به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، در فرهنگ اسلامی روز نهم ذی‌الحجه را روز عرفه می نامند. روزی که حاجیان به صحرای عرفات می روند و به دعا و نیایش و اقامه‌ی نماز جماعت می پردازند و با نفس اماره‌ی خویش اتمام حجت می کنند و ابراهیم وار اسماعیل نفس خود را آماده ی قربانی شدن می کنند.

حاجیان در این روز رسم جد اعلای رسول‌ الله حضرت ابراهیم علیه‌السلام را برگزار می کنند. خود را از هر گونه هوا و هوس عاری می کنند و آماده‌ی حاجی شدن می شوند. مشرفین به خانه‌ی خدا در این ایام از تمامی اعمال خود توبه می کنند آماده می شوند تا میراث‌دار انبیاء اللهی شوند.

برای آنان که هوای کوی یار دارند اما به هر دلیلی نتوانسته‌اند در محضر خانه‌ی خدا مشرف شوند (مخصوصا با توجه شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا)، برگزاری دعای روز عرفه و نماز روز عید قربان، دعا و صدقه و استغفار به درگاه حق تعالی موکدا توصیه شده است.

از جمله اعمالی که در این بسیار توصیه شده است، خواندن زیارت امام حسین علیه السلام است. در روایت‌های تاریخ صدر اسلام آمده است که سید الشهدا علیه السلام در این ایام و پس از زیارت بیت العتیق رهسپار کربلا شدند. در بسیاری از احادیث منقول است که روز عرفه روز استجابت دعا از جانب پروردگار یکتاست و چه دعایی بهتر از قرائت عرفه که منسوب به حضرت سید الشهداست:

اَلْحَمْدُ لله الَّذى لَیْسَ لِقَضآئِهِ دافِعٌ وَلا لِعَطائِهِ مانِعٌ وَلا کَصُنْعِهِ صُنْعُ صانِعٍ وَهُوَ الْجَوادُ الْواسِعُ فَطَرَ اَجْناسَ الْبَدائِعِ واَتْقَنَ بِحِکْمَتِهِ الصَّنائِعَ لا تَخْفى عَلَیْهِ الطَّلایِـعُ وَلا تَضیعُ عِنْدَهُ الْوَدائِعُ جازى کُلِّ صانِعٍ وَرائِشُ کُلِّ قانعٍ وَراحِمُ کُلِّ ضارِعٍ وَمُنْزِلُ الْمَنافِعِ وَالْکِتابِ الْجامِعِ بِالنُّورِ السّاطِعِ وَ هُوَ لِلدَّعَواتِ سامِعٌ وَلِلْکُرُباتِ دافِعٌ وَلِلدَّرَجاتِ رافِعٌ، وَلِلْجَبابِرَهِ قامِعٌ فَلا اِلهَ غَیْرُهُ وَلا شَىْءَ یَعْدِلُهُ وَلَیْسَ کَمِثْلِهِ شَىْءٌ وَهُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُاللَّطیفُ الْخَبیرُ وَهُوَ عَلى کُلِ ّشَىْءٍ قَدیرٌ…

انتهای پیام/ ۱۲۱