشت و در آن به تبادل نظر با دیگر  وزیران امور خارجه طرف برجام پرداخت . ما به ویژه در این نشست تاکید کردیم که قوانین بین المللی باید مورد احترام قرار بگیرد و کشورهای بزرگ باید اعتبار خود را حفظ و به مسئولیت‌هایشان عمل کنند. تحریم‌های یک جانبه باید متوقف شود چرا که غیر سازنده هستند.

چان یینگ خاطرنشان کرد: تمام طرف‌های توافق باید متعهد به گفت‌وگو و مذاکره باشند و رویکردی سازنده برای بحث و رایزنی درباره مسائل مشترک مورد نگرانی اتخاذ کنند. تمام طرف‌ها از مسئولیت پذیری و رویکرد سازنده چین شامل نقش این کشور در تسهیل و تسریع  اجرای پروژه بازطراحی و ساخت مجدد راکتور اراک سخن گفتند.

وی در پایان تاکید کرد:‌حفظ و اجرای برجام یک مسئولیت دشوار است. طرف چینی به تلاش‌های خود برای حفظ نتیجه چند جانبه‌گرایی ادامه خواهد داد. پکن به هیچ وجه تحریم‌های یکجانبه که خلاف حقوق بین الملل است را نمی‌پذیرد و به طور قطع از منافع و حقوق مشروع‌مان محافظت خواهد کرد.

دسته بندی: آخرین اخبار, سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>