دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: گزارش برگزاری کنگره اعتماد ملی توسط هیئت اجرایی به دبیرخانه امروز به دبیرخانه این کمیسیون واصل شد.

به گزارش بسیج پرس، بهرام سرمست مدیرکل سیاسی وزارت کشور در نشست خبری صبح امروز (دوشنبه ۷ خرداد) با اشاره به حواشی رأی‌گیری شورای مرکزی حزب اعتمادملی که جمعه گذشته در جریان کنگره سراسری این حزب برگزار شد، اظهار داشت: درباره این کنگره چند نکته قابل طرح است؛ یکی اینکه این بحث اساساً درون‌تشکیلاتی بوده و بروز اختلاف در مجامع حزبی از نظر وزارت کشور امری غیرمعمول نیست.

وی افزود: مرجع رسیدگی و اظهار نظر درباره تأیید و رد مجامع عمومی احزاب در قانون و پیش‌بینی شده و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب است. هرگونه اظهار نظر در این باره وجاهت قانونی ندارد. بنده به‌عنوان دبیر، مصوبات این کمیسیون را به‌اطلاع می‌رسانم؛ گزارش برگزاری کنگره توسط هیئت اجرایی به دبیرخانه کمیسیون امروز واصل شد و در کمیسیون مطرح خواهد شد،  تصمیم نهایی با کمیسیون خواهد بود.

سرمست ادامه داد: در چهارمین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با تقاضای تأسیس حزب اسلامی “قانون” موافقت شد. بدیهی است صدور پروانه این تشکل منوط به برگزاری مجمع مؤسس، تصویب اساسنامه، مرامنامه و انتخابات شورای مرکزی خواهد بود که پس از رسیدگی در کمیسیون ماده ۱۰، این روند تصویب می‌شود.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت: در این جلسه با صدور پروانه فعالیت حزب “پیشرو” اصلاحات موافقت شد که جزییات مصوبه به حزب ابلاغ خواهد شد. همچنین گزارش مجمع عمومی “مجمع فرهنگیان ایران اسلامی”، گزارش انتخابات، اساسنامه و مرامنامه مورد موافقت قرار گرفت که جزییات آن نیز به‌اطلاع تشکل می‌رسد.

وی گفت: گزارش مجمع عمومی حزب “مستقل” و “اعتدال ایران” طرح و اصلاحات اساسنامه و مرامنامه مورد موافقت کمیسیون قرار گرفت. همچنین گزارش مجمع عمومی حزب مؤتلفه اسلامی مطرح شد و انتخابات شورای مرکزی مورد تأیید کمیسیون قرار گرفت. درباره انطباق اساسنامه با قانون جدید پس از حصول گزارش حزب تصمیم‌گیری می‌شود.

سرمست درباره لایحه تجمعات قانونی خاطر‌نشان کرد: اخیراً آئین‌نامه ماده ۱۳ قانون احزاب توسط هیئت دولت تصویب و به تمامی استان‌های کشور برای اجرا ابلاغ شده است.

**تصویب مکان‌های خاص برای برگزاری تجمع در کمیسیون سیاسی دولت

وی افزود: در طول هفته‌های اخیر، جلساتی با دولت درباره تعیین مکان‌های خاص برای برگزاری تجمعات در تهران و سایر مراکز استان‌ها و شهرهای کشور برگزار کردیم که در نهایت این مسئله در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت تصویب شد. جزئیات آن پس از مصوبه هیئت دولت رسانه‌ای می‌شود.

 

منبع:تسنیم

دسته بندی: سیاست داخلی, سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>