درست است که جامعه ایران  از سنت عبور کرده اما هنوز وارد یک مرحله ثابت نشده است و در یک شرایطی قرار گرفته ایم که نه اسم آن را می توان سنت گذاشت نه می توان عنوان مدرنیته را برآن قلمداد نمود.

بحث تجاوز جنسی به کودکان در جامعه یک امر شناخته شده است و با شنیده شدن خبرهای ناشی از آن، نوعی انزجار در میان افکار عمومی شعله ور می گردد و به آن واکنش شدیدی نشان می دهند. چه اتفاقاتی رخ داده است که ما شاهد روند روبه رشد این نا هنجاری ها در جامعه هستیم؟
احمد علی نژاد عباسی، جامعه شناس در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با این موضوع اظهار داشت : جامعه ایران یک جامعه سنتی بوده و این پیشینه فرهنگ اسلامی، ایرانی و تاریخی را با خود به همراه دارد . ایران جامعه ای با تنوع قومی و مذهبی فراوان است که این مسئله در رفتار و خصوصیات افراد جامعه تاثیر گذاشته است. با گسترش فناوری های ارتباطات جمعی و گسترش رسانه های اجتماعی موجب به تغییر فرهنگ در تمامی سطوح جامعه شده است. شاید ابزار های مدرن خیلی وقته پا به عرصه ایران گذاشته اند اما با ورود شبکه های اجتماعی وارد یک مرحله دیگر ارتباط مدرن شده ایم با عنوان جهانی شدن ارتباطات جمعی و کوچک شدن جهان پیرامون از آن نان برده می شود.
وی ادامه داد: درست است که جامعه ایران  از سنت عبور کرده اما هنوز وارد یک مرحله ثابت نشده است و در یک شرایطی قرار گرفته ایم که نه اسم آن را می توان سنت گذاشت نه می توان عنوان مدرنیته را برآن قلمداد نمود. فرایند هایی که اخلاقیات جامعه را می تواند کنترل کند، تثبیت نشده اند . زمینه های اخلاقی جدید، هنوز شکل نگرفته است. در واقع، به نوعی اخلاق جدید همزمان با فرایند مدرنیسم شکل نگرفته است.  قسمت ابزاری مدرنیته به وجود آمده است اما زمینه های فرهنگی و اخلاقی آن را در جامعه شاهد نیستیم .
علی نژاد افزود: در گذشته و در جوامع سنتی، افراد در سنین پایین بدون اینکه فاصله زیادی بین سن بلوغ و سن تاهل وجود داشته باشد ازدواج می کردند. در آن جامعه این چنین شرایطی فراهم بود ولی در حال حاضر شاهد این موضوع هستیم که فاصله میان بلوغ جنسی و تاهل بسیار زیاد افزایش پیدا کرده است. شرایطی که سبب شده تا بلوغ اجتماعی بالابرود از دلایل این مشکل اجتماعی است. مشکلات اقتصادی هم به این قضیه دامن زده است. الگو برداری از جوامع غربی هم به مشکل افزوده است چرا که فرد فکر می کند که نیاز نیست حتما از طریق ازدواج به خواسته جنسی خود برسد و طرق دیگر عمل می کند .
وی در تبیین اختلالات جنسی ابراز داشت: در این شرایط افراد آماده پذیرش اختلالات جنسی هستند . نیاز جنسی شان را نمی توانند کنترل کنند و پس از آن اقدام به اعمال اینچنینی می زنند. گسترش سایت های مستهجن و فیلتر شکن ها، افراد را به قهقرای اختلالات جنسی می کشاند چرا که به سهولت در دسترس همگان قرار گرفته است. هنگامی که فرد نمی تواند از طریق شرعی نیاز های جنسی خودش را برطرف سازد دست به انجام برنامه های مخفی زده و آن را عادلانه برای خود فرض می کند.
وی در پایان اذعان داشت: راه کاری که می توان ارائه داد این است که در مباحثی همچون وام ازدواج مسئولین سهولت بیشتری خرج داده و از آن طرف به رقم وام نیز افزوده شود تا از نظر اقتصادی جوانان مشکلی برای ازدواج نداشته باشند. افزایش اشتغال در میان جوانان بسیار مهم است، چرا که سن ازدواج در بحث معادلات اقتصادی پایین تر می آید. در مشکلات فرهنگی باید روی الگوهای جدید جوانان کار شود تا جوان متقاعد شود که نیاز های جنسی و جسمی خود را از طریق شرعیات برطرف سازد.
دسته بندی: آخرین اخبار, اجتماعی, اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>