قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و ۶۲ سنت، معادل ۲.۰۹درصد افزایش به ۷۹ دلار و ۲۳ سنت رسید.

به گزارش بسیج پرس به نقل از رویترز، در شرایطی که میزان تقاضای جهانی برای نفت در حال افزایش است، نگرانی‌ها از اینکه تحریم نفتی ایران ممکن است موجب حذف مقدار قابل توجهی از نفت این کشور از بازار شود موجب شد تا قیمت نفت روز جمعه شاهد جهش باشد.

تامار اسنر، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «در حال حاضر همه روی موضوع ظرفیت ذخیره و آینده بازار نفت متمرکز شده‌اند». به‌گفته وی، پس از هفته‌ها تمرکز روی افزایش عرضه اوپک و دیگر تولید کنندگان نفت، اکنون بازار روی اختلالات احتمالی در عرضه نفت متمرکز شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و ۶۲ سنت، معادل ۲٫۰۹ درصد افزایش به ۷۹ دلار و ۲۳ سنت رسید. نفت برنت دیروز تا رقم ۷۹ دلار و ۷۰ سنت نیز بالا رفت و رشد هفتگی ۵درصدی را به‌ثبت رساند.

قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات روز گذشته با ۸۰ سنت، معادل ۱٫۰۹ درصد افزایش به ۷۴ دلار و ۲۵ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا دیروز تا ۷۴ دلار و ۴۳ سنت بالا رفت و رشد هفتگی ۸٫۲درصدی را به‌ثبت رساند.

دومینیک چیریچلا، تحلیلگر بازار نفت گف: «همه کاهش‌های احتمالی ممکن است بیش از افزایش تولید توافق‌شده بین اوپک و روسیه باشد». وی خاطرنشان کرد، اگر کشورهای دیگر از تحریم‌های آمریکا تبعیت کنند و خرید نفت از ایران را به‌میزان قابل توجهی کاهش دهند، ریسک ناشی از تحریم ایران بیشتر خواهد شد.

ایران روزانه حدود ۳٫۸ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند که بخش اعظم آن توسط چین و هند خریداری می‌شود.

دولت آمریکا امیدوار است تولید کنندگان بزرگ عضو اوپک و همچنین روسیه برای جبران کمبود ناشی از تحریم ایران تولید خود را افزایش دهند. اما اختلالات پیش‌بینی‌نشده در تولید نفت کشورهای کانادا، لیبی و ونزوئلا موجب شده تا تحلیلگران به این جمع‌بندی برسند که اجرای سختگیرانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران موجب رشد قیمت نفت خواهد شد.

دسته بندی: آخرین اخبار, بین الملل, سیاست خارجی, سیاسی, نفت و انرژی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>