[ad_1]

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، دوران اسارت برای آن دسته از رزمندگانی که در جبهه‌های دفاع مقدس به اسارت رژیم بعث عراق درآمده بودند سال‌هایی پر از درس بود. جوانانی که در چند سال تجربه همزمان تلخ و شیرینی از سختی‌های اسارت، شکنجه، رفاقت‌ها، توسل و توکل به خدا و ده‌ها حس دیگر را تجربه کرده بودند. این شرایط در حالی که برای افراد سالم سخت بود برای مجروحین اسیر سختی دوچندان داشت. شرایط سختی که باعث می‌شد به دلیل نبود بهداشت، بی توجهی به مجروحین و عدم کمک‌های پزشکی تعدادی از اسرای مجروح را به شهادت برساند.

وضعیت اسرای مجروح ایرانی در اروکگا‌های بعثی چگونه بود؟+ فیلم

سربازان عراقی در اردوگاه‌ها از هر فرصتی برای شکنجه کردن جسمی و روحی اسرا استفاده می‌کردند، همین خود عاملی بود تا رزمنده‌های سالم نیز زیر بار کتک و لگد و کابل‌های سربازان بعثی به شدت زخمی شوند و این مجروحیت‌ها به دلیل نبود بهداشت و رسیدگی‌های درست تا چندین ماه بر پیکره اسرا بماند و گاه با وخیم‌تر شدن اوضاع جان اسرا را بگیرد. از همین رو ۴۵۰ نفر از آزادگان دوران جنگ‌تحمیلی در همان اردوگاه‌های عراق به شهادت رسیدند.

در ادامه بخشی از صحبت‌های دکتر غلامرضا سراوانی ک هادی بیگدلی از پزشکان اسیر در زندان‌های رژیم بعثی را در خصوص وضعیت اسیران مجروج ایرانی در اردوگاه‌های عراق می‌بینید.

انتهای پیام/ ۱۴۱

[ad_2]