گسل ها سبب حاصلخیزی خاک های تهران می شوند ،چرا که خاک را خرد کرده و باعث افزایش آب های زیرزمینی و چشمه ها هستند.

مهدی صفری، زمین شناس و استاد دانشگاه پیام نور استان مرکزی در گفت و گو با خبرگزاری بسیج پرس در مورد وضعیت گسل های ایران اظهار کرد: ایران در کمربند زلزله آلپ هیمالیا قرار دارد .این کمربند، یکی از نقاط زلزله خیز دنیا است که حاصل پلیت های تکنوتینیست که باعث ایجاد این کمربند شده است .به همین دلیل، همواره احتمال وقوع زلزله در محل برخورد پلیت ها، فراوانی بیشتری نسبت به دیگر نقاط دارد.
وی در ادامه افزود: این کمربندِ برخوردی، نقاطی هستند که سبب ایجاد گسل های اصلی شده اند. گسل های اصلی، احتمال وقوع زلزله را افزایش می دهد. این گسل ها که در سه بخش تقسیم می شوند عبارتند از( شمالی –جنوبی) ،(شمال غرب –جنوب شرق)،(شمال شرق-جنوب غرب) .به همین دلیل ما بیشتر این زلزله ها را در راستای زاگرس شاهد هستیم که محل برخورد میکرو پلیت عربی به پلیت ایرانی بود ه ایم و این دلیل رخ دادن زلزله های اخیر در غرب و جنوب غرب است که با روند شمال غربی تا جنوب غربی در منطقه زاگرس به وجود آمده است.همچنین گسل هایی را داریم که در محل برخورد پلیت هند به پلیت ایران هستند که از جمله آن گسل هایی هستند که در شرق و شمال شرق واقع شده اند که به عنوان مثال عامل وقوع زلزله بم گسل های فعال همین ناحیه بوده اند.
استاد دانشگاه پیام نور استان مرکزی در خصوص گسل های فعال شهر تهران اذعان داشت: گسل های فعال شهر تهران بر روی کمربند آلپ-هیمالیا واقع شده است که دامنه جنوبی البرز و البرز مرکزی در این مسیر قرار گرفته اند و گسل معروف آن هم گسل فیروز کوه تا آبیک هست که از شمال تهران رد می شود .گسل هایی دیگر که منشعب از این گسل هستند عبارتند از :پاکدشت، شهر ری و …
صفری در خصوص مزایای گسل های فعال در ایران ابراز داشت:گسل ها سبب حاصلخیزی خاک های تهران می شوند چرا که خاک را خرد کرده و سبب افزایش آب های زیرزمینی و چشمه ها می شوند و از آنجایی که ترک هایی را در پوسته های زمین ایجاد می کنند که این موارد همه از جمله مزایای وجود گسل ها هستند . اینها همه کارهایی است که باید در طبعیت صورت پذیرد و ما به عنوان یک متجاوز در زمین محسوب می شویم و به مصداق ما زلزله یک امر مخرب محسوب می شود .در حالی که این اتفاقات، حرکات خیلی عادی زمین هستند که باید صورت پذیرد و اگر این گسل ها فعالیتی نداشته باشند زمین نابود خواهد شد . آمار نشان می دهد که زلزله بم کلی از ذخایر معدنی و ذخایر آبی ما را افزایش داده است . زلزله همیشه بلا نیست …
صفری در پایان خاطرنشان کرد: ما با اینکه می دانیم که مناطق شمالی تهران بر روی گسل قرار دارند، در آنجا ساخت و ساز های عظیمی را انجام می دهیم و با قیمت های زیاد به فروش می رسانیم . یا اینکه دانشگاه می سازیم ، به مانند دانشگاه علوم تحقیقات که کاملا بر روی گسل شمال تهران ساخته شده است، در حالی که دانشگاه ها و یا اماکن عمومی باید در یک جای امن ساخته شوند ولی عملا یک چنین پروژه عظیمی بر روی این گسل ساخته شده است.

دسته بندی: اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>