[ad_1]

به گزارش بسیج پرس پرس به نقل از قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور در گفت وگوی تلفنی با رادیو اقتصاد در پاسخ به این سئوال که آیا سازمان بازرسی به چالش های حوزه بهداشت و درمان ورود کرده است یا خیر، گفت: سازمان بازرسی از جمله مهم ترین دستگاه های نظارتی کشور است که زیر نظر ریاست قوه قضاییه مسئولیت نظارت بر اجرای صحیح همه قوانین و حسن جریان امور را در دستگاه های اجرایی بر عهده دارد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: ما در همه زمینه ها چه حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی اقدامات و عملکرد قابل قبولی در یک سال و نیم دوران تحول قوه قضاییه داشته ایم که از جمله اقدامات در حوزه مقابله با بیماری کروناست.

وی بیان کرد: از همان روزهای اولی که موضوع شیوع این ویروس مطرح شد و حتی قبل از اسفند، سازمان بازرسی وارد عمل شد و نسبت به ایجاد تب سنج ها در فرودگاه ها و در مبادی ورود کشور اقدام و پیگیری کرد و انجام شد.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان در ادامه خاطرنشان کرد: در کل کشور همه همکاران ما در بازرسی های استان ها موضوع کمک به کادر درمانی و کسانی که در حوزه سلامت و در جبهه مقابله با این بیماری تلاش و جهاد شبانه روزی می کنند، قرار گرفتند و حتی در تعطیلات نوروز هم بازرسی های ویژه ای را داشتیم و گروه هایی از همکاران ما به صورت ویژه و شبانه روزی در ایام تعطیلات نوروز هم بازرسی های ویژه ای را داشته ایم و گروه هایی از همکاران ما به صورت ویژه و شبانه روزی در ایام تعطیلات نوروز فعال بودند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: ما اقدامات موثری را پیگیری کردیم که از جمله آن رفع مشکلاتی هم در حوزه و تحقیقات و تولید داروهای مرتبط با کرونا، کمک به رفع مشکل برخی فعالیت های تحقیقاتی در حوزه کرونا مانند تحقیقات واکسن، دارو و ایمنی درمانی، پیگیری منجر به تخصیص و پرداخت سه هزار میلیارد تومان از مطالبات وزارت بهداشت از سازمان تامین اجتماعی، مطالبات دارویی و تجهیزات پزشکی شرکت ها، جلوگیری از آزمایش های غیرضروری و سفارشی ویروس کرونا و پیگیری در تولید و توزیع اقلام بهداشتی و سایر مواردی که اگر بخواهیم توضیح دهیم فرصت بیشتری را می طلبد.

وی در ادامه بیان کرد: چند ماه پیش ریاست قوه قضاییه ماموریتی را در خصوص بررسی مشکلات نظام پرستاری به سازمان بازرسی محول کردند که از همان روز اول همکاران ما پیگیری کردند و هیاتی را تشکیل دادیم و بازرسی مفصلی را در خصوص شناسایی آسیب ها و مشکلات حوزه پرستاری احصاء کردیم.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان بیان کرد: گزارش تفصیلی آن هم به حوزه وزارت بهداشت و درمان و هم به بخش های مربوطه مانند بخش مربوط به تامین اعتبار به کارگیری و استخدام ۱۰ هزار نفر در وزارت بهداشت بوده که خوشبختانه اقداماتی در رابطه با صدور مجوز تامین اعتبار به کارگیری این ۱۰ هزار نفر صادر شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با اشاره به نهایی شدن چهار هزار و ۴۳ مورد استخدام جامعه پرستاری و تسهیل فرایند گزینش و به کارگیری پرستاران با اولویت فعالان ایام شیوع ویروس کرونا گفت: تسهیل و تسریع دسترسی کارکنان درمانی از جمله پرستاران در محیط کار به وسایل حفاظت فردی با پیگیری سازمان بازرسی، برقراری فوق العاده ویژه کارکنان درگیر در مقابله با ویروس کرونا و ابلاغ تخصیص دو هزار میلیارد تومان برای پرداخت معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت در شهریور ۹۹ از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات جامعه پرستاری فراتر از این هاست، گفت: این مشکلات بعضاً نیازمند به برخی اصلاحات ساختاری و تامین اعتبارات بیشتر به ویژه در این وضعیتی که شاهد افزایش ابتلا به ویروس کرونا هستیم که واقعاً کادر درمان علی رغم همه ایثارگری هایی که می کنند واقعاً بخشی از آنها خسته شدند و باید حتماً نیروی کمکی به اینها اضافه شود و مشکلات آنها به ویژه مشکلات تامین نیازها و اعتباری آنها دنبال شود و ما مرتب پیگیری رفع این مشکلات هستیم و امیدواریم مسئولان محترم دولتی نیز توجه ویژه و بیشتری به جامعه پرستاری و کادر درمانی داشته باشند.

وی در ادامه و در پاسخ به این سئوال که قانون مادر و سند راهبردی تحول در آموزش و پرورش به خصوص در ایام کرونا به ویژه در حوزه تربیت چگونه اجرا می شود، بیان کرد: سند تحول نظام جامعه آموزش و پرورش یکی از اولویت های نظارتی ما در سال جاری بوده است.

درویشیان گفت: در همه ابعاد آن همکاران ما ورود کردند و نتایجی هم داشته است از جمله یکی از مشکلاتی که ما در کشور در حوزه اشتغال داریم بحث عدم مهارت لازم دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی است که ما پیشنهاد تشکیل سازمان ملی مهارت را متشکل از سازمان فنی حرفه ای، دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی و کاربردی دادیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: باید گزارش تحقق میزان سند تحول به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شود که ما پیگیری کردیم تا این کار انجام گیرد.

وی ادامه داد: در وضعیت فعلی قاعدتاً اهدافی که در سند تحول نظام جامع آموزش و پرورش پیش بینی شده است به دلیل ویروس کرونا امکان تحقق همه آن اهداف در وضعیت فعلی به ویژه بحث پرورشی و تربیتی که به دلیل اینکه عدم حضور اکثر قریب به اتفاق دانش آموزان در محل مدارس اتفاق نمی افتد خیلی کمرنگ شده است و حتی تاثیر قابل توجهی در کیفیت آموزش هم این فضای مجازی داشته است.

درویشیان بیان داشت: ضمن اینکه مشکلاتی هم در ارتباط دانش آموزان از طریق فضای مجازی ما شاهد هستیم؛ همه دانش آموزان امکان این برقراری را ندارند و البته وزارت آموزش و پرورش تلاش هایی کرده است که این ارتباط برقرار باشد اما همچنان مشکلاتی را شاهد هستیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: بسیاری از دانش آموزان هم در کلاس حضور پیدا نمی کنند و به صورت مجازی آموزش می بینند که حتی همان حضور فیزیکی هم با توجه به حاکم بودن وضعیت روانی این شیوع بیماری به وضعیت عادی امکان تعلیم و تربیت وجود ندارد که امیدواریم هرچه زودتر این ویروس از بین رود تا در شرایط عادی هم ما بتوانیم اهداف سند را دنبال کنیم و هم کیفیت آموزش ارتقا یابد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کار مرغ لاین به کجا رسیده است، گفت: یکی از موضوعات مغفول مانده در کشور بحث مرغ لاین آرین است علی رغم اینکه ما یکی از ۶ کشور صاحب فناوری مرغ لاین در کشور هستیم از دهه ۸۰ تاکنون متاسفانه وابستگی ما سال به سال به واردات جوجه اجداد که پایه تولید تخم مرغ و مرغ در کشور است اضافه و بیشتر شد به گونه‌ای که صد درصد به واردات جوجه اجداد وابسته شدیم درحالی که ما این فناوری را داشتیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: یک مجتمعی که قبلاً در بابل کنار فعال بود تعطیل و رها شد و با ورود و پیگیری های انجام شده این مجتمع فعال گردید و به ما قول دادند که با راه اندازی این پروژه تا پایان سال جاری ۵۰ درصد واردات جوجه اجداد را کاهش می دهیم و تا پایان سال ۱۴۰۰ صد درصد این وابستگی ما قطع خواهد شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: یکی از آثار آن سالانه صرفه جویی یک میلیارد دلار ارز که فقط در یک بخش آن است خواهد بود؛ این موضوع یکی از اقداماتی است که واقعاً مغفول مانده بود چراکه گردش مالی صنعت مرغ زیاد است از سویی دیگر در حوزه نهادهای دامی نیز پیگیری هایی انجام دادیم و میزان نهادهایی که در گمرکات وجود داشته است بخشی از آن آزاد شده و امیدواریم به زودی این مشکل برطرف شود.

این خبر تکمیل می شود..
 

[ad_2]

منبع:مهر