[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، امروز (پنجشنبه) اولین گروه از اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن که بر اساس توافق تبادل اسرا میان دولت نجات ملی یمن و دولت مستعفی آزاد شده‌اند، وارد فرودگاه صنعاء شدند و این هواپیما حامل ۱۰۸ اسیر از ارتش یمن بود.

بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، امروز یک هواپیما از فرودگاه «سیئون» حامل اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی و یک هواپیما از فرودگاه صنعاء حامل اسرای وابسته به دولت مستعفی به صورت همزمان از زمین بلند شدند تا این اسرا را منتقل کنند.

مرحله اول این عملیات تبادل تا روز شنبه (۲۶ مهر) ادامه پیدا خواهد کرد و پس از آن بلافاصله رایزنی درباره مرحله دوم توافق آغاز خواهد شد.

امروز ۴۸۰ اسیر از ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۲۵۰ اسیر از طرف مقابل مبادله می‌شوند و قرار است در مرحله دوم (فردا) ۲۰۰ اسیر ارتش یمن در مقابل ۲۵۱ اسیر از دولت مستعفی از طریق دو فرودگاه صنعاء و عدن معاوضه شوند.

در مرحله اول یک هزار و ۸۱ اسیر با هواپیماهای صلیب سرخ از فرودگاه‌های عدن، سیئون و مأرب به صنعاء و بالعکس منتقل خواهند شد.

دولت نجات ملی یمن ۴۰۰ اسیر از طرف مقابل از جمله ۱۴ سعودی و چهار سودانی را آزاد می‌کند و در مقابل دولت مستعفی نیز ۶۸۱ اسیر را آزاد خواهد کرد.

اسرای آزاد شده در فرودگاه صنعاء مورد استقبال رسمی و مردمی قرار گرفتند.

یحیی سریع: پیشروی‌های نظامی در مأرب در روند تبادل اسرا مؤثر بود

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن امروز، در مصاحبه با شبکه «المسیره» گفت: ما به اسرای دشمن توجه کرده‌ایم و به عکس طرف مقابل به آنها خدمات ارائه کرده‌ایم و به تلاش‌های خود برای آزادی تمامی اسرای خود در زندان‌های اشغالگران ادامه خواهیم داد.

وی افزود: اگر دشمنان یمن به درخواست‌های صلح رضایت ندهند، ما آماده عملیات بزرگ هستیم.

سریع تبادل اسرا را موفقیت بزرگ انسانی، سیاسی و نظامی خواند و افزود، این دستاورد در نتیجه اقدامات رهبر انصارالله «عبدالملک الحوثی» به دست آمده است.

وی ادامه داد، ائتلاف سعودی از پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به شهر مأرب نگران است و همین موضوع به اهرم فشاری بر ائتلاف برای مذاکره بر سر تبادل اسرا تبدیل شد.

«فهمی یوسفی» معاون وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن هم در این خصوص گفت: در این عملیات تبادل، اسرا را نجات دادیم زیرا آنها تحت شکنجه قرار می‌گرفته‌اند.

وی افزود، برخی اسرا در داخل زندان‌های سعودی کشته شده‌اند و چه بسا اعضای بدن برخی از آنها فروخته شده باشد.

انتهای پیام/ ۱۲۱

[ad_2]