پنجمین شب از شب‌های شعر مقاومت با عنوان «بیروت تهران» در مؤسسه شهرستان ادب برگزار شد.

به گزارش بسیج پرس، پنجمین شب از شب‌های شعر مقاومت با عنوان «بیروت – تهران» شب گذشته با حضور علی‌محمد مؤدب مدیر مجموعه فرهنگی شهرستان ادب، میلاد عرفانپور، ناصر فیض، میثم مطیعی و جمعی از شاعران عرب و ایرانی در مؤسسه شهرستان ادب برگزار شد.

در ابتدای این مراسم میلاد عرفانپور مدیر دفتر شعر موسسه شهرستان ادب اشعاری را در وصف شیعیان ضاحیه لبنان و ترانه‌ای با موضوع دولت کاریکاتور قرائت کرد و پس از آن ایمان طرفه اشعاری را در وصف زنان محجبه مقاومت خواند.

در ادامه علی‌محمد مؤدب در سخنانی گفت که امروزه در همه جبهه‌ها با استکبار درگیر هستیم و کشورهای مقاومت همیشه شاهد صحنه‌های درگیری جهان استکبار بود و ما نیز باید در شعر پویا و پرجنب‌و جوش باشیم و این محافل را پررونق‌تر برگزار کرده تا جریان‌سازی در زمینه ادبیات مقاومت داشته باشیم. او پس از این سخنان اشعاری در وصف سیدحسن نصرالله را قرائت کرد و پس از آن سمانه خلفی‌زاده از شعرای ایرانی اشعاری را به زبان فارسی و عربی قرائت کرد که مورد تشویق حاضران واقع شد.

ناصر فیض از شعرای به نام کشورمان سخنران دیگر این مراسم بود.او در سخنانی در پاسخ به اینکه عده‌ای می‌گویند که چرا ایران به لبنان اینگونه توجه می‌کند، گفت: در دنیا تمام اتفاقات سیاسی و اجتماعی به هم مرتبط است و تمام مسائل جهان در موضوعات مختلف بر روی هم تاثیرگذار و در زندگی و مسائل معیشتی مردم نیز اثرگذار است و نمی‌شود نگاه مستقلی به این موضوع کرد. کشورهایی مانند لبنان و اسرائیل از لحاظ وسعت جغرافیایی بزرگ نیستند ولی می‌توانند بر روی مناسبات جهانی تاثیرگذار باشند.

او ادامه داد:هر کشوری که فقط به فکر جنگیدن صرف بوده شکست خورده اما در جایی که جنگ و زندگی جریان داشته آن جنگ پیروز شده است. علت اینکه لبنان و یا کشورهای مقاومت در جنگ‌ها پیروز می‌شوند آن است که زندگی و جنگ درکنار هم است و دشمنان با یک جمعیت کثیری روبرو می‌شوند که از آن وحشت می‌کنند.

در ادامه احمد حسن الحجیری از شعرای لبنانی اشعاری را در خصوص قدس قرائت کرد و پس از آن محسن رضوانی شاعر، پژوهشگر و نویسنده و طنزپرداز در ابتدای سخنانش شعری را به سیدحسن نصرالله تقدیم کرد. او پس از قرائت شعر در سخنانی انتقادی گفت که در طول سال مراسمات زیادی برای مدافعان حرم برگزار می‌شود که بسیار کار پسندیده‌ای است و جای کار بسیاری دارد، اما تاکنون کسی برای ملت سوریه که در این ۸ سال با مقاومت برابر دشمن ایستادند کاری انجام نداده و آنها مغفول ماندند که جا دارد در این زمینه در خصوص شعر و یا زمینه‌های دیگر فعالیت‌هایی انجام شود.

میثم مطیعی استاد دانشگاه امام صادق(ع) و از مداحان اهل‌بیت دیگر سخنران این مراسم بود.او در خصوص تاریخچه فرهنگ مقاومت گفت که برخی آغاز فرهنگ مقاومت را از فلسطین می‌دانند، اما این فرهنگ به زمان اهل‌بیت بازمی‌گردد و جریان مقاومت با فلسطین شکل دیگری پیدا کرده است.

او ادامه داد که مقاومت مسئله‌ای سیاسی نیست و هرگاه دشمنی خواسته تا سرزمین و یا عقاید مردم را اشغال کند مردم مقاومت کرده و حق خود را بازپس گرفتند. این اندیشه مقاومت با انقلاب اسلامی در دنیا شکل جدی پیدا کرده و نشانه بارز آن جریان مقاومت لبنان است.

مطیعی به موضوع مداحی گریزی زد و گفت که جریان مداحی ما منبعث از فرمایشات رهبری بوده و این جریان، جریان مداحی اسلام ناب محمدی(ص) است که یک بخش از آن مداحی سیاسی و انقلابی است و این موضوع بدون کمک شاعران همراه قابلیت تحقق ندارد و شاعران نقش مهمی در اجرایی و عملی کردن آن مداحی دارند.

این مداح اهل‌بیت در خصوص شعر مقاومت گفت که شعر مقاومت باید برای جبهه مقاومت کارا و مفید باشد و شاعر باید با جبهه انس میدانی پیدا کند تا بتواند شعر اثرگذار بسراید. تا وقتی که یک شاعر نتواند ساحت جبهه را لمس نکند نمی‌تواند شعر خوبی بگوید.

او ادامه داد: شعر مقاومت باید از سیره اهل‌بیت مابه‌ازا پیدا کند در این صورت است که این شعر می‌تواند مرزها را درنوردد. شعرخوانی حسین حایک، نورآملی و عادل‌یونس از شعرای لبنانی از دیگر بخش‌های این شب شعر بود و در انتها از کتاب چاپ بیروت تازه‌ترین مجموعه شعر علی داوودی رونمایی شد.

علی داوودی در سخنانی کوتاه گفت که معمولا تصوری که از لبنان در ذهن مردم وجود دارد کشوری درگیر جنگ است اما آن چیزی که در حقیقت وجود دارد جاری بودن زندگی در آن است. در خصوص اشعارم در کتاب چاپ بیروت آن چیزی که محرک من برای گفتن این اشعار بود موسیقی بیروت بیروت بود که در سفری که به لبنان داشتیم آن را شنیدم و فضای این اشعار برای زندگیست.

انتهای پیام/

دسته بندی: کتاب و اندیشه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>