[ad_1]

به گزارش خبرگزاری بسیج پرس، نخستین نمایشگاه اسناد تاریخی نهضت ملی شدن صنعت نفت در کرمانشاه به همت انجمن ایرانی تاریخ و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب کشور و با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه رازی در کرمانشاه در مورخ ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۹۹ با حضور ریاست دانشگاه، معاونت پژوهشی و اعضاء هیئت رئیسه دانشگاه، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی افتتاح شد.

فرشته ازره کارشناس مسائل تاریخی نفت در غرب کرمانشاه و مدیر این‌نمایشگاه در گفت‌وگو با مهر گفت: در این نمایشگاه حدود یکصد برگ سند تاریخی در قالب پوستر، استند و عکس در ابعاد و زوایای مختلف، رویداد نهضت ملی شدن صنعت نفت در کرمانشاه در بخش‌های: نفت و مسائل کارگری در کرمانشاه، احزاب، مطبوعات، نیروهای سیاسی و نظامی کرمانشاه در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت، اصناف، بازاریان و عامه مردم کرمانشاه در نهضت ملی شدن صنعت نفت، خلع ید از شرکت نفت انگلیس و ایران در کرمانشاه، قیام سی تیر ۱۳۳۱ در کرمانشاه، جهت بازدید عموم به خصوص دانشگاهیان به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه منطقه کرمانشاه سرآغاز نخستین اکتشافات نفت در ایران بوده است و در تاریخ تحولات غرب ایران نیز نقش مهمی ایفا کرده، در منابع درباره این منطقه سکوت شده است. از همین رو اسناد تاریخی به عنوان مهم ترین منبع در بررسی تاریخ تحولات و اکتشافات نفت در کرمانشاه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. به همین علت یکی از اهداف و اهمیت‌های این نمایشگاه در این است که برای نخستین بار به مدد اسناد و مدارک آرشیوی، گوشه‌ای از تاریخ تحولات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کرمانشاه را در طی سال‌های ۱۳۲۷ ش. تا ۱۳۳۱ ش. به تصویر می‌کشد.

در حاشیه این نمایشگاه که با بازدید مسئولان استانی و دانشگاهی، دانشجویان، راهنمایان گردشگری و غیره همراه بود، نشست‌های علمی و جلساتی ضمن رعایت اصول پیشگیری از کرونا، برگزار شد که نشست: جایگاه اسناد در مطالعات تاریخی نفت در غرب کشور، از جمله آنهاست.

این‌نمایشگاه که نخستین نمایشگاه اسناد تاریخی نفت در غرب کشور است، قرار بود در ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ برگزار شود که به علت شروع بیماری کرونا با تاخیر برگزار شد، در طبقه فوقانی کتابخانه مرکزی دانشگاه رازی کرمانشاه دایر است و تا پایان تیرماه ۱۳۹۹، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح لغایت ۱۳ ظهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد مبارزه با کرونا، پذیرای بازدیدکنندگان محترم خواهد بود.

[ad_2]

منبع:مهر