خانواده های شهدای هفتم تیر خواستار فراهم شدن شرایط و زمینه شکایت در پرونده مفتوح مرتبط با کلاهی صمدی، (عامل فاجعه هفتم تیر) در دادگاه هلند به عنوان شخص ثالث شدند.

به گزارش بسیج پرس؛ از روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، نشست تخصصی «پناهندگی و تروریسم» به همت این انجمن و با حضور یان بیگز سفیر استرالیا در تهران، محمود عباسی، معاون حقوق بشر وزارت دادگستری و تنی چند از اساتید برجسته حقوق بشر برگزار شد.
در این نشست خانواده های شهدای هفتم تیر از مقامات قضایی هلند انتشار اطلاعات پرونده کلاهی صمدی عامل فاجعه تروریستی هفتم تیر را خواستار شدند و از مقامات دادگستری و وزارت خارجه ایران درخواست کردند، شرایط و زمینه های شکایت خانواده های شهدای هفتم تیر را در پرونده مفتوح در دادگاه هلند به عنوان شخص ثالث فراهم کنند.
عباسی، معاون بین الملل و حقوق بشر وزارت دادگستری در این نشست گفت: به نظر می رسد، بحران پناهندگی منطقه در حال تبدیل شدن به یک معضل جهانی، در قالب نسل زدایی است چرا که مردم در بسیاری از کشورهای تروریسم زده به ویژه عراق و سوریه در حال کشته شدن یا فرار از این مناطق هستند بدون اینکه در نهایت بتوانند موفق به اخذ پناهندگی شوند.
وی با اشاره به حمایت غرب از فرقه های تروریستی به ویژه منافقین این حمایت ها را عاملی برای گسترش تروریسم و نقض حقوق بشر در عرصه بین المللی برشمرد.
یان بیگز، سفیر استرالیا در تهران هم در جایگاه یکی از سخنرانان، مرز مشترک بین استرالیا و کشور ایران را در این دانست که هر دو پذیرشگر پناهندگان بوده اند و این هزینه یا بار نیست، این برای یک کشور یک موفقیت بزرگ است.
سفیر استرالیا در تهران ادامه داد: راه موثر جلوگیری یا کاهش مهاجرت و پناهندگی سیاسی، گرایش به اجماع بین المللی از طریق سازمان ملل متحد است.
دبیر دوم و مسئول بخش مهاجرین و پناهندگان سفارت افغانستان، نبود تعریفی صادقانه از تروریسم را معضلی برشمرد که همین امر موجب گسترش خشونت و تروریسم در جوامع شده است.
به گفته وی، تروریسم باعث ویرانی، مهاجرت و جنگ می شود و دیر یا زود کشورها باید در مورد تعریفی جامع از تروریسم به تفاهم مشترک برسند.
اشرفی، مدیر عامل انجمن حامی نیز در این نشست بیان داشت: پناهندگان بزرگترین قربانیان تروریسم هستند، آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، حاکی از ۶۸ میلیون آواره و مهاجر در سراسر دنیا است، که شمار قابل توجهی از آنان را مسلمانان کشورهای بحران زده تشکیل می دهند.
ابراهیم گل، استاد دانشگاه تهران نیز در سخنانی پناهندگی را ابزاری برای تروریسم دانست و گفت: برخی از وضعیت پناهندگی استفاده کرده و به اقدامات تروریستی در کشور میزبان دست می زنند. در مواردی که اعطای پناهندگی به مرتکبان اعمال تروریستی توسط یک دولت و همچنین از پوشش پناهندگی برای اقدام تروریستی در دولت متبوع یا سایر دولتها استفاده شود، چنانچه دولت اعطا کننده، از این فعالیتها مطلع باشد، یا حمایت و هدایت کننده اینگونه اعمال باشد، یا دستور آنها را داده باشد، مسئولیت بین المللی دولت اعطا کننده قابل تصور است.
در ادامه قهرمانی عضو انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، با هشدار به دولتهای اعطا کننده پناهندگی به مجرمان تروریستی آن را خلاف ضوابط و قواعد حقوق بین الملل دانست و بیان داشت: «بوقطاده اردنی» و «وحمزه» در انگلستان، «عید عارف» در فرانسه، «عبدالرحمان بوآنان مغربی» در فنلاند و هارون مونس در استرالیا و محمدرضا صمدی کلاهی در هلند اعضای فرقه های تروریستی القاعده، داعش و مجاهدین خلق نمونه هایی از فجایع تروریستی در بستر پناهندگی در عرصه بین المللی است.
قهرمانی ادامه داد: موضوعات پناهندگی و استرداد تروریستها در سالهای اخیر، دستخوش منافع سیاسی – اقتصادی شده است.
وی با اشاره ب ماده ۱۲ «رهنمود احراز شرایط شورای اتحادیه اروپا» درباره پناهندگی مصوب آوریل ۲۰۰۴، گفت: اقدامات وحشیانه به طور ویژه، حتی ارتکاب یافته با ادعای «قصد و انگیزه سیاسی» می تواند به عنوان جرائم غیر سیاسی جدی محسوب شود.

دسته بندی: آخرین اخبار, اجتماعی, حقوقی قضایی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>