در واقع اگر سیاست های اقتصادی کشور به سمت و سوی اقتصاد مقاومتی سوق یابد

متاسفانه یکی از مشکلات مهمی که در عرصه همکاری میان دولت و مردم وجود دارد، تعامل ضعیف وزاری دولت که عمدتا از شرایط مالی مناسبی برخوردارند و عمده مردمی که به لحاظ معیشتی در شرایط مناسبی قرار نداند، می باشد.
احمد علی زارع، رئیس دانشگاه دارالعلم یزد در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با مسئله بحران اقتصادی کشور وتحریم های نفتی اظهار کرد :آمریکا از ابتدای انقلاب تا کنون به همین شکل درقبال جمهوری اسلامی ایران و مردم توطئه کرده است، اما تحریم های نفتی تاثیر آنچنانی نخواهد داشت که بخواهد ساختار اقتصاد ایران را بهم بریزد. در واقع اگر سیاست های اقتصادی کشور به سمت و سوی اقتصاد مقاومتی سوق یابد، تحریم ها هرگز نمی توانند مانند اکنون شرایط اقتصادی کشور را تحت الشعاع خود قرار دهند. اقتصاد مقاومتی هم به تدبیر مسئولین نیاز دارد. مشکلی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم نقدینگی در کشور است و تحریم های آمریکا تاثیر چندانی ندارد. این نقدینگی به صورتی است که دولت توان مهار آن را ندارد. دولت به این دلیل نمی تواند این نقدینگی را کنترل کند که تمام تمرکز خود را بر روی برجام متمرکز کرده بود.
وی در ادامه افزود: حتی اگر ۱۰ درصد از تاکیدات مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی عمل می شد، کشور با چنین مشکلاتی روبرو نمی شد و تحریم های نفتی هیچگونه اثری بر روی اقتصاد ایران نمی گذاشت. این در صورتی است که باید به مردم و تولید داخل تکیه کرد . حنای آمریکا برای ایران رنگی ندارد و توطئه ها در قبال ایران به جایی نرسیده است. اگر بر مبنای نگاه به درون عمل کنیم، تحریم ها هیچ اثری نخواهد داشت.
زارع در خصوص راهکارهای برون رفت از بحران اقتصادی کنونی کشور ابراز داشت: مردم باید سرمایه های خود را در زمینه های تولیدات داخلی سرمایه گذاری کنند. آن ها می توانند شرکت های تعاونی تاسیس کرده و روی آن سرمایه گذاری کنند تا میزان نقدینگی کمتر شود. در حاضر نقدینگی در بازار نسبت دولت احمدی نژاد ۴ برابر شده است. این به این معنا است که مردم به دولت اعتماد ندارند. این اعتماد باید ایجاد شود. مسئولین اجرایی و اقتصادی کشور باید در تعامل کامل وسازنده با مردم قرار گیرند و آنها را ترغیب به حضور و سازندگی در عرصه های اقتصادی کشور نماید. متاسفانه یکی از مشکلات دیگری که در این زمینه وجود دارد، تعامل ضعیف وزاری دولت که عمدتا از شرایط مالی مناسبی برخوردارند و عمده مردمی که به لحاظ معیشتی در شرایط مناسبی قرار نداند، می باشد.
وی در پایان اذعان داشت:اگر حتی ۳۰ درصد از سرمایه های مردمی در زمینه تولیدات داخلی صرف شود، مشکل اقتصادی حل خواهد شد. راه درمان آن هم افزایش اعتماد مردم از طریق برخورد صادقانه دولت با آنهاست. مسئولین دولتی باید برای هر شهرستان چند پروژه بر مبنای اقتصاد مقاومتی تعریف کنند. آنگاه خواهیم دید که خود مردم به میدان های تولید و کار آمده و پروژه ها را عملی می کنند که اگر این برنامه اجرایی شود، بسیاری از معضلات اقتصادی کشور حل و فصل خواهد شد.

دسته بندی: آخرین اخبار, اخبار ویژه, دسته‌بندی نشده, سیاسی, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>