به گزارش بسیج پرس پرس، طبق اعلام سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، محمدمهدی حاج محمدی در مراسم تکریم و معارفه فرمانده یگان حفاظت زندان‌های کشو، که در آن سرهنگ ذولفقار برفر به عنوان فرمانده یگان حفاظت زندان‌های کشور معرفی شد، گفت: امنیت و اصلاح دو روی یک سکه و دو بال حرکت جدی در امر زندانبانی است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور تاکید کرد: بنا به فرمایش بزرگان، مأموریت اصلی ما در زندانبانی، اصلاح و تربیت زندانیان است که بی شک این فرآیند باید در یک محیط امن و آرام انجام شود.

حاج محمدی تاکید کرد: یگان حفاظت در زندان‌ها تأمین کننده این پیش شرط برای اجرای برنامه‌های اصلاحی و تربیتی است.

رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به ضرورت فعالیت‌های پیش گیرانه یگان حفاظت در زندان‌ها گفت: آینده پژوهی و پیش بینی رخدادهای احتمالی برای تأمین امنیت در زندان‌ها گفت: زندان محل آزمون و خطا نیست و یگان حفاظت با اقتدار کامل و هوشیاری لازم باید برای تأمین امنیت در زندان‌ها آماده باشند و از اتفاقات گذشته عبرت بگیرند.

عضو شورای عالی قوه قضائیه گفت: تأمین امنیت صرفاً جلوگیری از فرار زندانی نیست بلکه باید متوجه تبعات رفتارمان در زندان‌ها نیز باشیم و مراقبت کنیم که به بهانه تأمین امنیت به زندانی و یا خانواده او آسیب روحی وارد نشود.

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: در بخش تأمین امنیت؛ مأموریت اصلی یگان حفاظت، کنترل ورود و خروج‌ها، کنترل و مبارزه با ورود هرگونه اقلام ممنوعه به زندان‌ها و پیشگیری از وقوع هرگونه ناهنجاری در زندان هاست.

وی ادامه داد: در بخش فعالیت‌های اصلاحی نیز در راستای کنترل ورود و خروج زندانیان، باید تلاش کنیم نگرش و فکر زندانی موقع خروج از زندان بهتر از زمان ورودش باشد.

رئیس سازمان زندان‌ها نگاه امنیتی را توأم با فعالیت‌های فرهنگی دانست و گفت: سخت افزارها و نرم افزارها باید در کنار هم باشند و اگر فقط به سخت افزار فکر کنیم، فقط باید آجر روی آجر بگذاریم و سیم خاردار روی سیم خاردار اضافه کنیم، اما نگاه نرم افزاری، نگهبانی از دل زندانیان است.

وی گفت: ما به نگاه کسانی مثل شهید بزرگوار حاج ابراهیم همت نیاز داریم که می‌گفت: ما در قبال تمام کسانی که راه کج می‌روند مسئولیم. حق نداریم با آن‌ها برخورد تندی کنیم از کجا معلوم که ما در انحراف این‌ها نقش نداشته باشیم.

وی تاکید کرد: در امر زندانبانی باید توجه کنیم که چگونه به قلب‌های زندانیان نفوذ کنیم و از پابندها به پایبندی به تعهدات اخلاقی و کنترل‌های درونی برسیم.

حاج محمدی در ادامه سخنان خود گفت: شاید زدن پابند آسان‌ترین راه برای کنترل زندانی باشد، اما بالاتر از آن این است که بدون استفاده از پابند او را پای بند تعهدات اخلاقی کنیم.

وی اضافه کرد: وقتی توانستیم بر قلب زندانیان نفوذ کنیم و با رفتار خودمان کاری کنیم که آنان به کنترل درونی برسند در این صورت می‌توانیم ادعا کنیم که توانسته‌ایم امنیت واقعی را در زندان‌ها ایجاد نمائیم. چرا که محبت امنیت می‌آورد

رئیس سازمان زندان‌ها با تاکید بر اینکه زندان یک محیط فرهنگی است گفت: سلب امکان ارتکاب به جرم مهم و ضروری است، اما رسیدن به نقطه‌ای که بتوانیم فکر ارتکاب جرم را از ذهن زندانی دور کنیم مهمتر و ماندگارتر است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در ادامه با ذکر خاطره‌ای از شهید بزرگوار سید اسداله لاجوردی گفت: انشاالله خدمت در زندان فرصتی باشد برای دستگیری از زندانیان و اگر خداوند بواسطه ما به آن‌ها توفیق توبه بدهد در روزی که همه گرفتاریم همین زندانیان توبه کار از ما دستگیری خواهند کرد.

وی با تاکید بر اهمیت تأمین امنیت در زندان‌ها خاطر نشان کرد: زندان نماد اقتدار حاکمیت و تأمین کننده امنیت برای شهروندان است لذا اگر قصوری در انجام مأموریت‌ها و کوتاهی در انجام وظایف مان داشته باشیم فقط ناکارآمدی ما نیست بلکه خدشه به اعتبار و اقتدار نظام است که این مساله گناهی نابخشودنی است.

حاج محمدی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به رویکرد جدید سازمان زندان‌ها و طرح تحول در قوه قضائیه گفت: انتظار از یگان حفاظت این است که در کنار مأموریت‌های نظامی گری می‌توانند مربیان فرهنگی مؤثری باشند و البته بسترهای امن و آرام فعالیت‌های اصلاحی را بیش از گذشته فراهم کنند.

یگان‌های حفاظت از مصادیق مشارکت دستگاه‌ها در تأمین امنیت در کشور است

پیش از سخنان رئیس سازمان زندان‌ها، سردار معصوم بیگی رئیس پلیس پیشگیری ناجا نیز طی سخنانی اظهار داشت: امنیت در نظام اسلامی مردم پایه است و بسترهای قانونی آن مبنی بر مشارکت مردم و همچنین دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف در تأمین امنیت نیز فراهم است.

وی افزود: یگان‌های حفاظت از مصادیق مشارکت دستگاه‌ها در تأمین امنیت در کشور است.

سردار معصوم بیگی ادامه داد: یگان حفاظت زندان‌های کشور به لحاظ نوع مأموریت سازمان زندان‌ها باید از آمادگی و توان بالایی برخوردار باشد که الحمدالله شاهد این رویکرد در این یگان هستیم.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا اظهار داشت: راه اندازی مرکز نظارت و کنترل یکپارچه تحت عنوان مرفوک در ستاد مرکزی سازمان زندان‌ها، اصلاح و بازنگری در ساختار یگان حفاظت با هدف چابک سازی این یگان، افزایش توان عملیاتی یگان و تولیت زیرساخت‌های آموزشی از جمله اقدامات خوبی است که در سال‌های اخیر در یگان حفاظت زندان‌های کشور انجام شده است.منبع:مهر