دولت ذخیره ارزی ندارد. اقتصاد ایران یک اقتصاد وارداتی است و چرخه تولید متوقف شده است .

تناقض در سیاست های ارزی دولت این روزها اعتراضات بسیاری را برانگیخته است به گونه ای که بسیاری از صادرکنندگان ضرر کرده و بسیاری از واردکنندگان از سود های کلان برخوردار شده اند .
محسن جلیلوند، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با سیاست های ارزی دولت ابراز داشت: دولت ذخیره ارزی ندارد. اقتصاد ایران یک اقتصاد وارداتی است و چرخه تولید متوقف شده است . البته نوع کالای وارداتی هم شرط است و بسیاری از کشورها اصلا کالای مصرفی وارد نمی کنند و به جای آن کالای واسطه ای یا سرمایه ای وارد می کنند .
وی در ادامه افزود: سه نوع کالا برای واردات وجود دارد. سرمایه ای، واسطه ای و مصرفی از انواع کالای وارداتی هستند. اقتصاد ایران وقتی در شرایط تحریم قرار می گیرد به سمت کالاهای مصرفی سوق پیدا می کند به دلیل اینکه در شرایط تحریم حداقل های زندگی باید تامین شود و ناگزیر به جای کالای سرمایه ای و واسطه ای، کالاهای مصرفی وارد می شود به همین دلیل در این شرایط اوضاع بر وقف مراد واردکننده کالا پیش می رود.
وی با اشاره به راه های جلوگیری از این موضوع افزود: افزایش تولیدات داخل که با نام اقتصاد مقاومتی از آن یاد می شود، راهکار کلان استراتژیک برای مبارزه با چنین مباحثی است.  این راهکار را حتی ترامپ در آمریکا اجرا کرده است. راهکار دیگری به صورت تاکتیکی وجود دارد واینست که جلوی محفظه ها و روزنه ها گرفته شود. بخش بزرگی از اقتصاد ایران قاچاق است. البته این به معنای منع فعالیت کولبران و اقلام ناچیزی که دربانه فروخته می شود، نیست بلکه باید کالاهای قاچاقی که به سهولت و با دور زدن قوانین وارد کشور می شوند را گرفت، این کالاها مقدار قابل توجهی ارز را از کشور خارج کرده و سبب می شود تا چرخه تولید در ایران از کار بیافتد. راهکار سوم، در حال حاضر قیمت ارز دونرخی و فساد آور است. در ثبت نرخ در همه جا ارز دونرخی به چشم می خورد. فاصله بین قیمت ارز در بازار آزاد، تجارت و دولت سبب به وجود آمدن فساد در کشور می شود. به همین دلیل در واردات و صادرات شاهد مشکلات زیادی در زمینه ارزی هستیم .
در سطح استراتژیک اگر ایران از تحریم ها خارج شود، ارز هم تک نرخی می شود.در سطح تاکتیکی کار خیلی دشوار می شود، ما وقتی می دانیم در تحریم هستیم باید ارز را ذخیره کرده و به پرداخت اقلام ضروری اختصاص داده شود نه به مانند گذشته که به جای دارو، لوازم آرایش وارد کنیم. وقتی ارز تک نرخی می شود که یک روال ثابت را پشت سر گذاشته باشد . ارز در ایران حالت سینوسی دارد بدین معنا که قبل از برجام ارز دونرخی می شود و وقتی تحریم ها برداشته می شود، در میزان بسیار بالایی ارز وارد کشور می شود و باید آن را ذخیره سازی کرد چرا که به مانند الان شاهد کمبود ارز در کشور می شویم.
وی در پایان اذعان داشت: اقتصاد باید کاملا سالم باشد، تحریم اقتصاد ایران را ناسالم کرده است و نه فقط در ایران بلکه در همه دنیا این اتفاق رخ می دهد بدین صورت باید شاهد ظهور زنجانی ها و امثالهم باشید. این اتفاق خواهد افتاد چرا که دولت برای دور زدن تحریم ها ناچار به انجام این کار می شود. ذات تحریم اقتصاد را ناسالم می کند و اقتصاد ناسالم منجر به رشد بابک زنجانی های مختلف می شود
دسته بندی: آخرین اخبار, اخبار ویژه, اقتصادی, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>