بزرگترین مشکل مدیریتی ما این است که به جای اینکه به کشاورزان بگویند صرفه جویی کنند، به مردم که از آب شرب شهری استفاده می کنند تقاضای صرف جویی آب را می کنند.

در چند سال گذشته شاهد این بحث هستیم که بسیاری از شهر ها و استان های ما با مشکل کم آبی مواجه بودند . کنترل این موضوع در دوبخش بخش تقسیم می شود : ۱-مدیریت طبیعی ۲- مدیریت انسانی .
امیر یونسیان، مهندس کشاورزی و استاد دانشگاه اسلامی واحد شاهرود و دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده پزشکی در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با موضوع کم آبی و سیاست ها و تدبیرها این مسئله اظهار کرد: کم آبی های اخیر بستگی به کاهش شدید میانگین بارش های سالیانه و هم مدیریت منابع آبی دارد. در بحث بارش ها باید گفت که سال به سال از شدت بارش ها کاسته می شود و انسان هم بر روی آن تاثیری ندارد و این یک امر طبیعی است . ایران به دلیل اینکه در یک منطقه خشک قرار گرفته، میزان شدت و ضریب آن بالا رفته است و در مناطق معتدل، کم آبی خیلی کمتر حس شده است اما در ایران بیشتر نمود پیدا کرده است. اما از طرف دیگر در بحث مدیریت، این امر قابل جبران و بر روی آن می توان کار انجام داد که اکنون در این مسئله خیلی ضعیف عمل شده است .
وی ادامه افزود: در ایران چون از آب زیر زمینی استفاده بسیاری می شود و پایین آمدن آن خیلی تاثیر گذار است و این امر در عدم مدیریت مصرف نمود پیدا می کند.
یونسیان با اشاره به ایجاد ابرهای مصنوعی ابراز نمود: بحث ابرهای باران زا یک تکنولوژی جدید است که ایران هنوز در آن نتوانسته است به موفقیت کامل برسد ، از این تکنولوژی به درستی استفاده نشده است و در بعضی از مواقع حتی عمل عکس را هم جواب داده است به مانند سال گذشته. به جای هزینه کردن برای به وجود آوردن ابر های مصنوعی، در مدیرت مصرف سرمایه گزاری شود، مخصوصا در بخش کشاورزی که مشکل جدی ما در بخش مدیریت مصرف در حوزه کشاورزی است و تا حدود ۸۰تا۹۰ درصد از بین رفتن آب های زیرزمینی در این بخش است . اگر بتوانیم حداقل ۵ درصد صرفه جویی کنیم خیلی از مشکلات ما برطرف می شود.
وی در تبیین بزرگترین مشکلات مدیریتی در حوزه آب کشور اذعان داشت: بزرگترین مشکل مدیریتی ما این است که به جای اینکه به کشاورزان بگویند صرفه جویی کنند، به مردم که از آب شرب شهری استفاده می کنند تقاضای صرف جویی آب را می کنند. این امر تاثیر گذار است ولی در بحث مصرف شهری ۱۰ درصد مصرف سرانه آب کشور را دارد . صرفه جویی از سمت شهروندان یک نوع کمک است، اما اصلی ترین بخش کاهش آب های زیر زمینی ما مربوط به مصرف کشاورزی است، به دلیل اینکه در این بخش از آبیاری سنتی و روش های سنتی استفاده می شود که بیشتر آب کشور در این حوزه صرف می شود.
وی در پایان در رابطه با صرفه جویی در بخش کشاورزی اذعان داشت: مدیریت آبیاری در بخش کشاورزی به همراه آمایش سرزمین باید صورت گیرد، مدیریت کشت یعنی در وسط کویر به کشت برنج نپردازیم! به جای کاشت گیاهان پر مصرف، از گیاهان دارویی استفاده کنیم. این اتفاق افتاده و جواب هم داده است، جهاد کشاورزی باید در استان ها آمایش انجام دهد و کشاورزان را به سمت و سوی این مسئله سوق دهد. به مانند ممنوعیت کشت برنج در کردستان.

دسته بندی: اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>