سردار فضلی: مشکلات اقتصادی ناشی از پیاده‌نشدن فرهنگ دفاع مقدس در این حوزه استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، سردار علی فضلی جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران و از فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس در ویژه برنامه گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس که به همت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا برگزار شد، اظهار داشت: جنگ تحمیلی در شرایطی آغاز شد که تازه انقلاب شده بود و کشور درگیر مشکلاتی بود، در این شرایط دیدیم و در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ ما در مقابل حمله زمینی و هوایی و دریایی رژیم بعثی قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: آن زمان سپاه نهاد نوپا و تازه تاسیسی بود، در چنین شرایطی هجمه ناجوانمردانه دشمن علیه ما آغاز شد. دشمن بخشی از مرزهای ما را اشغال کرد. اینجا بود که امام راحل فرمودند: « بیگانه‌ای آمده، سنگی زده و شیشه ای شکسته است» و اینگونه بود که هیمنه دشمن را فروریخت.

 بنی‌صدر حاضر به وحدت نیروهای مسلح و دفاع از مرزهای کشور نشد!

رئیس ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس اضافه کرد: فرمان امام این شد که هرکس می تواند در مقابل پیشروی دشمن بایستد به جبهه برود و با وجود اینکه شرایط ما برای آغاز دفاع مقدس چندان مهیا نبوده با این فرمان نورانی با سرعت نیرو‌های مسلح تجمیع شدند.

سردار فضلی تصریح کرد: همه نیروها با هم تجمیع شدند و همه ظرفیت ها در خدمت انقلاب اسلامی قرار گرفت. بنی صدر به دلایلی حاضر به وحدت نیروهای مسلح و دفاع از مرزهای کشور نشد و اعتقادی به ترکیب نیروهای مردمی، سپاه با ارتش نداشت و از دادن اسلحه و مهمات به ما خوددداری می کرد.

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه خاطرنشان کرد: بنی صدر ۴۵ عملیات را فرماندهی کرد و چون نیت او خالص نبود با شکست مواجه شد و بعد از آن هم با منافقین از کشور گریخت و تا امروز علیه کشور و مردم توطئه می کنند.

هویت تاریخی مردم ایران با دفاع مقدس گره خورده است

وی در ادامه با اشاره تدبیر امام (ره) گفت: هنر امام (ره) این بود که ظرفیت همه مردم در خدمت دفاع مقدس قرار گرفت. این هنر امام (ره) بود که از همه ظرفیت های مردمی استفاده کرد و مردم هم با تمام توان در دفاع مقدس مشارکت کردند و سهیم بودند.

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران در پاسخ به این سوال که چرا باید دفاع مقدس را بازخوانی کنیم، افزود: هویت تاریخی مردم ایران با دفاع مقدس گره خورده است، این بازخوانی نیاز است تا آنهایی که در دوران دفاع مقدس حضور نداشته اند با فرهنگ این دوران آشنا شوند.

مشکلات اقتصادی ناشی از پیاده‌نشدن فرهنگ دفاع مقدس در این حوزه است

وی با بیان اینکه فرهنگ دفاع مقدس می تواند از مشکلات گره گشایی کند، اظهار داشت: اگر در عرصه اقتصادی با مشکل مواجه هستیم برای این است که در آن فرهنگ دفاع مقدس پیاده نشده است. اگر فرهنگ دفاع مقدس در اقتصاد پیاده شود حتما مشکلات اقتصادی را پشت سر خواهیم گذاشت.

وی با اشاره به پیروزهای جبهه مقاومت تاکید کرد: سردار سلیمانی فرهنگ دفاع مقدس را در جبهه مقاومت ساری و جاری کرد و برای همین بود که شاهد موفقیت و پیروزی جبهه مقاومت بودیم.

سردار فضلی با اشاره به نقش اردوهای راهیان نور در انتقال فرهنگ دفاع مقدس گفت: قبل از شیوع کرونا سالانه تعداد زیادی از علاقمندان در قالب اردوهای راهیان نور به مناطق جنگی سفر می کردند و امیدواریم هر چه زودتر ویروس کرونا از بین برود تا زودتر شاهد برگزاری اردوهای راهیان نور باشیم.

رئیس ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در بخش دیگری از سخنانش گفت: صدام به بهانه قرداد الجزایر به کشور ما حمله کرد و شرایطی را فراهم کرد که عملیات های نظامی خودش را با حمایت غربی ها و برخی کشورهای دیگر آغاز کند. عراق در ابتدای جنگ ۱۵ لشکر داشت و در ادامه به ۶۰ لشکر رسید که این بدون حمایت کشورهای دیگر ممکن نبود.

جنگ علیه ما با هدف ساقط شدن نظام اسلامی شروع شد

سردار فضلی تصریح کرد: جنگ با هدف ساقط شدن نظام اسلامی علیه ما شروع شد، ساقط کردن نظام ما آرمان آمریکایی ها بود و برای همین جنگ با این هدف علیه ایران آغاز شد ولی در این توطئه ناکام ماندند که البته این دشمنی و توطئه ها تا به امروز هم ادامه دارد.

وی ادامه داد: البته امروز هیمنه آمریکا ریخته است، روزی با اراده اینها شاید حاکمیت هایی سقوط می کرد ولی امروز ما نقطه قوت آنها را به نقطه ضعف تبدیل کردیم و هیچ رزمنده ای امروز ابایی از قدرت مستکبران ندارد. توطئه های مستکبران علیه ما تا کنون ناکام مانده و در آینده هم نیز به کمک خدا ناکام خواهد ماند.

سردار فضلی با اشاره به اقدامات جنایتکارانه منافقین گفت: در کشور ما ۱۷ هزار نفر توسط منافیق به شهادت رسیدند و آقای بنی صدر هم از اینها حمایت می کرد.

وی ادامه داد: فتنه در دوران جنگ هم بود، الان که دیگر بیش از ۴۰ سال از انقلاب گذشته است، آن زمان بنی صدر می خواست از رفتن یک گردان به آبادان جلوگیری کند و کارهایی می کرد که وحدت بین نیروهای مسلح ایجاد نشود. برای همین مسائل است بازسازی و پرداختن به دفاع مقدس اهمیت ویژه ای دارد.

بنی صدر از وحدت سپاه، بسیج و ارتش به شدت نگران بود

سردار فضلی با بیان اینکه وحدت نیرو‌های مسلح، دوران دفاع مقدس در میدان عمل کاملا مشهود و در عرصه‌های مختلف گره گشا بود، گفت: بنی صدر از وحدت سپاه و بسیج و ارتش به شدت نگران بود و به دلایل مختلف از این وحدت جلوگیری می کرد و نکته دوم اینکه بنی صدر اعتقادی به نیروهای مردمی نداشت و نیروهای مردمی را تضعیف می کرد و اگر دوستان ارتشی هم به ما کمکی می کردند خارج از دستور بنی صدر بود.

ما جنگ و مقابله با دشمن را در جنگ آموختیم

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه گفت: ما جنگ و مقابله با دشمن را در جنگ آموختیم و این بهترین میدان عمل برای ما بود. اعتماد امام به جوانان نکته مهمی است که اینجا باید به آن توجه کنیم. البته امروز شرایط تفاوت کرده و نیروهای ما بهترین آموزش ها را می بینند.

وی تصریح کرد: اینکه دشمن نتوانست به اهدافش برسد برای اینکه این ارتش جوان و لشکر مردمی و بسیجی و سپاهی ناشناخته بود. با وحدتی که میان گروه های مردمی، بسیج، سپاه و ارتش صورت گرفت توانستیم به موفقیت برسیم.

در هر عرصه ای در خط مقدم دفاع از مردم خواهیم بود

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه تاکید کرد: هر اتفاقی در جنگ می افتاد ما پیروز بودیم چون ما به وظیفه دینی و تکلیف قرانی خود عمل کردیم. دشمن امروز بیشتر از اعتقاد و باورهای ما وحشت دارد. البته حواس نیروهای ما کاملا جمع است و در هر عرصه ای ما در خط مقدم دفاع از مردم خواهیم بود. مثلا همین امروز رزمندگان ما در هوالی ظهر توانستند یک پهپادی که حالا سرنوشتش مشخص می شود را در ملکان در استان آذربایجان شرقی ساقط کنند، لذی حواس نیروهای ما جمع است.

وی تاکید کرد: امروز که ما مثل بسیاری از کشورهای دنیا با کرونا مواجه هستیم می بینیم همه مردم مانند دوران دفاع مقدس به میدان آمدند و به کمک وزارت بهداشت، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی رفتند و کار جهادی کردند و نمونه ای از دوران دفاع مقدس را بازسازی کردند، خصوصا در ادامه شما کمک های مومنانه و مواسات را دیدید، این کاری است که از مردم ما بر می آید و ما هم مفتخریم که خادم این مردم هستیم و با علم و با توانایی بیشتری در خدمت این مردم عزیز و مردمی که دین خودشان به به اسلام ادا کردند، به مردم خدمت خواهیم کرد.

ادامه دارد…