رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهرشیراز گفت: 32 میلیون هکتار از مساحت کشور درمحدوده بیابانی واقع شده که از این میزان 7 میلیون و 400 هزار هکتار درکانون بحران خشکسالی قراردارد.

به گزارش بسیج پرس, علی ناصری ظهرامروز درجمع خبرنگاران اظهارداشت: براساس بررسی‌های مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی در ۳۰ سال گذشته حدود ۳۰ درصد از مساحت کشور به بیابان تبدیل شده و درحال حاضر این رقم به ۳۲ درصد افزایش یافته‌است.

وی با اشاره به اینکه یکی از علل کمبود مصرف آب رشد جمعیت حاشیه نشینی در کلان‌شهرها است، افزود: میانگین رشد ورود روستائیان به کلان‌شهرها ۲٫۵ درصد بوده که این میزان در شهرشیراز با ۲۵۰ هزار حاشیه نشین به ۴ درصد افزایش یافته‌است.

بیشتر بخوانید:

اوضاع کشاورزی در کشور چگونه است؟

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: خشکسالی، بیکاری، عدم استفاده صحیح از آب‌های زیرزمینی و کاهش معیشت پایدار مهم‌ترین عامل ورود روستائیان به حاشیه کلان‌شهرها به ویژه در شیراز است.

ناصری تصریح کرد:  احداث سد غیر کارشناسانه بر روی رودخانه‌های دائمی، تالاب‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده و درنتیجه مدیریت آب کشور کماکان با مشکل جدی کم آبی روبه‌رو است.

وی بیان داشت: ایران یک درصد جمعیت  جهان را به خود اختصاص داده و سهم کشور از منابع آب تجدیدپذیر ۳۶ صدم درصد است و درنتیجه به سویی می‌رویم که چنانچه پیشگیری نشود با بحران شدید آب روبه‌رو می‌شویم.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر شیراز اضافه کرد: طبق آمار وزرات نیرو از ۱۳۰ میلیارد متر مکعب  آب تجدیدشونده ۹۲ درصد دربخش کشاورزی و ۶ درصد  دربخش آب شرب شهری و روستایی و ۲ درصد در صنعت مصرف می‌شود.

ناصری با بیان اینکه براساس میانگین جهانی سهم کشاورزی از پتانسیل آب تجدیدشونده ۷۰ درصد، آب شرب  انسانی ۸ درصد و سهم صنعت ۲۲ درصد است، ابراز داشت: برآوردها نشان می‌دهد سالانه یک درصد به مساحت بیابان‌های ایران افزوده می‌شود.

وی اظهار داشت: بررسی استفاده از سموم شیمیایی در ۵۵ سال گذشته در کشور نشان می‌دهد به طور میانگین ۲۸٫۳۸ تن از انواع سموم شیمیایی با سرانه ۱٫۳۵ کیلوگرم در هکتار و ۵۷ کیلوگرم برای هر نفر توزیع شده‌است.

سرانه فضای سبز شیراز ۷ مترمربع به ازای هر نفر است

ناصری سرانه فضای سبز شیراز را ۷ مترمربع به ازای هرنفر اعلام کرد و افزود: با احتساب ارتفاعات پیرامونی سرانه فضای سبز این شهر به حدود ۲۱٫۶۶ مترمربع رسیده که با احتساب این میزان متوسط سرانه فضای سبز کشوربین ۷ تا ۱۲ متر به ازای هر نفر است.

وی گفت: میزان پسماند ورودی به سایت برمشور شیراز هزار و ۱۰۰ تن بوده و در روز به طور میانگین  ۹۴۴ تن زباله خانگی، ۷تن پسماندهای عفونی وبیمارستانی تولید می‌شود.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر شیراز تصریح کرد: میزان جمع‌آوری و حمل زباله در شیراز سالانه ۵۲۸ میلیاردریال است که ۱۹ درصد زباله‌های ورودی مربوط به سایت محصولات پلاستیکی هستند.

ناصری بیان داشت:  از۱۱۹ حلقه چاه و ۱۲ رشته قنات تنها ۶ قنات فعال در شیراز وجود دارد که نشان از کاهش آب‌های زیر زمینی در این شهر است.

وی در مورد تصفیه خانه دائمی در شیراز نیز گفت: تصفیه خانه شماره یک در مدار بوده و تصفیه خانه شماره ۲ که ۶۵۰ هزار شهروند را در برمی‌گیرد در صورت اختصاص اعتبار شهریورماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

این مسوول ابراز داشت: با اختصاص  ۸۰۰ میلیارد تومان  که از این  مبلغ ۳۰ درصد مردم و ۷۰ درصد آن را دولت تامین کند در مدت ۳ یا ۴ سال آینده  شهر شیراز به طور کامل به سیستم فاضلاب شهری مجهز می‌شود.

منبع: فارس
دسته بندی: آخرین اخبار, اجتماعی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>