آرشیو دسته: یادداشت

آنچه امروز ایران اسلامی را در مواجهه با برخی از کشورها و رژیم‌ها دچار چالش کرده است، عدم پایبندی نظام‌های استکباری به عدالت در تعاملات بین المللی و تلاش برای تحمیل سلطه و ایجاد گفت‌وگو از بالا به پایین است.

گفته شد فرد مرتبط با معاون وزیر صنعت که مسئولیتی در سازمان توسعه تجارت داشته، متهم اول واردات غیرقانونی ۶هزار خودرو است.

نبرد اراده‌ها ادامه دارد و در این نبرد اگر ثابت قدم و با ایمان باشیم، پیروزی بدون تردید از آن ما و جبهه حق خواهد بود.

علاوه‌بر حق قانونی ایران برای بستن تنگه هرمز که در دو کنوانسیون ژنو و جامائیکا آمده است، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با استناد به حق اقدام متقابل یا تلافی‌جویانه -REPRISAL - که در حقوق بین‌الملل به رسمیت شناخته شده است نیز تنگه هرمز را مسدود کند.

براساس اطلاعات و اخبار منتشره، ولایتی، علاوه بر روسیه، به چین هم سفر خواهد کرد و این موضوع بر اهمیت نگاه راهبردی نگاه به شرق می‌افزاید.

"نشست‌های پرهزینه پاریسی صرفا یک عملیات روانی است برای حیاتی که وجود ندارد و فرقه مجاهدین گرچه ماهیتی تروریستی دارد اما از اعضای پا به سن گذاشته آن دیگر کاری جز تحرک در فضای مجازی بر نمی‌آید."

نتیجه «نگاه به غرب» در دولت و در مجامع علمی و سیاسی ما این شد که ما شرکت سرمایه‌گذار و بهره‌بردار چینی را از حوزه عظیم نفتی آزادگان بیرون کرده و به پنجره‌های «توتال فرانسه» که قبلاً بد عهدی آن تجربه کرده بودیم دخیل ببندیم.

اروپایی ها هم قابل اعتماد نیستند و تمام منافع برجام برای ایران را تضمین نمی کنند.

وزارت امور خارجه کشورمان در حالی ادعا می‌کند که «بلا‌فاصله بعد از اخراج ۲ دیپلمات کشورمان سفیر هلند در تهران را احضار و اعتراض ایران را به وی ابلاغ کرده است» که این دیپلمات‌ها یکماه و چند روز قبل از هلند اخراج و -‌بخوانید دیپورت شده‌اند.

روابط اسرائیل با کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد مرحله جدیدی شده است. در سه سال اخیر و به ویژه پس از روی کارآمدن آل سلمان در عربستان روند عادی سازی روابط اسرائیل و شیخ نشین های خلیج فارس بسیار جدی دنبال شده است.

هشدار رئیس جمهور به غرب بویژه آمریکا در مورد اینکه اگر قرار باشد نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری در منطقه صادر نخواهد شد، بازتاب وسیعی در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت.

نیمه اول تیرماه یادآور حوادث تلخی است که به حق، نام هفته حقوق بشر آمریکایی را به خود اختصاص داده و فرصتی است برای بیان حقیقت و تبیین زوایای مختلف جنایات آمریکا در تاریخ و جغرافیای ملت‌های مظلوم که نزد افکار عمومی به قضاوت گذاشته شود.

علت مصرف کالای خارجی، صرفا بالاتر بودن کیفیت یا پایین تر بودن قیمت نسبت به کالای مشابه داخلی است و با بهبود کیفیت و قیمت کالاهای ایرانی، دیگر شاهد مصرف کالاهای مشابه خارجی نخواهیم بود!

اصرار بر مصرف کالای داخلی باعث می شود تولیدکنندگان داخلی به ارتقاء کیفیت خود توجه نکنند و کیفیت این کالاها در مقایسه با مشابه خارجی بهبود نیابد!

بدون تولید پیشرفت ممکن نیست ... و یکی از نیازهای تولید بازار است ... اگر بازار صادراتی نشد، حتما بازار داخلی و مصرف کالای داخلی ..