اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که تولید ایران در ماه می (ماه پیش از ماه جاری میلادی) تنها 5.6 هزار بشکه در روز افزایش داشته اما عربستان نزدیک به 86 هزار بشکه در روز تولید خود را بالا برده است.

به گزارش بسیج پرس, سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تولید نفت ایران در ماه می ۲۰۱۸ برابر با اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به ۳ میلیون و ۸۲۹ هزار بشکه در روز رسیده است که نسبت به ماه پیش از آن ۵٫۶ هزار بشکه در روز بیشتر است.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه آوریل برابر با فروردین ۹۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۲۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی مارس (اسفند ۹۶) ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس آمارهای اوپک، ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ یعنی ماه‌های اکتبر، نوامبر و دسامبر روزانه ۳ میلیون و ۸۲۲ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

همچنین، تولید نفت ایران در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ (ژانویه، فوریه و مارس) نیز برابر با ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه در روز بوده است.

متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ برابر با روزانه ۳ میلیون و ۵۱۵ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۳ میلیون و ۸۱۱ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۴ کشور عضو این سازمان در ماه می ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷)  ۳۱ میلیون و ۸۶۹ هزار بشکه در روز عنوان شده است که از افزایش روزانه ۳۵ هزار و ۴۰۰ بشکه‌ای نسبت به ماه آوریل خبر می‌دهد. اوپک در ماه آوریل روزانه ۳۱ میلیون و ۸۳۴ بشکه نفت تولید کرده بود.

عربستان نیز در این ماه روزانه ۸۵ هزار و ۵۰۰ بشکه نفت بیشتر از ماه آوریل تولید کرده و میزان تولید این کشور به ۹٫۹۸۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.این درحالی است که اوپک قرار است هفته آینده در مورد افزایش یا عدم افزایش تولید اوپک و پایان دادن به توافق کاهش تولید تصمیم بگیرد.

کشورهای الجزایر، آنگولا، اکوادر، گینه، گابن، ایران، عراق و عربستان افزایش تولید داشته‌اند که بیشترین افزایش مربوط به عربستان با ۸۵٫۵ هزار بشکه در روز بوده است اما باقی کشورهای عضو اوپک کاهش تولید داشته‌اند که بیشترین کاهش مربوط به ونزوئلا با روزانه ۴۲٫۵ هزار بشکه بوده است.

منبع: فارس
دسته بندی: آخرین اخبار, نفت و انرژی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>