اگر بخواهیم تکنولوژی را در مسیر درست استفاده کنیم، این کار شدنی است .می توان با اعمال سیاست های درست و مدبرانه به مدیریت و نظارت آن پرداخت.

رفته رفته با ورود تکنولوژی های جدید مانند ماهواره، تلفن همراه پیشرفته و شبکه های اجتماعی امروزی،کار برای بیگانگان و نفوذ فرهنگ غربی و ستیز با فرهنگ و تمدن اسلامی آسان تر شده است تا جایی که در بعضی از مواقع زور فرهنگ غربی بر فرهنگ اسلامی ما چیره شده است.
زهرا محمدی، استاد دانشگاه آزاد اسلامی شیراز در گفت و گو با خبرگزاری بسیج پرس در مورد ورود تکنولوژی های جدید در زندگی اشخاص و همچنین نفوذ بیگانگان در فرهنگ اسلامی ایران اظهار کرد: یک سری از عوامل نا خواسته وارد فرهنگ ما شده است و ما را باخود درگیر کرده است. غرب که سردمدارپیشرفت در دنیا ست، عامل ورود و تحمیل چنین تکنولوژی هایی به دیگر جوامع که عمدتا در حال توسعه قلمداد می گردند، می باشد.
محمدی نخستین رویکردی که می بایست در راستای تقابل با تهدیدات نظام غرب در مسائل ارزشی و فرهنگی اتخاذ کرد را رجعت به فرهنگ و هویت اصیل دینی دانست و ابراز داشت: اول از همه باید به آیات قرآن و احادیث معصومین برای مقابله با این چنین معضلاتی رجوع کرد و با استفاده از این ملاک ها، از نفوذ و سیطره و استیلای فرهنگ بیگانگان در نظام اسلامی جلوگیری نمود.
وی با اشاره به حدیثی از امیرالمومنین، حضرت علی (ع) افزود: فرزندانتان را در زمانی که در آن زندگی می کنند، تربیت کنید .با استناد به این موضوع به این مسئله پی می بریم که فرزندان را بنا به شرایط و محیطی که در آن قرار دارند تربیت کنید نه بنا بر شرایطی که خودتان در کودکی تجربه کرده اید.
استاد دانشگاه آزاد اسلامی شیراز رویکردهای مقابله با تکنولوژی را یک امر ناممکن قلمداد نمود و تصریح کرد: با ورود تکنولوژی های جدید نمی توان قدرت و فراگیری آنها را کتمان کرد چرا که مثلا نخریدن تبلت شاید از جهاتی خوب باشد اما شرایط به گونه ای رقم خورده که نمی توان از این تکنولوژی ها و ابزارهای آن گریز نمود، اما می توان با اعمال سیاست های درست و مدبرانه به مدیریت و نظارت آن پرداخت.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم تکنولوژی را در مسیر درست استفاده کنیم، این کار شدنی است .به عنوان مثال وجود شبکه های اجتماعی فی نفسه ظرفیت مسائل منفی و مثبت بسیاری را در خود داراست، اما مدیریت و نظارت درست اینچنین شبکه هایی، سبب می گردد تا بسیاری از اقدامات سازنده و مفید در آن صورت گیرد و یا ترویج گردد. مثلا در تبلیغ و نشر آموزه های اسلامی می توانیم از شبکه های اجتماعی و ابزارهای مربوط به آن استفاده بهینه و سازنده نمود و درست به همان سرعت که می شود اطلاعات خلاف دین را گسترش داد به همان سرعت هم می توان اطلاعات دینی را نشر داد.

دسته بندی: اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>