مدیرکل کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ۹۹ درصد مالکیت املاک مردم تحت سیستم کاداستر قرار گرفته است.

به گزارش بسیج پرس؛محمد شیخ علیشاهی مدیرکل کاداستر این سازمان ضمن اعلام این مطلب با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص اجرای کاداستر شهری در کشور گفت: در سال های اخیر علیرغم محدودیت های اعتباری، با تلاش های صورت گرفته در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نقشه کلیه املاک واقع در شهرها در سیستم کاداستر جانمایی و در بانک های اطلاعاتی ذخیره شده است.

وی افزود: در حال حاضر کلیه املاک واقع در شهرها و اراضی کشاورزی در بانک اطلاعاتی کاداستر جانمایی و تثبیت شده است و اسناد مالکیت مردم هم اکنون در سیستم کاداستر صادر می شود.

شیخ علیشاهی با اشاره به اینکه تلاش‌های بسیار زیادی در زمینه تحقق کاداستر جامع در سازمان ثبت انجام شده و با استقرار این سیستم نظم حقوقی لازم در عرصه مالکیت اراضی و املاک برقرار و بسیاری از جرائم و تخلفات و نزاع‌های مرتبط با اراضی منتفی خواهد شد اظهار داشت: کاداستر یکی از زیرساخت‌های اساسی جهت تثبیت مالکیت اراضی و املاک در کشور است و اجرای آن در کشور کار بزرگی است و انجام آن به تعامل، همفکری و همکاری بیش از پیش سازمان های متولی بستگی دارد.

مدیرکل کاداستر سازمان ثبت افزود: قانون جامع حدنگار مصوب ۱۳۹۳ تکلیف دستگاههای ذیربط را در خصوص اجرای کاداستر مشخص کرده و بر اساس قانون تمام دستگاههای دولتی مکلف شده‌اند مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود را در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دهند که متاسفانه دراین خصوص تا کنون اقدامات موثری از سوی مراجع ذیربط صورت نپذیرفته است.

وی در خصوص اجرای کاداستر در مالکیت های دولت گفت: از حدود ۱۳۳ میلیون هکتار اراضی ملی تاکنون ۱۰۸ میلیون هکتار تحت سیستم کاداستر جانمایی ولی متاسفانه از این میزان تنها ۲۷ میلیون هکتار تثبیت شده و باید نسبت به اجرای باقیمانده تکالیف برنامه ریزی و هماهنگی جدی تری صورت گیرد.

مدیرکل کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: اجرای کامل کاداستر کشور به موجب مصوبه ۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی بایستی ظرف پنج سال در تمام کشور اجرا گردد. بر اساس این قانون بایستی تمام درآمدهای ناشی از قانون جهت اجرای کاداستر جامع کشور هزینه شود که متاسفانه ظرف سه سال گذشته حدود ۵/۲۴ درصد از درآمدها در اختیار سازمان ثبت قرار گرفته است.

وی افزود: انتظار داریم اشخاصی که در این خصوص اظهار نظر می کنند ابتدا اطلاعات لازم را کسب و سپس مبادرت به اطللع رسانی صحیح نمایند.

دسته بندی: آخرین اخبار, اجتماعی, حقوقی قضایی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>