آرشیو دسته: حقوقی قضایی

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم همکاری همه قوا، نهادها و رسانه‌ها با دولت و همچنین همت مضاعف و تلاش جهادگونه توسط دستگاه‌های اجرایی، از رسیدگی ویژه به پرونده‌های مربوط به ارز، سکه و واردات خودرو و موبایل خبر داد.

مدیرکل پیشگیری و نظارت سازمان تعزیرات حکومتی گفت: تنها ۶ درصد پرونده‌های این سازمان مربوط به دانه درشت‌ها و بالای یکصد میلیون تومان است.

سخنگوی ناجا گفت:‌ در پی درخواست وزارت ورزش مبنی بر معافیت ستارگان فوتبال کشورمان این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

شعبه ۱۰۹۱ مجتمع قضایی ارشاد، حکم ناظم مدرسه معین را صادر کرد.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با بیان اینکه پزشک و تیم پزشکی به طور دائم در زندان در اختیار حمید بقایی قرار دارد، گفت: زندان بیش از وظیفه ای که برعهده اش بود به وی خدمت ارائه کرد.

مشاور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: صدا و سیما با انتشار سخنان دختر متهم، حرمت این فرد را مورد هتک قرار داد و با این کار چالش جدی در نقض حقوق شهروندی ایجاد کرد و نظام حقوقی کشور را وارد چالش بین المللی تازه کرد.

معاون حقوق بشر وزیر دادگستری گفت: پایش، پیگیری و صیانت از حقوق کودک در همه حوزه ها در گرو آموزش مداوم آن است و در این راستا کنوانسیون حقوق کودک ضرورت آموزش را با تاکید بر دستگاه های عضو شورا و تشکل های مردم نهاد فعال در این حوزه را مد نظر قرار داده است.

سرپرست سازمان داوطلبان هلال احمر با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر در راستای شفاف‌سازی، گزارش هزینه‌کرد کمک‌های مردمی در زلزله کرمانشاه را منتشر کرده است گفت: این نهاد پتانسیل و تجربه خوبی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی در حوادث دارد اما این ظرفیت در میان اشخاصی که اقدام به فعالیت‌های اینچنینی می‌کنند، وجود ندارد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه امروز در دستگاه قضایی به احساس عدالت در مردم نیاز داریم، گفت: اگر چه قاضی حکم صحیحی صادر کرده باشد، اما در قضاوت بایستی احساس عدالت را نیز در طرفین دعوا ایجاد کند.

اعضای کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکزدر شانزدهمین جلسه هیات مدیره دوره 30 این کانون مشخص شدند.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران خبر منتشر شده در یکی از خبرگزاری ها با عنوان «تصمیم عجیب یک بازپرس، آزادی متهم پرونده ۳۱ میلیاردی با قرار ۵۰ میلیون تومانی» را تکذیب کرد.

معاون قضایی و توسعه مدیریت منابع دیوان عدالت اداری گفت:«فوق العاده ویژه» امسال در پاداش پایان خدمت لحاظ می شود.

معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: قاضی اگر چه ممکن است حکم صحیحی صادر کرده باشد اما سعی کند تا احساس عدالت هم در طرفین دعوا ایجاد نماید.

شعبه ۱۰۹۱ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی ارشاد، برای ناظم مدرسه معین، « تشویق به فساد و فحشا» را در نظر گرفته که مجازات آن طبق قانون یک تا ۱۰ سال حبس است.

حکم جلب سیار دارای انواع مختلفی است که بسته به نوع دستور قضات و مکان اجرای آن، کارکردهای متفاوت دارد؛ لذا دانستن این ۷ نکته برای ارائه حکم جلب سیار به ماموران پلیس، لازم است.

رییس سازمان غذا و دارو از برخورد جدی با شرکت های گران فروش و متخلف خبر داد و گفت: ممکن است برخی شرکت‌های تجهیزات پزشکی به امید افزایش چند برابری قیمت، اقلام پزشکی را نفروخته یا قیمت‌ها را افزایش داده باشند.

دبیر شبکه انجمن های زیست محیطی استان کرمان گفت : موضوع مهم امروز در بحث محیط زیست ناتوانی و ضعف اِعمال قانون است که سازمان محیط زیست باید از توان اجرایی خود بهره ببرد تا دست سوء استفاده کنندگان از این حوزه حیاتی را برای همیشه قطع کند.

براساس بررسی های انجام شده هیأت نظارت و بازرسی حفظ حقوق شهروندی دادگستری تهران رتبه نخست کشور را کسب کرد.

۱۱۵ روز از دستگیری رحیم مشایی آقای خاص دولت احمدی نژاد می‌گذرد و به تازگی زمزمه‌های برگزاری دادگاه وی به گوش می‌رسد.

امور اداری و استخدامی قضات از صدور احکام ریالی سال 1397 قضات خبر داد.

رئیس دیوان عدالت اداری معتقد است مقاومت در پرداخت نکردن حق و حقوق کارمندان، عمده ترین مشکل در اجرای آرای دیوان از سوی دستگاه های اجرائی است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با انتقاد از واردات برخی اقلام کالایی به جای کالاهای ضروری که ارز دولتی به آنها تخصیص داده شده، از تذکر به وزیر مربوطه که به جای واردات تجهیزات پزشکی، اقدام به ورادات میز، صندلی و تلویزیون کرده بودند، خبر داد.

رییس مرکز ملی پاسخگویی و رسیدگی به شکایات مردمی حوزه سلامت، گفت: هدف از راه اندازی سامانه ۱۹۰، صیانت از حقوق گیرندگان و ارائه دهندگان خدمت، شفاف سازی، تکریم ارباب رجوع و پاسخ به انتظارات مردم در حوزه سلامت است.

رئیس دادگاه انقلاب اسلامی تهران گفت : یکی از کسانی که در آشوب‌های خیابان پاسداران با میله و چوب به سر شهید حدادیان زده و در جلسه اول دادگاه اعتراف هم کرده بود، در جلسه بعد انکار کرده است.

وکیل مدافع «سعید ص.» زندانی متهم به قتل وحید مرادی می‌گوید اخبار منتشره درباره اینکه موکلش مرتکب این قتل شده، معتبر نیست.

وکیل متهم ردیف اول پرونده ثامن‌الحجج گفت: موکل من آمادگی دارد ظرف مدت کوتاهی پاسخگوی مردم باشد و اموال آن‌ها را به خودشان برگرداند.

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی از ایجاد سامانه‌ای تحت عنوان «کاشف» برای شناسایی حساب‌ها و وجوه حاصل از جرایم سایت‌های قمار و شرط‌بندی خبر داد.

رئیس دیوان عدالت اداری از افزایش ۶۱.۴ درصدی پرونده‌های مربوط به آموزش و پرورش در سال ۹۶ نسبت به ۹۵ خبر داد.

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: با عنایت به اینکه بخش قابل توجهی از محبوسان کشوری را بدهکاران مالی غیرعمد شامل می‌شوند، تصویب قانون صدور چک در مجلس ورودی این افراد را به داخل زندان‌ها به حداقل ممکن کاهش خواهد داد.

جلسه رسیدگی به اتهامات متهم مدرسه ای در غرب تهران صبح امروز به صورت غیر علنی برگزار شد.

رئیس سازمان زندان ها می گوید: ظرفیت زندان های ماخوب است و برای هر زندانی ۱۳ونیم متر جا درنظر گرفتیم، البته این حد استاندارد را الان نداریم زیرا بخشی از آن محیط های فرهنگی، آموزشی و کلاس است.

دادستان تهران از ارسال پرونده ۱۶ زن عضو داعش به دادگاه خبر داد.

دادستان تهران با اعلام این که حامی اصلی پرونده متهمان گروهک داعش دولت آمریکاست که گروهک داعش را با هدف ناامن نمودن منطقه ایجاد و حمایت کرده است و افزود: دولتی که تروریست پرورش می‌دهد چگونه می‌تواند پز حقوق بشری به خود بگیرد.

حداقل دو شکارچی غیرقانونی کرگدن در یک منطقه حفاظت شده در آفریقای جنوبی توسط شیرها کشته و خورده شده‌اند.

کانون وکلای دادگستری مرکز ظرفیت پذیرش آزمون کارآموزان وکالت در سال 1397 را مشخص و اعلام کرد.

مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی گفت: آتش نشانانی که در بخش عملیاتی فعالیت دارند، می توانند از مزایای مشاغل سخت و زیان آور بهره مند شوند.

هشت عامل داعش در حمله به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) اعدام شدند.

رییس گروه پزشکی معتمد سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: پارسال 49 هزار و 647 جسد در چارچوب واحد دادپزشک (پزشک معتمد) معاینه و برای آنها جواز دفن صادر شد.

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در مقام رفع تعارض از آرای شعب این دیوان اعلام کرد: فوق العاده ویژه و تفاوت تطبیق، مستمر نبوده و احتساب آن در تعیین پاداش پایان خدمت وجاهت قانونی ندارد.

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران گفت: حکم اعدام ۸ تروریست داعشی که در حمله به مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) نقش داشتند، برای اجرا به دادستانی ارسال شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع‌جرم قوه‌قضاییه، گفت: اجرای برنامه‌های پیشگیرانه قوه‌قضاییه باعث تسریع در اجرای احکام مرتبط با جرایم موادمخدر شده است به طوری که 547 هزار و 106 پرونده در طول سال 96 مختومه شد.

مدیرکل کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ۹۹ درصد مالکیت املاک مردم تحت سیستم کاداستر قرار گرفته است.

با حضور رئیس شورای شهر و دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی، کمیته حقوق شهروندی در شورای اسلامی شهر تهران آغاز به کار کرد.

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به اینکه وکلا باید دفاع از حق را وظیفه خود بدانند و اگر هدف احقاق حق باشد پشیمان و خسته نمی‌شویم گفت: در این مسیر شاید حکم به نفع موکل صادر شود یا نشود، اما تلاش می‌کنید که حق موکل‌تان تضییع نشود.

دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: موضوع رفع فیلتر شبکه آمریکایی توییتر قابل طرح در جلسه کارگروه تعیین مصادیق نیست.

رئیس پلیس تهران گفت: سلطان سکه با ۲ تن سکه بهار آزادی دو شب پیش در عملیات پلیس تهران دستگیر شد.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور از تذکر دادن به صدا و سیما در راستای پخش تبلیغات غیر سلامت خبر داد.

مدیرکل امور مجلس و تدوین لوایح سازمان تعزیرات گفت: نمایندگان خواستار انتشار اسامی تمام شرکت‌ها و نهادهایی که ارز دولتی دریافت کرده اند، شدند.

رئیس دیوان عدالت اداری موضوع ایجاد تحول درقوه قضائیه را از فرازهای مهم سخنان مقام معظم رهبری دانست و اظهار کرد: این روند در دیوان عدالت اداری با توجه به آمار پرونده‌های مورد رسیدگی در سال گذشته مثبت بوده است.

خانواده های شهدای هفتم تیر خواستار فراهم شدن شرایط و زمینه شکایت در پرونده مفتوح مرتبط با کلاهی صمدی، (عامل فاجعه هفتم تیر) در دادگاه هلند به عنوان شخص ثالث شدند.