آرشیو دسته: میراث فرهنگی و گردشگری

محمدپور گفت: ایجاد کلبه‌های شناور در مناطق ساحلی استان گیلان با تمام امکانات رفاهی برای توسعه گردشگری استان امری ضروری است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی گفت: در فروردین امسال علی رغم مشکلات موجود، صادرات صنایع دستی ۶۹ درصد رشد داشت که این نشان دهنده حضور مجدد در بازارهای بین المللی است.

‌زمانی که به عنوان یک شهروند در خیابان‌های شهر بندرعباس قدم می زدم، به فکر فرو رفتم که وقتی کشور ما از نظر داشتن جاذبه های طبیعی زیبا، هفتمین کشور دنیاست، چرا آنقدر در جذب گردشگر ضعیف عمل می‌کند؟ همین امر باعث شد که به دنبال طرح هایی بروم که چگونه کشورهایی که حتی جاذبه های طبیعی ندارند، توانسته‌اند، صنعت توریسم را به خوبی گسترش داده و حتی به اقتصاد اول کشورشان بدل کنند و همین امر ضرورت آنالیز طرح‌های ساده گردشگری که با استفاده از آن‌ها هم می توان به توسعه‌ی گردشگری که یکی از اهداف سند چشم انداز ایران در سال 1404 است، پرداخت و هم به سراسر کشور جلوه زیبا می‌دهد.

رییس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اردکان از تعرض یک معدن به منظر زیارتگاه چک چک زرتشتیان در اردکان خبر داد.

زنی ۴۰۰۰ ساله همراه با جنینی در شکم بیشتر از ۲۰ سال است بی‌آن‌که خوابش آشفته شود، در حمام تاریخی شهر سمنان آرام گرفته است، خوابی که به‌زودی «آب» آن را با خود خواهد برد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان صبح امروز از آغاز عملیات مرمت عمارت چهلستون سرهنگ آباد در شهر تاریخی زواره خبر داد.

همزمان با شب‌های قدر و ضربت خوردن حضرت علی (ع)، "شرحی بر نهج البلاغه" از گنجینه نسخ خطی موزه کتابخانه سلطنتی کاخ نیاوران برای نخستین بار در این موزه به نمایش درآمد.

درحالی به نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و بانک مرکزی، مشکلات ارز مسافرتی حل شده که مصیبت بازار قاچاق ارز و پیدا کردن ارز مسافرتی ۴۲۰۰ تومانی همچنان گریبانگیر مردم است.

یک جلد شاهنامه فردوسی نفیس با قدمت بالا توسط خانواده‎ای در اهواز به اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان اهدا شد.

اماکن و آیین های باستانی ادیان مختلف از جاذبه های مهم گردشگری به شمار می رود و در این میان قره کلیسا به عنوان یکی از 9 اثر ثبت شده جهانی کشور و کهن ترین کلیسای مسیحیان، ظرفیت بی بدیلی برای توسعه گردشگری مذهبی است.

مدیریت پژوهشکده باستان‌شناسی بر تمامی فرآیندهای تهیه سامانه اطلاعات باستان‌شناسی در نشستی با شرکت مدیران پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح مورد تأکید قرار گرفت.

موزه‌ی نارنجستان قوام شیراز به‌عنوان یکی از موزه‌های برتر کشور انتخاب و معرفی شد.

بافتها و محلات قدیمی و تاریخی، ثروتهای هویتی و فرهنگی هستند که نمی توان آن را ارزشگذاری نمود بلکه صرفا می توان با حفاظت و صیانت از آنها ماندگاریشان را برای آگاهی نسلهای آینده و گردشگران داخلی و خارجی به عنوان نمادی از فرهنگ و تاریخ تضمین کرد.

نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، سوم خرداد در موزه برج آزادی کار خود را آغاز کرده و تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ادامه دارد.

محوطه باستانی برم دلک و کاخ ابونصر متعلق به دوره ساسانی و هخامنشی در شیراز به دلیل فعالیت سنگ شکن ها و انفجارهای پی در پی برای بهره برداری از چهار معدن شن و ماسه،بزودی این میراث را نابود خواهد کرد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: کارهای خلاقانه مانند استفاده از بلیت الکترونیک و نورپردازی سه‌بعدی (تری‌دی مپینگ) در موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی ادامه پیدا کند.

کشف گردنبند طلا، تقدیر از موزه‌های برتر و نشست بررسی طرح وزارتخانه گردشگری از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

نشست بررسی طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارت خانه درحالی برگزار شد که یکی از نمایندگان مجلس که پیش از این مخالف طرح بود، راهکارهایی در رد مخالفت نمایندگان با این طرح ارائه داد.

موزه های برتر کشور از نظر هیئت داوران کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) انتخاب و معرفی شدند.