مشکل کمبود آب در خوزستان ، یکی از مشکلاتی است که هر از چند گاهی مردم خوزستان با آن دست و پنجه نرم می کنند . در حال حاضر این مشکل تبدیل به یک بحران شده و همه را به تکاپو انداخته تا در قبال آن کاری صورت دهند . تا به اینجا کار، دولت اقدامات زیادی انجام داده اما به دلیل پهنای بحران تاثیر چندانی نداشته است و باید دید تا کی مشکل حل خواهد شد.

جواد احدیان مدیر آبرسانی شمال استان خوزستان در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با این موضوع اظهار کرد :طرح های زیادی برای حل این مشکل عملی شده است . سال های متمادی زیادی از مشکل کمبود آب در خوزستان می گذرد، در این چند روز اخیر با توجه به بحران خشکسالی ، این مشکل تشدید شده است . از نظر شوری آب ، آب شرب در وضعیت بدی قرار دارد . مهم این است که این وضعیت را مدیریت کرد و به دلیل اینکه زیر ساخت های آبی خوزستان قدیمی هستند کار برای همه مشکل شده است .

وی در ادامه افزود:خط لوله کشی جدید که در حال احداث است ، حدودا تا سال ۱۴۲۵ منابع آبی خوزستان را پاسخ می دهد . بعد از اجرای همه این طرح ها ، حداقل تا ۲ یا ۳ سال دیگر اثرات آن را می توانیم ببینیم .

احدیان ابراز کرد:نکته مهم در این قضیه این است که باید حمایت دولت دوچندان شود. سازمان جهاد کشاورزی در مدیریت ذخایر آبی ، مدبرانه عمل کند. یکی از معضلاتی که در خوستان با آن مواجه هستیم ، شرکت توسعه نیشکر است . در حال حاضر نیشکر برای ۵ میلیون نفر مشکل ایجاد کرده است ، در صورت کنار گذاشتن نیشکر برای ۳۰ هزار نفر افرادی که مشغول هستند ، هم می توان فکری کرد .

وی معتقد است:اگر ما با همین میزان آب که برای نیشکر صرف می کنیم ، به جای آن نخل می کاشتیم، حداقل بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار زیر کشت نخل می رفت.یعنی از مرز استان خوزستان تا مرز کشور های دیگر جنگل نخل می توان کاشت. هم ریزگرد ها اتفاق نمی افتاد و شاهد یک توسعه اقتصادی بودیم و همه آلایندگی ها از بین می رفت که به آن توسعه پایدار گفته می شود.

وی در پایان اذعان داشت:جزیره ای فکر کردن بعضی از سازمان ها دلیل به وجود آمدن چنین مشکلاتی است . اگر همین الان اقدام شود قابل اصلاح است و ۵ سال دیگر شاهد شرایط مطلوب خواهیم بود ، این مسئله باید تبدیل به یک دغدغه شود ، موضوع نیشکر در ۳۰ سال پیش در دانشگاه شهید چمران مطرح شد و پیشنهاد شد تا به جای آن نخل و چغندر قند کاشته شود و متاسفانه مسئولین گوش ندادند.

دسته بندی: آخرین اخبار, اخبار ویژه, اقتصادی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>