سازمان‌ملل: ۱۲۸۲غیرنظامی افغانستانی طی ۶ ماه امسال کشته شدندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‎پرس، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) امروز دوشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد: در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، یک هزار و ۲۸۲ غیرنظامی در افغانستان در جریان خشونت‌ها و درگیری‌ها جان باخته و ۲ هزار و ۱۷۴ نفر هم نفر زخمی شده‌اند.

براساس گزارش این نهاد، تلفات غیر نظامیان طی این مدت نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافته است.

در مجموع ۸۵ درصد تلفات غیرنظامیان از سوی مخالفان دولت صورت گرفته است. گروه طالبان مسئول ۵۸۰ کشته و ۸۹۳ زخمی بوده که ۴۳ درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان را تشکیل می‌دهد.

«دیبرا لاینز» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در این خصوص گفت: در شرایطی که دولت افغانستان و طالبان برای حضور بر سر میز مذاکره فرصت تاریخی دارند اما جنگ هر روز به غیرنظامیان آسیب وحشتناکی وارد می‌کند. از طرف‌های درگیر می‌خواهم تا در مورد حوادث وحشتناک و آسیب‌هایی که آن‌ها به مردم افغانستان وارد می‌کنند، دست بردارند و با توقف کشتار غیرنظامیان به میز مذاکره حاضر شوند.

این در حالیست که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان چندی پیش از کشته و زخمی شدن حدود ۳ هزار غیرنظامی در مناطق مختلف این کشور طی شش ماه نخست امسال خبر داده بود.

انتهای پیام/۳۴۱