حجت الاسلام پرهیزگار در گفت و گو با خبرنگار بسیج پرس از خراسان رضوی، اظهار داشت: یکی از موضوعات عرصه عاشورا و تاریخ، همراه و همگام نبودن برخی از اشخاص مطرح و مورد انتظار است که، ولی خدا را رها کردند.

وی با بیان اینکه این افراد، آدم‌های کوچک و نفهمی نبودند بلکه بعضاً از شاگردان مکتب پیامبر(ص)، امیرالمومنین و امام مجتبی صلوات الله علیهم بودند، خاطرنشان کرد: در این میان می‌توان به اشخاصی از صحابه از جمله ابن عمر اشاره کرد که وی از غیر بنی هاشم بود و ارادتی هم به اهل بیت نداشت.

این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه ابن عمر حتی با امیرالمومنین علی (ع) به بهانه ریختن خون مسلمانان و جنگ با آن‌ها بیعت نکرد، اما با حجاج بن یوسف ثقفی بلکه با پای او و با معاویه بیعت کرد، افزود: سید الشهداء او را دعوت فرمودند: اتّق الله یا ابا عبدالرحمن و لا تدعن نصرتی ”‌ای ابا عبدالرحمن از خدا بترس و همراهی با من را رها نکن”، اما او دعوت امام را رد کرد و راهی مدینه شد و پس از شهادت امام، نامه‌ای به یزید نوشت و ضمن پذیرش خلافتش با او بیعت کرد.

وی با اشاره به اینکه دومین نفر عبیدالله بن حرجعفی از بزرگان شجاعان کوفه بود که دعوت امام حسین (ع) را برای همراهی نپذیرفت، تصریح کرد: او در منزل بنی مقاتل با امام حسین (ع) مواجه شد و ابتدا حجاج بن مسروق را ز. او فرستادند، اما او جواب فرستاده امام را رد کرد و حضرت شخصاً او را دعوت کردند امام را همراهی نکرد و حتی بعداً اشعاری را خواند که دلالت بر پشیمانی او دارد.

پرهیزگار با بیان اینکه سومین نفری که همراهی امام را نپذیرفت عمرو بن قیس است که او هم در منزل بنی مقاتل محضر امام حسین (ع) رسید، اذعان کرد: افرادی دیگری نظیر هرثمه بن ابی مسلم، مالک بن نضر اَرْحَبی و ضحاک بن عبدالله همراهی امام را نپذیرفتند که برخی در جنگ صفین همراه حضرت علی (ع) و برخی حتی در روز عاشورا به دفاع پرداخت، ولی صحنه کربلا را ترک کرد.

وی با تاکید بر اینکه افرادی از بنی هاشم نظیر عبدالله ابن عباس صحابه پیامبر و امیرالمومنین، محمدبن حنفیه پسر امیرالمومنین برادر سیدالشهداء و عبدالله ابن جعفر هم امام را همراهی نکردند.

این کارشناس مسائل مذهبی در ادامه به دلایل عدم همراهی امام حسین (ع) اشاره کرد و افزود: افرادی مانند ابن عمر به دلیل عدم ارادت و قبول نداشتن سیدالشهداء و مخالفت با اهل بیت، و افرادی به دلیل دلبستگی به دنیا مثل ضحاک بن عبدالله امام را همراهی نکردند؛ ضحاک بن عبدالله با امام شرط کرد تا زمانی که مال و جانش به خطر نیافتد از امام دفاع می‌کند.

وی دلبستگی و علاقه به فرزندان، عقیده نداشتن به خط فکری سیدالشهداء و قیام و موفقیت حضرت، مانند ابن عباس و محمد بن حنفیه را از دلایل همراهی نکردن امام حسین (ع) دانست و عنوان کرد: البته در این بین افرادی همچون سلیمان بن صرد خزاعی و توابین هم سیدالشهدا را دعوت کردند، ولی امام را در کربلا تنها گذاشتند و به کربلا نیامدند.

حجت الاسلام پرهیزگار ادامه داد: البته این افراد بعد‌ها پشیمان شدند و قیامی تحت عنوان توابین راه انداختند که در انگیزه‌های آن هم مواردی قابل پیگیری است، اما هیچ سودی برای آنان و مکتب سیدالشهداء نداشت.

وی در پایان با تاکید بر عبرت آموزی از درس‌های قیام عاشورا، خاطرنشان کرد: اگر امروز همگام با حسین زمان امام عصر (عچ) و نائب ایشان، ولی فقیه نباشیم قطعاً ضرر غیر قابل جبران همان گونه که توابین و کسانی که امام حسین (ع) را یاری نکردند ما را نیز در بر خواهد گرفت و باید همیشه همراهی، همگام و پشتیبان، ولی فقیه و نائب امام زمان خویش باشیم تا حادثه کربلا تکرار نشود.