پس از خروج آمریکا از برجام، دور جدید و شدیدتری از تحریم ها در حال شکل گیری است و باید خود را آماده این تحریم ها کنیم. از این رو اقتصاد داخل باید یک معیار اساسی را در برابر این تحریم ها در پیش گیرد . بهترین روشی که در حال حاضر می توان آن را در نظر گرفت، اقتصاد مقاومتی است که رهبر معظم انقلاب همواره بر آن تاکید بسیار کرده اند.
دکتر سید مهدی هاشمی، مسئول بسیج اساتید رامسر در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با این موضوع و با اشاره به سخنان امام، اظهار کرد: در زمان امام، ایشان باور عمیقی به مردم، حضور مداوم و سازنده آنان در تمامی عرصه ها داشتند. چنین رویکردی در حال حاضر نیز از سوی رهبر معظم انقلاب اعمال می شود. بنابراین، این موضوع از زمان انقلاب اسلامی تا کنون ادامه دارد و با در نظر گرفتن همین باور قلبی می توان در برابر سیاست های خصمانه دشمن ایستادگی کرد و با مسائلی همچون برجام ۲ کنار آمد.
وی با اشاره به بحث مدیریت اقتصادی افزود: مقام معظم رهبری راهکار های بسیار مناسبی را ارائه داده اند و یکی از آن ها بحث اقتصاد مقاومتی است. بحث دیگر، استفاده و حمایت از کالاهای داخل است . ما نمی خواهیم که از اقتصاد جهان جداشویم، بلکه خواهان تعامل و استفاده دوسویه از آن هستیم. ما باید نیاز کشور را در نظر بگیریم و اقلام مورد نظر را وارد کنیم و از سوی دیگر نیاز کشور های دیگر را معیار سنجی کرده و تولیدات خودمان را صادر کنیم .
وی درخصوص مسئله عدالت اقتصادی اذعان داشت: عدالت اقصادی برای کشور ما صورت نمی پذیرد. از طرف دیگر ما باید خودمان را در برابر دور جدید بازی های اروپایی مقاوم سازیم .این تکان های اقتصادی بنا بر فرموده مقام معظم رهبری طبیعی است اما در برخی مواقع آمریکا به دنبال تحریم های اقتصادی خصمانه است و ما باید از خود مقاومت نشان دهیم تا اسیر اینگونه تحریم ها نشویم.
هاشمی ابراز کرد: ایران ظرفیت های زیادی در قسمت دانشگاه ها، سرمایه، اقتصاد، صنعت و … دارد که در حال حاضر متاسفانه از بخش های مهمی از آن ها غافل مانده ایم و فرصت بروز استعداد را از توانمندی های داخل گرفته ایم، متاسفانه همیشه تکیه ما به سمت واردات است. نکته دیگری هم که رهبری آن را ذکر کرده اند، جهاد است . حرکت جهادی که در زمان جنگ که با کمترین امکانات توانستیم ۸ سال  دفاع مقدس را به ارمغان بیاوریم و الان هم دور از دسرست نیست، با پشتیبانه مردم خیلی کار ها را می توان انجام  داد .
وی تحقق اقتصاد مقاومتی را منوط به مدیریت اقتصادی دانست و تصریح کرد: مدیریت اقتصادی باید به این شکل باشد که سه قوه با رهبر انقلاب اسلامی یکی شوند. متاسفانه در میان قوا در ظاهر حرف های دلنشین  زده می شود ولی در پشت پرده یک اتحاد راسخ وجود ندارد . اگر در راس اتحاد این سه قوه مقام معظم رهبری باشد، بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد. ما شاهد این هستیم که مسئولان به سخنان رهبری گوش نمی دهند. تنها راه نجات مردم عمل به بیانات رهبری است .
وی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از بهترین راه ها برای کنترل وضعیت اقتصادی این است که از اقتصاد نفتی خارج شویم. شاید کمی برایمان مشکل باشد امادر این شرایط خودکفایی بیشتر شده  و باعث پیشرفت ما خواهد شد. نباید درآمد نفتی را وارد بودجه کشوری کنیم بلکه آن را به فروش رسانده و درآمدهای آن را در جیب مردم بریزیم و منتظر این نباشیم که با بالا و پایین شدن قیمت نفت اقتصاد ما رشد داشته باشد و با دانش محوری کردن آینده ایران را بسازیم.
دسته بندی: آخرین اخبار, اخبار ویژه, سیاسی, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>