نیاز استراتژیک آمریکا در اجرای پروژه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی چیست؟گروه بین‌الملل بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛: چندی پیش توافق عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی به میزبانی ترامپ در کاخ سفید برگزار شد؛ این توافق‌نامه به امضای رئیس‌جمهور آمریکا، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، وزیر خارجه امارات و وزیر خارجه بحرین رسید تا دنیا بداند که مثلا امارات و بحرین با اسرائیل هیچ مشکلی ندارند.

پس از این توافق، کارشناسان هدف از پروژه عادی‌سازی روابط برخی کشور‌ها با رژیم صهیونیستی را بدست آوردن دستاورد سیاسی و نجات ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین سرو سامان دادن به اوضاع نتانیاهو در اسرائیل عنوان کردند.

در گزارشی با عنوان: «تلاش امارات و بحرین برای نجات ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا»، اشاره کردیم که پس از ناکام ماندن دونالد ترامپ در بسیاری از عرصه‌های سیاست خارجی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از جمله تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، وی برای بدست آوردن برگ برنده‌ای در سیاست خارجی خود، پروژه عادی‌سازی روابط برخی کشور‌های منطقه غرب آسیا با رژیم صهیونیستی را راه انداخته است.

در آن گزارش همچنین تاکید کردیم که این «نمایشِ توافق‌نامه» فقط یک اقدام صوری و ظاهری و دست به کار شدن برخی کشور‌های عربی منطقه برای نجات ترامپ در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری است.

با تمام این تفاسیر در خصوص پروژه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، یک نظر دیگر توسط کارشناسان مطرح شده است؛ برخی کارشناسان می‌گویند با اینکه هدف مقطعی از اجرای این پروژه می‌تواند بهبود وضعیت ترامپ و نتانیاهو در آمریکا و اسرائیل باشد، اما دنیای سیاست براساس نیاز‌های آنی جلو نمی‌رود و نیاز‌های استراتژیکی نیز وجود دارد.

دلیلِ نیاز آنی اجرای پروژه عادی‌سازی روابط کشور‌های منطقه با صهیونیست‌ها همان می‌شود که در بالا به آن اشاره کردیم، اما دلیلِ نیاز استراتژیک این پروژه چیز دیگری است.

درباره دلیلِ نیاز استراتژیک اجرای پروژه عادی‌سازی روابط کشور‌های منطقه با رژیم صهیونیستی باید بگوییم که آمریکا به دلایل مختلف قصد دارد تا حضورش را در منطقه غرب آسیا کم‌رنگ کند، اما دو دغدغه دارد؛ این دو دغدغه «امنیت اسرائیل» و «نقش‌آفرینی اسرائیل به جای آمریکا در منطقه» است.

در خصوص دغدغه نخست باید گفت که با کاهش پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه، روابط رسمی رژیم صهیونیستی با کشور‌های منطقه می‌تواند ضمانت اجرایی برای تامین امنیت نسبی این رژیم در دوران پساآمریکا در غرب آسیا باشد.

در خصوص دغدغه دوم نیز باید گفت که آمریکا قصد دارد رژیم صهیونیستی را جایگزین خودش در بحران‌ها و تحولات منطقه کند؛ در جدیدترین مداخلات رژیم صهیونیستی هم می‌توان به حضور فعال این رژیم در بحران قره باغ اشاره کرد که برخی از شواهد نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی به‌دنبال نفوذ در منطقه قفقاز جنوبی است. 

در پایان مجددا تاکید می‌شود که در کنار نیاز آنی به اجرای پروژه عادی‌سازی روابط کشور‌های منطقه با رژیم صهیونیستی، این نیاز استراتژیک بوده که دلیل اصلی کلید خوردن این پروژه است.

گزارش از مهدی مهدیار

انتهای پیام/ ۴۲۱