به گزارش خبرگزاری بسیج پرس محمد راستاد ظهر شنبه در حاشیه بازدید اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ضمن تشریح روند پیشرفت فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی گفت: این طرح یکی از پروژه های عظیم بندرسازی در کشور است که هم به لحاظ تجهیزات فنی و هم روند ساخت و سازهای عمرانی دارای پیچیدگی های خاص و ویژگی های منحصر بفردی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: فاز ۳ توسعه پایانه کانتینری این بندر در مجموع شامل احداث ۱۴۰۰ متر اسکله، ۴ میلیون متر مکعب لایروبی و احداث ۱۱۳ هکتار محوطه کانتینری پسکرانه است که با حداکثر توان داخلی در دست اجراست.

وی اظهار داشت: تکمیل این فاز شرایط برای پهلوگیری کشتی‌های بزرگ کانتینری با ظرفیت ۱۸ هزار TEU در بندر شهید رجایی را فراهم ساخته و ۲.۲ هزارTEU کانتینر به ظرفیت این بندر اضافه می‌شود.

راستاد در جمع شرکت کنندگان آیین بهره برداری از ۱۲ پروژه دریایی و بندری اظهار داشت: ارتقاء جایگاه بندر کانتینری شهیدرجایی در رقابت با سایر بنادر منطقه، افزایش اسمی تخلیه و بارگیری ترمینال کانتینری از ۶,۳ میلیون TEU به ۸,۴ میلیون TEU با قابلیت پهلودهی شناورهای با ظرفیت ۱۸۴۰۰ TEU و تناژ ۱۸۵۰۰۰ DWT، با عمق ۱۷,۵ متر از مهمترین شاخصه های فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی است.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طرح توسعه بندر شهید رجایی چه در بحث طراحی و چه در حوزه ساخت کاملاً به شکل بومی و با تکیه بر توان داخلی در حال انجام است.منبع:مهر