به گزارش خبرنگار بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛ از یزد، شهید «محمد رضا دهقانی اشکذری» از پیشگامان خط سرخ شهادت، رزمنده‌ای که ۲۲ مهر ۱۳۴۰ در خانواده‌ای کارگر در اشکذر یزد به زندگی پدر و مادرش روشنی و امید بخشید.

شهیدی که به دفاع از رهبر و روحانیت متعهد بود

او اوّلین فرزند بود که در دامان مادری دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت و تحت تربیت پدری دلسوز و زحمتکش و متدیّن پرورش یافت. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت چشمگیری در تهران به پایان رساند. پس از تحصیلات دوره راهنمایی، به کار و تلاش و حرفه بنایی روی آورد. در حین کار، هم چنین در برق کشی و گچکاری نیز ماهر شد.  

 

زمانی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به اوج رسید او نیز در صحنه‌ها شرکت فعّال داشت و شعار‌های کوبنده‌اش هنوز طنین‌افکن گوش‌های حاضران در صحنه‌های آن زمان است و چه بسیار عکس‌های شاه خائن را به آتش کشیدند.

 

با تشکیل بسیج، خود را برای حفظ و حراست انقلاب و دستاوردهایش آماده کرد و در بسیج ثبت نام کرد و مشغول خدمت شد و پس از مدتی به عضویت سبزپوشان سپاه پاسداران درآمد و در سال‌های اول جنگ تحمیلی داوطلبانه به جبهه اعزام و در عملیّات والفجر مقدّماتی در منطقه رقابیه شرکت کرد و ۲۰ بهمن ۱۳۶۱ چشم دل را به کرانه لاله گون افق دوخت و با خدا، با خون خود در برابر جنت المأوی معامله کرد و در سلسله یاران همیشگی شهیدش قرار گرفت و پیکر پاکش را با مراسم خاصی در روضه الشهدای اشکذر به خاک سپردند تا شاهدی بر حقانیت اسلام و زنده کردن دین باشد.   

 

شهیدی که به دفاع از رهبر و روحانیت متعهد بود

 

شهید محمدرضا دهقانی اشکذری در وصیت‌نامه خود چنین می‌نویسد: آن‌هایی که در راه خدا کشته شده اند و در راه انجام وظیفه شهید شدند حرفشان این است که؛ اگر می‌خواهید ما را خوشحال کنید راهمان را ادامه دهید نه این که وقتی سر مقبره‌ها می‌روید به خدا اعتراض کنید که چرا از ما گرفت بلکه بگویید «انّا لِلّه و انّا الیه راجعون»

 

او در قسمتی دیگری از وصیت‌نامه خود برای مردم آن زمان چنین می‌نویسد: آن‌هایی که می‌گفتند‌ای کاش در صحرای کربلا بودیم و امام حسین (ع) را یاری می‌کردیم اگر آن‌ها راست می‌گویند گوش به حرف امام خمینی (رهبر) بدهند که ادامه دهنده راه حسین (ع) و نایب امام زمان (عج) باشند.

 

کارهایتان با مشورت با روحانیت باشد و به روحانیون متعهد به اسلام و انقلاب احترام بگذارید.

 

انتهای پیام/