مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده اند که ایران باید از اقتصاد تک محصولی بیرون بیاید و متاسفانه قدم جدی در این مورد برداشته نشده است.

آمریکا از آنجایی که اقتصاد ایران را بررسی کرده و این را خوب می داند که ایران یک اقتصاد تک محصولی دارد، نفت ایران را پاشنه آشیل ایران شناخته و نسبت به فروش آن تحریم هایی را اعلام کرد. از این رو باید دید که بعد اعمال تحریم از سوی آمریکا، مسئولان چه برنامه ای را برای حل این مشکل در نظرمی گیرند.

محمدرضا بردیده استاد دانشگاه و کارشناس حوزه سیاسی در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با این موضوع اظهار کرد:ارتباط در اقتصاد از هر رکنی مهم تر است . وقتی قرار است در ارتباط محدود عمل کنیم ، قطعا در اقتصاد لطمه خواهیم خورد ،اگر سیاست به همین منوال باشد ، به هیچ هدفی نخواهیم رسید .

وی در ادامه افزود:از آنجایی که مشتریان نفتی ایران کشورهای تحت سیطره آمریکا هستند، احتمال زیادی می رود که به دستورات آمریکا عمل کرده و نفت را نخرند و در این صورت ایران در یک انزوا فرو خواهد رفت ، مسئولان باید از خود نرمش نشان داده و سیاست خود را اعمال کنند .پافشاری و فشار بر برخی از سیاست ها قطعا موجب آسیب رساندن به کل ساختار کشور خواهد شد .

بردیده ابراز داشت:در این شرایط مردم در وضعیت اشتغال و بازار به مشکل برخواهند خورد. در یک سری از جاها نرمش سیاسی برای روابط اقتصادی مفید است.مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده اند که ایران باید از اقتصاد تک محصولی بیرون بیاید و متاسفانه قدم جدی در این مورد برداشته نشده است. وابستگی ایران به نفت از قدیم یه امر طبیعی بود و اقتصاد ایران نیز بر این پایه بنا شد.

وی در پایان اذعان داشت: سیاستگزاران کشور باید برنامه های بلند مدت برای این قضیه طرح ریزی کنند و در یک برنامه ۵ ساله هم نمی توان آن را تبیین کرد . باید به طور کلی برخی از سیاست ها از بیخ و بن تغییر کند و سیاست هایی که نتیجه نداده اند را تغییر داد.

 

دسته بندی: آخرین اخبار, اخبار ویژه, اقتصادی, سیاسی, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>