ناگفته‌های شمخانی از دوران دفاع مقدسبه گزارش گروه دفاعی امنیتی بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز (سه‌شنبه) در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره دفاع مقدس اظهار داشت: از اول جنگ دشواری در تقسیم ماموریت داشتیم. در کشور تقسیم ماموریت نانوشته‌ای بود که بعضی‌ها را مامور جنگ کرده بود و برخی را مامور زندگی. طرف مقابل ما اینگونه نبود. اگر بخواهیم مقایسه کنیم که فرمانده جنگ عراق صدام بود هم نخست‌وزیر، هم وزیر جنگ هم قانون سربازگیری می‌نوشت و هم در میدان بعضی وقت‌ها توپ می‌زد، در ایران معادل نداشت.

شمخانی بیان کرد: ما برای حل این نقیصه بعد از سال‌ها جنگ اول ستاد پشتیبانی جنگ ایجاد کردیم که بتوانیم این پشتیبانی را فراهم کنیم اواخر جنگ ستاد فرماندهی جنگ ایجاد کردیم که دولت در آن مسئول شد ولی این پدیده در طرف مقابل ما از روز اول جنگ وجود داشت. دشمن ما راهبردش بعد از آغاز یک آفند به دلیل مقاومت مردم ما پدافند شد. هر پدافند کننده‌ای حتی اگر حق باشد، شکست می‌خورد.

وی گفت: ما با راهبردی متنوع آغازگر دفاع بودیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش بیان کرد: نوع نگاه انقلاب به مردم بومی این بود که از آنها مرزبان و افتخارآفرین بسازد. دشمن منتظر بود در خوزستان تانک‌هایش گلباران شود، ولی جا جای کشور محل گلوله باران صدام شد.

وزیر پیشین دفاع عنوان کرد:‌ سال ۱۳۹۹ است و اگر صدامی بود و از من بپرسید اگر بعد از ۴۰ سال جنگی شروع می‌شد می‌جنگیدید؟ پاسخ من این خواهد بود که ما نمی‌گذاشتیم جنگی شروع شود. ما اجازه ندادیم هفت تا جنگ رخ دهد.

شمخانی بیان کرد: تجربه جنگ دو چیز را برای ما فراهم کرد ما به مفهوم مردم و مسئولان و یکی برای دشمن در محاسباتش.

انتهای پیام/ ۱۴۱