[ad_1]

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها، هادی نجف زاده: یحیی آباد منطقه‌ای مسکونی با بیش از سه هزار سکنه است که حدفاصل دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل و در محدوده شهری شهرستان آران و بیدگل واقع است.

بسیاری از مدیران و مسئولین در طول سال‌ها به این منطقه رفت و آمد کرده و نسبت به مشکلات و معضلات مردم ساکن در آن آگاهی پیدا کرده‌اند و به اذعان ساکنین این منطقه تنها وعده‌هایی بی عمل از مسئولین نصیب آنها شده است.

خبرگزاری مهر در تاریخ ۲۷ اسفندماه سال ۱۳۹۷ با مخابره گزارشی با عنوان «بی‌مهری گریبان گیر منطقه یحیی‌آباد کاشان / مسئولان زیر بار نمی‌روند» به انعکاس برخی از مشکلات این منطقه پرداخت.

بعد از انتشار این گزارش، رفت و آمدهای مسئولین به منطقه بیشتر شد و باز هم وعده‌های خوش آب و رنگی به ساکنین داده شد که برخی از اخبار آن نیز منتشر شد و اما آیا این وعده‌ها عملی شد؟! از نظر ساکنین این منطقه آش همان آش است و کاسه همان کاسه. یعنی تقریباً هیچ.

وعده ساخت مدرسه به نتیجه نرسید

به عنوان مثال در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۸ خبری در خبرگزاری مهر منتشر شد که در آن از قول رئیس اداره آموزش و پرورش آران و بیدگل از سرمایه گذاری نخستین ارگان دولتی در یحیی آباد آران و بیدگل نام برده شد.

در این خبر منتشر شده محمد معدن دار در گفت و گو با خبرنگار مهر از احداث نخستین فضای آموزشی برای دانش آموزان منطقه حاشیه نشین آران و بیدگل یحیی آباد خبر داده بود و اینکه قرار است این پروژه آموزشی در مدت یک سال به بهره برداری برسد اما در حال حاضر که در تیرماه ماه ۱۳۹۹ هستیم از ساخت این مدرسه هیچ خبری نیست.

در این ارتباط فرمانده پایگاه بسیج پایگاه امام حسین (ع) یحیی آباد در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به تأسیس یک قرارگاه جهادی مردمی برای خدمت رسانی به مردم یحیی آباد اظهار داشت: این قرارگاه به عنوان اولین مجموعه مردمی و متشکل از تعدادی از جوانان جهادی منطقه و شهر کاشان برای خدمت به ساکنین یحیی آباد ایجاد شده است.

علی حسین زاده زارعی در مورد ساخت مدرسه وعده داده شده توسط برخی از مدیران و مسئولین تصریح کرد: این زمین توسط یکی از خیرین کاشانی تأمین و هزینه‌های ساخت آن نیز قرار شد به صورت مشارکتی توسط یکی دیگر از خیرین و آموزش و پرورش آران و بیدگل تأمین شود.

هفت ماه از کلنگ زنی مدرسه وعده داده شده گذشته است

وی با اشاره به اینکه حدود هفت ماه پیش کلنگ زنی تأسیس این مدرسه بر زمین زده شد، خاطرنشان کرد: بعد از هفت ماه دقیقاً هیچ اتفاقی رخ نداده است و ما هم پیگیری‌هایی که از طریق اصفهان کردیم به ما می‌گویند پرونده روال دارد و تازه سه ماه است که پرونده به دست ما رسیده است.

فرمانده پایگاه بسیج پایگاه امام حسین (ع) یحیی آباد با بیان اینکه بعد از این مدت چند روز پیش یک سری کارشناس برای آزمایش خاک زمین محل احداث مدرسه به یحیی آباد آمدند، بیان داشت: امیدواریم مشکلات مربوط به احداث این مدرسه به زودی برطرف و فعالیت ساخت آن به زودی آغاز شود.

هیچ فرد یا ارگانی دلی برای مردم منطقه یحیی آباد نمی‌سوزاند

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین علل عدم ساخت این مدرسه مباحث مربوط به صدور مجوز است، گفت: صدور این مجوزها در پیچ و خم بروکراسی ادارات مانده است و در واقع هیچ فرد یا ارگانی دلی برای مردم این منطقه نمی‌سوزاند.

حسین زاده زارعی با اشاره به بازدید فرماندار و تعدادی از مدیران آران و بیدگل به منطقه یحیی آباد یادآور شد: فرماندار در آن بازدید وعده سفر ماهی یک بار به این منطقه و شنیدن مشکلات و رفع آنها را داد ولی اتفاق خاصی رخ نداد.

وی اضافه کرد: از دیگر وعده‌هایی که داده شد و عملی نشد بحث جمع آوری زباله‌های منطقه بود که گفتند مکانیزه می‌شود و آن هم سرانجامی پیدا نکرد.

ورودی اصلی منطقه یحیی آباد خاکی و پر از دست‌انداز است

فرمانده پایگاه بسیج پایگاه امام حسین (ع) یحیی آباد با بیان اینکه دسترسی مردم این منطقه به ابتدایی‌ترین حقوق بهداشتی بر کسی پوشیده نیست، تاکید کرد: وجود تمام درخواست‌ها شهرداری آران و بیدگل برای جابجایی اهالی ساکنین هیچ اتوبوسی را تخصیص نداد، افزود: در مورد آسفالت کوچه‌ها، ورودی خاکی و پر از دست‌انداز منطقه، و جدول گذاری و کندن تیغ‌های موجود در معابر هم وعده‌های زیادی داده شد که هیچکدام عملی نشد.

وی با اشاره به اینکه تمامی اقدامات برای مبارزه با کرونا در این منطقه توسط خود مردم و نه دستگاه‌های اجرایی انجام شد، تاکید کرد: استقرار کانکس بهداشتی به عنوان درمانگاه موقت هم به عنوان دیگر وعده عملی نشده به ساکنین یحیی آباد است و در مورد کانکس نیروی انتظامی نیز تقاضاهایی از طرف اهالی و ساکنین این منطقه مطرح بود که به دلیل کمبود نیرو در فرماندهی انتظامی آران و بیدگل گفتند این امر میسر نیست.

وی با اشاره به اینکه برخی از ادارات عدم خدمات دهی به مردم این منطقه را مربوط به این می‌دانند که زمین‌های این منطقه در تصرف اداره منابع طبیعی است، اظهار داشت: قرار بود مدتی پیش زمین‌های مسکونی این منطقه به اداره راه و شهرسازی واگذار شود تا ارائه خدمات به مردم منطقه از طرف برخی از ادارات و دستگاه‌های اجرایی سرعت بیشتری بگیرد که تا این لحظه هنوز این امر میسر نشده است.

منت برخی دستگاه‌های برای ارائه کمترین خدمات به مردم یحیی آباد

حسین زاده زارعی ابراز داشت: برخی از دستگاه‌ها برای ارائه خدمات به مردم یحیی آباد منت بگذارند چراکه می‌گویند ارائه خدمات به مناطقی که زمین‌های آن در محدوده راه و شهرسازی نیست نباید انجام شود.

یحیی آباد جزو مناطق طرح بازآفرینی شهری استان اصفهان

عضو حقوقی قرارگاه مردمی پیشرفت و آبادانی یحیی آباد نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به صحبت‌های فرماندار آران و بیدگل مبنی بر اینکه منطقه یحیی آباد یکی از مناطقی است که جزو طرح بازآفرینی شهری است، اظهار داشت: چندین نفر از استانداری اصفهان در راستای اجرای این طرح به یحیی آباد سفر کردند و بازدیدهایی انجام دادند و قرار شد موضوع پیگیری شود که هنوز اتفاقی رخ نداده است.

فرماندار آران و بیدگل در سخنانی بیان داشته است که یحیی آباد پاره تن این شهرستان است و اعتبارات لازم برای رفع مشکلات آن اختصاص داده شده است ولی ما تاکنون از بازخورد این اعتبارات چیزی ندیده‌ایم

عباس واحدی پور با بیان اینکه در حاشیه سفر این هیئت و گفت و گوی مستقیم با مردم حتی برخی از ساکنین در حین بیان مشکلاتشان دچار گریه شدند، ابراز داشت: در آن دیدار ما را به اندکی صبر برای حل مشکلات سفارش کردند ولی از آن تاریخ حدود یکسال گذشته ولی دیگر هیچ خبری از هیئت استانداری نشد.

وی با اشاره به صحبت‌های فرماندار آران و بیدگل مبنی بر اینکه یحیی آباد پاره تن این شهرستان است، تصریح کرد: در یکی از برنامه‌های شبکه اصفهان مجری با ارتباط تلفنی مستقیم با فرماندار آران و بیدگل این موضوع را سوال کرد که فرماندار محترم گفتند اعتبارات لازم برای یحیی آباد اختصاص داده شده است ولی ما تاکنون از بازخورد این اعتبارات چیزی ندیده‌ایم.

وی یکی از دلخوری‌های مردم منطقه یحیی آباد را مانورهای خبری برخی از مدیران و مسئولین برای حل مشکلات مردم این منطقه دانست و خاطرنشان کرد: در این مانورهای خبری که اغلب از رسانه‌های دیداری منتشر می‌شود وعده‌های به عمل زیادی داده می‌شود در حالی که این وعده‌ها فقط در حد حرف باقی می‌ماند.

نیاز مبرم مردم منطقه یحیی آباد به نگاه ویژه دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی

وی از اهدای فقط یک کتابخانه چوبی آن هم بدون هیچ کتابی به مسجد امام حسین (ع) از طرف اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان به مردم یحیی آباد خبر داد و افزود: آیا حد و اندازه سه هزار سکنه مردم این منطقه در همین حد است یا باید تأمل بیشتری از طرف دستگاه‌های و نهادهای مربوطه برای حل مشکلات و معضلات فرهنگی و اجتماعی مردم این منطقه برداشته شود؟

آشپزخانه مسجدی که به دلیل کمبود فضا به سالن ورزش جوانان و نوجوانان یحیی آباد تبدیل شد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه جوانان و نوجوانان محل در اثر کمبود جا مجبور شده‌اند آشپزخانه این مسجد را به محلی برای انجام ورزش و بازی تبدیل کنند، یادآور شد: در برهه‌ای از زمان معاون وزیر صمت نیز با حضور در این منطقه قول تأمین یک میلیارد ریال اعتبار برای حل مشکلات مردم را دادند که آن هم به گونه‌ای دیگر در همان حد حرف باقی ماند.

عضو حقوقی قرارگاه مردمی پیشرفت و آبادانی یحیی آباد گفت: با بیان اینکه در حاشیه سفر معاون وزیر صمت قرار شد ۵۰۰ میلیون ریال نیز از طرف شورای شهر آران و بیدگل برای منطقه یحیی آباد اختصاص یابد که آن هم عملی نشد.

وی افزود: مشکلات و معضلات منطقه یحیی آباد با حرف و صحبت‌های زیبا و مانورهای خبری بر روی این وعده‌ها حل و فصل نمی‌شود و باید عزمی جدی برای حل مشکلات این منطقه که به قول مسئولین آران و بیدگل پاره تن آن شهرستان است انجام شود.

انتظار مردم یحیی آباد از مسئولان: زخم وعده‌های بی عمل را التیام ببخشید

آنچه در بیان مشکلات مردم منطقه یحیی آباد ذکر شد فقط گوشه‌ای از دردهای ساکنین این منطقه حاشیه‌ای و حدفاصل دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل است.

حداقل انتظار دلسوزان این منطقه از مدیران و مسئولین عمل به وعده‌های مختصری است که می‌دهند. وعده‌هایی که با آب و تاب فراوان نثار مردم این منطقه می‌شود و زخم‌های به جا مانده از عدم تحقق آن تا مدت‌ها بر دل و وجود مردم شریف این منطقه سنگینی می‌کند.

بروکراسی اداری در انتقال زمین‌های مسکونی این منطقه از اداره منابع طبیعی به راه و شهرسازی نیز دیگر مسئله‌ای است که باعث شده ارائه خدمات به مردم این منطقه محدود و حتی به قول برخی‌ها با منت همراه باشد.

با توجه به گفته ساکنین این منطقه عدم انتقال این زمین‌ها از منابع طبیعی به راه و شهرسازی و گرفتاری آن در پیچ و تاب‌های اداری می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم به خصوص برای تأسیس مدرسه را حل کند که امیدواریم با همکاری نهادها و دستگاه‌های مربوطه این امر به زودی میسر شود.

[ad_2]

منبع:مهر