پیشنهاد برگزاری کنفرانس پارلمانی کشورهای همسو درباره فلسطین بررسی می‌شودبه گزارش گروه سایر رسانه‌های بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، عباس گلرو در گفت‎وگویی با اشاره به نشست گروه دوستی پارلمانی ایران و فلسطین با نمایندگان جنبش جهاد اسلامی، حرکت اسلامی حماس و جنبش امل، اظهار داشت: با توجه به اینکه مسأله فلسطین محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است این دیدار انجام گرفت و بر روی چند محور تاکید شد.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فلسطین افزود: نخست بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مسائل فلسطین و بحث حمایت های ایران از آرمان فلسطین تاکید شد و سپس درباره محکومیت اقدامات برخی کشورهای عربی در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به ویژه با توجه به عادی سازی روابط از طرف امارات و بحرین با رژیم صهیونسیتی طی هفته های گذشته تبادل نظر صورت گرفت.

گلرو یادآور شد: در ادامه این نشست بر وحدت گروه‎های فلسطینی تاکید شد به این معنا که در شرایط فعلی هیچ کسی به اندازه مردم فلسطین و گروه های مقاومت فلسطین نمی‌تواند بر دفاع از مسئله فلسطین تاثیر گذار باشد. حفظ وحدت در درون گروه های فلسطینی مانع اقدامات خائنانه برخی کشورهای عربی در عادی سازی روابط با اسرائیل می شود چون صاحبان اصلی فلسطین مردم فلسطین هستند و تا زمانی که در برابر اقدامات رژیم صهیونسیتی مقاومت کنند این پروسه عادی سازی به نتیجه نخواهد رسید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در موضوع معامله قرن ترامپ که به بهانه صلح فلسطین مطرح شد گروه های مقاومت فلسطین و مردم فلسطین با آن همراهی نکردند زیرا میدانند با پذیرش این طرح هیچ چیزی از فلسطین باقی نمی ماند. معامله قرن حقوق مردم فلسطین را تامین نخواهد کرد اما ما بر آزادی کامل اراضی فلسطین از اشغال اسرائیل و وحدت گروه های فلسطینی تاکید کردیم.

گلرو ادامه داد: معامله قرن و عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل سبب همگرایی گروه های فلسطینی شد علیرغم برخی اختلافات اما به همگرایی نسبی رسیدند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فلسطین یادآور شد: این گروه ها نزدیک به یک ماه پیش جلسه ای در بیروت گذاشتند و دبیران کل ١۴ گروه فلسطین جمع شدند و درباره چارچوب ملی به توافقات اولیه دست پیدا کردند، این جلسات ادامه خواهد داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تلاش هایی هم در حال انجام است تا وحدت درونی فلسطین تقویت شود ما هم به دنبال تقویت این وحدت هستیم تا فلسطینی ها بتوانند در مقابل طرح های عبری، عربی و آمریکایی با انسجام درونی موفق شوند. این گروه ها در شرایط فعلی نیازمند حمایت جدی هستند.

گلرو افزود: وضعیت مقاومت رو به رشد است و با اقدامات خائنانه برخی حکام عرب اراده مقاومت مستحکم تر خواهد شد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در نشست با نمایندگان گروههای مقاومت برگزاری کنفرانسی با حضور و مشارکت پارلمان های کشورهای همسو پیشنهاد شد و ما این موضوع را در مجلس بررسی می کنیم.

وی در ادامه درباره پیشنهاد انجام مذاکرات گروه های فلسطینی در روسیه، گفت: دو سال پیش نشستی با گروه های فلسطینی در مسکو برگزار کردند و روس ها دنبال تداوم این نشست ها هستند و اعلام کردند از برگزاری نشست استقبال می‌کنیم.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس یادآور شد: با توجه به اینکه گفت و گو بین گروه های فلسطینی در بیروت برگزار شده الان یک توافقی است که نشست بعدی نیز برگزار شود اما هنوز به جمع بندی نرسیده اند.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/۳۴۱