بستن عهد نامه برجام در جهت این بود که اعتماد جهانیان را به سمت خودمان جلب کنیم و این اتفاق هم افتاد.

در چندهفته اخیر شاهد کارشکنی ها و نقض عهد آمریکا و هم پیمانانش در مسئله برجام و دیگر تعهدات بسته شده بودیم وبعد از نقض عهد آمریکا این کشور اقدام به ایجاد تحریم های بیشتر در مورد ایران کرد و  بدیهی است که کشور های اروپایی هم در این مسیر قدم برخواهند داشت.
جلال موسوی شربیانی، عضو هیئت علمی و مسئول نهاد رهبری دانشگاه هنر اسلامی تبریز در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با این موضوع بیان داشت: سران نظام و مسئولین به عهد شکنی های آمریکا واقف هستند. تبلیغات گسترده ای که از سوی قدرتمندترین رسانه ها علیه ایران صورت گرفت، به نوعی ایران را مسئول و مقصر در این مسئله نشان داده و به گونه ای وانمود کردند که ایران قصد دستیابی به سلاح های هسته ای را دارد.
مسئول نهاد رهبری دانشگاه هنر اسلامی تبریز تصریح کرد: مسئولین دولتی نیز به اجبار به دلیل اینکه اعتماد جهانیان را به سمت خود جلب کنند، متقبل برخی از هزینه های سیاسی در این جریان شدند. البته این بدین معنا نیست که ما به غربی ها اعتماد کرده باشیم بلکه به عکس، مطلقا به معنای اعتمادی به آنان نمی باشد. بستن عهد نامه برجام در جهت این بود که اعتماد جهانیان را به سمت خودمان جلب کنیم و این اتفاق هم افتاد. هر چند هزینه های زیادی را برای ایران در برداشت اما این هزینه ها پرداخت شد و دنیا به چشم دید که ایران قابل اعتماد است .
موسوی با ابراز این مسئله که برجام نشان دهنده حسن نیت جمهوری اسلامی ایران در برقراری ارتباطات سازنده و سالم با تمام جهان است، اذعان داشت: برجام نشان داد که جمهوری اسلامی ایران با تمام کشور های دنیا غیر از رژیم صهیونیستی می تواند ارتباط دوستانه و تعاملات مناسب داشته باشد به رغم اینکه بدعهدی آمریکا به همواره برای نظام جمهوری اسلامی اثبات شده بود، اما باز هم با برگزاری مذاکرات و انعقاد برجام حسن نیت خود را ثابت و آمریکا را مفتضح جلوه داد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در رابطه با این مسئله که آیا جمهوری اسلامی ایران باتوجه به کارشکنی های پی در پی آمریکا به برجام متعهد خواهند ماند یا خیر افزود: ما در برجام تنها با آمریکا قرارداد نبستیم. در واقع، طرف قرار داد ما در برجام صرفا آمریکا نیست. با اینکه می دانیم که کشور های اروپایی خودشان را مستقل از آمریکا می خواهند نشان دهند و می خواهند ثابت کنند که استقلال دارند اما برای همه واضح است که اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا هیچ کاری نمی توانند انجام دهند. اگر اروپایی ها ادعای مستقل بودن را دارند باید با ایران ادامه دهند و اگر آنها هم به مانند آمریکا از برجام خارج شوند بدین معنی است که هیچ استقلالی از خود ندارند.
وی خروج ایران از برجام را به منزله بهانه تراشی های جدید غرب تلقی نمود و ابراز داشت:  به دلیل اینکه قرار داد ما در برجام حداقل با کشورهای اروپایی همچنان ادامه دارد، خروج ایران از برجام را مناسب نمی بینم. در واقع، اگر ایران از برجام خارج گردد، بهانه ها و توطئه های دیگری دستاویز غرب خواهد شد و این مسئله زمینه ساز اعمال تحریم ها و بازگشت به دوران پیشابرجام خواهد شد. حتی مقام معظم رهبری هم فرمودند که فعلا با اروپایی ها مدارا کنیم، اما اگر این یقین در ما ایجاد شود که روح برجام از بین رفته است. کل نظام تصمیم می گیرد که از برجام خارج شود.
وی در پایان اذعان داشت: اشتباهات مقامات دولتی در برجام این بود که از خود ذوق زدگی نشان داده و این بهانه را به غربی ها داد که ایران برای رهایی از تحریم چقدر تاثیر پذیر است. نباید این مسئله را به یک جشن ملی تبدیل می کردیم. غربی ها هم این مسئله را به خوبی درک کرده که فشار اقتصادی آنقدر برای ایران مهم است که تنها با یک معاهده که آن هم بخشی از تحریم ها را رفع کرده، مقامات ایرانی را به چنین ذوق و شوقی کشانده است. از طرفی دیگر، مسئولان با بی توجهی به نکات و توصیه های مهم مقام معظم رهبری در خلال مذاکرات، دستاوردهای خود را صرفا برجسته نمودند که اکنون ما شاهد آن این وضعیت و نتایج مذاکرات آنان می باشیم!.
دسته بندی: آخرین اخبار, اخبار ویژه, سیاسی, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>