به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، برخی منابع یمنی گزارش دادند که روز یکشنبه قرار بود با مشارکت شخصیت‌های سیاسی و قبیله‌ای المهره «پیمان شرف» امضا شود، اما غیبت «محمد علی یاسر» استاندار المهره مانع امضای این پیمان شد.

به گفته این منابع، هدف از این پیمان جلوگیری از درگیری و هرج‌ومرج در المهره بود، اما دعوت عربستان از استاندار المهره برای سفر به ریاض درست در زمان مشخص شده برای امضای این پیمان، مانع امضای آن شد در حالی که نمایندگان «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوبی) تحت حمایت امارات در المهره نیز از مشارکت در این نشست خودداری کردند.

بر اساس گزارش شبکه الجزیره، رهبران شورای انتقالی جنوبی همچنین به سقوط نهاد‌های دولتی در المهره، حضرموت و شبوه و سیطره بر این نهاد‌ها تهدید کرده‌اند.

از جمله اهداف این پیمان، پایان دادن به تلاش‌های شورای انتقالی جنوبی برای سیطره بر نهاد‌های دولتی در المهره است.

محمد علی یاسر استاندار المهره روز سه‌شنبه «محمد علی کده» وزیر مشاور را به عنوان رئیس کمیته مقدماتی المهره به منظور تهیه سند این توافقنامه و جلوگیری از کشانده شده شهر به دایره خشونت و درگیری، تعیین کرد.

این تلاش‌ها در حالی است که عربستان سعودی و امارات در شهر المهره واقع در مرز غربی عُمان تحرکات گسترده برای اعزام نیرو‌ها و تجهیزات نظامی از شهر‌های جنوبی (الضالع، لحج و عدن) به المهره را آغاز کرده‌اند تا این شهر را در قبضه خود بگیرند.

عربستان سعودی برای احداث خط لوله نفتی با استفاده از خاک المهره تا دریای عمان تلاش می‌کند و سعی دارد بسیاری از مراکز این شهر از جمله فرودگاه الغیضه و دو گذرگاه شحن و صرفیت در مرز عمان را به پادگان‌های نظامی تبدیل کند که این امر با مخالفت قبایل المهره مواجه شده است.

انتهای پیام/ ۱۱۲