تصویب قوانین جدید توسط بن سلمان در عربستان سبب شده تا در تمام قسمت های جامعه عربستان نارضایتی هایی دیده شود.

مسئله مرگ یا زنده بودن محمد بن سلمان در این چند روزه اخیر به یک موضوع مجهول تبدیل شده و در روزهای آینده می توانیم شاهد عواقب آن در سیاست آل سعود باشیم.
دکتر محمد رضا اقارب پرست، دکترای روابط بین الملل و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با مسئله مرگ یا زنده بودن ولیعهد سعودی پس از جریانات منتهی به تیراندازی در حوالی کاخ پادشاهی، اظهار داشت: عکسی که در جلسه هیئت دولت سعودی ها منتشر شد این خبر را تحت شعاع خود قرار داد و خیلی سخت می توان گفت که بن سلمان کشته شده، بلکه به نظر می رسد حکومت سعی دارد وی را برای مدتی از نگاه ها خارج کند.
وی در ادامه افزود: بی شک، اقدامات و اصلاحاتی که بن سلمان در نظام سنتی عربستان انجام داد در بروز چنین مسئله ای تاثیرگذار بوده است. اصلاحات همراه با فشار و دستکاری زیاد، در بین مردم و در کابینه آل سعود نارضایتی های شدیدی را به وجود آورده است. بی تردید شرایط سیاسی- اجتماعی نظام عربستان به مراتب بدتر از این وضعیت را هم به خود خواهد دید.
اقارب پرست در خصوص این مسئله که دامنه اعتراضات در نظام سیاسی عربستان چگونه است، خاطرنشان کرد:
در تمام قسمت های جامعه عربستان این نارضایتی ها به نوعی دیده می شود. شاهزادگانی که فرزندان پادشاه های قبلی هستند و یا وابستگان خانواده سلطنتی بوده به زور دستگیر شده و در ازای پرداخت پول آزاد می شوند اگر در بین سرگروه های مذهبی و خانواده های سنتی بررسی هایی  صورت گیرد این قضیه روشن می شود که آنها هم به هیچ عنوان از وضع موجود راضی نیستند. غربی شدن و حضور زنان در جامعه سنتی عربستان و موسیقی و …  برای آنها خشنود نیست.
وی ابراز کرد: قوانین مدنی که بن سلمان در رابطه با حقوق زنان وضع کرده سبب شده تا مردم عادی هم ناراضی باشند. عربستان که جامعه سنتی است یک سری حقوق خاصی را برای زنان قائل است اما با فشار بن سلمان تمام آن قوانین سنتی شان زیر پا گذاشته می شود به نوعی برای آنان شوک آور خواهد بود .
وی در پایان اذعان داشت: اگر نصف جمعیت جامعه عربستان را خانم ها در نظر بگیریم، باید بپذیریم که نیمی از جامعه از قوانین کنونی راضی اند اما مهم این است که گروه ها و افرادی که با این قوانین مخالفت دارند بسیار قدرتمندانه عمل می کنند. حتی اگر اکثر جامعه موافق قوانین وضع شده باشند، چرا که این گروه ها بسیار ذی نفوذند. اینها افرادی هستند که به صورت سنتی در جامعه عربستان نفوذ پیدا کرده و با قوانین وضع شده مشکل دارند و این قدرت و مخالفت می تواند برای بن سلمان دردسرساز شود و این مسئله مهمی است .
دسته بندی: اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>