وزیر نیرو گفت: تعرفه مناسبی برای پرمصرف‌های آب و برق به دولت ارائه می‌کنیم.

به گزارش بسیج پرس ، رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز در نشست خبری سخنگوی دولت که با حضور وی و وزیر اقتصاد برگزار شد، اظهار داشت: اگر عزم ملی و جمعی داشته باشیم با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی می‌پذیریم که موضوع آب ساده است و نباید آن را به بخش‌های مختلف تقسیم کرد. این موضوع یک موضوع واحد است و باید تصمیم جمعی برای آن گرفت. ما نیز در نظر داریم که با تشکیل این کارگروه ملی بحث سازگاری با کم آبی را پیگیری کنیم و فضا را به آن سمت ببریم.

وی افزود: خوشبختانه گام‌های اولیه را به درستی برداشتیم و این موضوع ادامه پیدا خواهد کرد. درباره تولید برق نیز باید بگویم که ما پنج‌هزار مگاوات کمبود تولید برق داریم، اگر بخواهیم به همین شکل مصرف را ادامه دهیم، قهرا با خاموشی در کشور مواجه خواهیم بود که نباید اجازه دهیم به این سمت حرکتی انجام شود.

اردکانیان تصریح کرد: رئیس‌‌جمهور گزارشی را تدوین کرد و اوایل امسال آن را در دولت قرائت کردیم، طی آن مشخص شد از ۱۱۵۷ شهر کشور حدود ۳۳۴ شهر در شرایط تنش آبی قرار دارند. بعد از قرائت این گزارش با دستور رئیس‌جمهور کار برای بهبود وضعیت این شهرها با همکاری سازمان برنامه و بودجه آغاز شد. بودجه‌ای نیز برای انجام پروژه‌های مختلف در زمینه اصلاح وضعیت آب در شهرها و روستاها اختصاص داده شد که در مجموع به انجام چهار طرح با بودجه‌هایی به ترتیب ۴۳۲ میلیارد تومانی، ۸۰ میلیارد تومانی، ۲۰۰ میلیارد تومانی، ۲۸۸ میلیارد تومانی انجامید و قرار است که مجموع این چهار طرح در ۱۹۵ پروژه و در ۲۷۰ شهر اجرایی شود.

** ۱۷ میلیون نفر در شرایط قرمز”تنش آبی” هستند

وی گفت: از امسال در نظر داریم تا برنامه‌ای برای مدیریت و کاهش مصرف برق آغاز کنیم. این برنامه از سازمان‌ها، ادارات و دفاتر دولتی آغاز می‌شود. به خصوص که آنان حجم قابل توجهی از مصرف برق را هم به خود اختصاص می‌دهند، می‌خواهیم با اجرای این طرح از مصرف بی‌رویه جلوگیری کنیم و با مانیتورینگی که در همه کشور انجام می‌دهیم، برق سازمان‌هایی که در مصرف برق آن هم در ساعات پیک مصرف استانداردها را رعایت نکنند، قطع خواهد شد.

وزیر نیرو تاکید کرد: تعرفه مناسبی را برای پرمصرف‌های آب و برق به دولت ارائه می‌کنیم تا به این ترتیب از مصرف فراوان برق و آب نیز به نحوی جلوگیری کنیم.در واقع ما می‌خواهیم به نحوی عمل کنیم که به خاطر پرمصرف بودن، همه برق نیروگاه‌ها وارد چرخه مصرف نشود بخصوص که این رویه، رویه درستی هم نیست.

اردکانیان در خصوص برنامه‌های دولت برای آب‌های زیرزمینی تاکید کرد: طرح تعادل‌بخشی در آب‌های زیرزمینی در دستورکار دولت است اما مشکل محدودیت منابع وجود دارد که با سازمان برنامه در حال بررسی هستیم، تا این مشکل حل شود. مشکل افت منابع آب‌های زیرزمینی صرفا با بستن چاه‌ها حل نمی‌شود، باید چاره‌جویی‌های مختلفی داشته باشیم مثلا به استان‌ها تفویض اختیار بدهیم تا آنها با حفظ معیشت مردمی که از این چاه‌ها بهره می‌بردند، بهره‌برداری را به سمت‌های دیگر از جمله صنعت سوق دهند.

دسته بندی: آخرین اخبار, تولید ، تجارت ، خدمات, کلان ، پولی ، مالی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>