به گزارش بسیج پرس پرس به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان تهران، محمدجواد حشمتی مهذب، رئیس کل دادگستری استان تهران در جلسه شورای معاونین دادگستری که با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه برگزار شد، اظهار کرد: دادگستری استان تهران اقدامات مؤثری برای کاهش موجودی پرونده و معوقه‌ها انجام داده و هم اکنون میزان قابل توجهی از این آمارها کاهش یافته که فرصتی برای خدمت بیشتر و کاهش اطاله دادرسی به وجود می‌آید.

وی افزود: ما یک استعدادیابی و جانمایی برای همکاران قضائی با توجه به توانمندی‌های آنها در موقعیت‌های حقوقی و کیفری پیگیری و دنبال می‌کنیم و این راهکار به استفاده بهینه و جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های انسانی کمک شایانی می‌کند و در موضوع آموزش نیز توسط معاونت منابع انسانی با هدف ارتقا توان علمی و شناخت دقیق‌تر مسائل مختلف و تخصصی قضائی، دوره‌های آموزشی اجرا می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: با دستور ریاست قوه قضائیه در زمینه اتقان آرا، رفع اطاله دادرسی، مبارزه با مفاسد و اقدامات قاطع در برخورد با اراذل و اوباش و ناامن کنندگان اجتماع، اقدامات جدی و تأثیر گذاری صورت پذیرفته است.

حشمتی عنوان کرد: ما در زمینه مبارزه با ویروس کرونا و ساماندهی جمعیت کیفری زندان‌ها با استفاده از تأسیسات مناسب حقوقی و راهکارهایی که وجود دارد، با تعیین گروه‌های دادرسی پرونده‌های زندانیان را پیگیری می‌کنیم و در موضوع عفو مشروط و مرخصی‌های منتهی به آزادی، اقدامات خیلی خوبی صورت گرفته و به صورت مستمر نیز این موضوع ادامه خواهد یافت و نتایج آن به آزادی زندانیان کمک بزرگی می‌کند و بدین طریق تعداد زیادی از محکومان که دارای سابقه تحمل زندان طولانی مدت داشته‌اند به جهت کمک به وضعیت خانواده‌های بدون سرپرست و رفع مشکلات عدیده آنان آزاد شدند.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: ما خودمان را موظف می‌دانیم که سیاست ابلاغی قوه قضائیه را در تمامی موارد اعلامی از جمله مبارزه با فساد اقتصادی از طریق ایجاد شعب ویژه اجرا کنیم که در این زمینه ایجاد شده و امیدواریم تلاش‌های صورت گرفته در دادگستری تهران باعث سربلندی قوه قضائیه شود؛ چرا که بخش اعظم پرونده‌های مهم و مشکلات در این استان متمرکز شده است.

امین حسین رحیمی معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه نیز در این نشست گفت: فلسفه وجودی قاضی در جامعه و هدف اصلی قضاوت، اجرای عدالت و احقاق حق است و هدف قوه قضائیه و تمام تلاش‌ها بر این امر ختم می‌شود که دادگاه‌ها وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

وی افزود: زمانی که دادگاه‌ها دقیق و درست کار کنند به میزان زیادی می‌توانند در رضایتمندی و افزایش اعتماد مردم کارساز باشند و ما در دستگاه قضائی وظیفه‌ای بسیار مهم بر عهده داریم و آن تربیت قضاتی است که هنرمند، با تقوی و باسواد و با حوصله باشند که نیازمند زمان و امکانات مناسب است و در این زمینه طرح‌هایی را به پژوهشگاه قوه قضائیه ارائه داده‌ایم و دوره‌های آموزشی تخصصی برای قضات سراسر کشور با حضور برترین اساتید کشور برگزار خواهیم کرد.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه در ادامه گفت: یکی از مشکلات جدی قوه قضائیه کمبود بودجه است و اصلاً مأموریت‌ها و وظایفی که دارد با این بودجه هیچ تناسبی ندارد و نیاز به بازنگری و اصلاح در برنامه آینده را دارد.

وی افزود: دادگستری کل استان تهران به نسبت برخورداری از امکانات در مقایسه با سایر استان‌های کشور خیلی محروم است و گستردگی کار هم به این محرومیت دامن می‌زند و تلاش داریم با مساعدت‌های ریاست قوه قضائیه مشکل شعب بلا تصدی به سرعت مرتفع شود.منبع:مهر