به گزارش خبرگزاری بسیج پرس، در حالی که معاملات امروز سه شنبه ۳۱ تیر بورس تهران با افت منفی ۴۵ صدم درصدی ارزش بازار مواجه شد و شاخص کل بار دیگر در آستانه بازگشت به کانال ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی قرار گرفت، اما با توجه به اینکه معاملات برخی نمادهای پُرتقاضا مانند شستا و شتران به ساعات بعد از بسته شدن بازار منتقل شده است، رشد ارزش این نمادها توانست شاخص کل را در کانال ۱.۹ میلیون واحدی نگاه دارد.

به گونه‌ای که در یک ساعت ابتدایی معاملات امروز رشد منفی حدوداً ۲۳ هزار واحدی رقم خورد و شاخص کل به ۱ میلیون و ۹۰۱ هزار واحد رسید؛ اما در حال حاضر با اعمال تغییراتی که شستا و شتران توانستند ایجاد کنند، شاخص کل در ۱ میلیون و ۹۱۶ هزار واحد قرار گرفته و افت شاخص را به ۸ هزار و ۶۰۰ واحد محدود کرد.

شاخص هم وزن با منفی ۴ هزار و ۸۶۰ واحد، به ۵۰۷ هزار و ۶۱۲ واحد رسید.

نمادهای فارس، تاپیکو، کگل و پارسان همگی با تأثیرگذاری بیش از ۲ هزار واحدی، از مؤثرترین نمادها در افت شاخص کل بورس بوده‌اند. اما در مقابل شپنا به تنهایی توانست ۵ هزار و ۷۰۰ واحد در رشد شاخص کل در پایان معاملات بورس مؤثر باشد؛ شستا نیز تأثیر حدوداً ۴ هزار واحدی در رشد شاخص داشته است.

کارشناسان معتقدند رشد منفی شاخص کل علی رغم رشد مثبت آن در معاملات دیروز، به دلیل کاهش قیمت دلار بوده است.

شتران در معاملات امروز ۳ میلیون ۷۵۰ هزار تقاضای خرید و ۳ میلیون و ۲۴۷ هزار تقاضای فروش داشت که رشد ۱۲.۸ درصدی قیمت سهام شتران نسبت به آخرین زمان باز بودن این نماد را رقم زد.

شستا نیز ۱۰۹ میلیون صف خرید داشت و رشد حدوداً ۵ درصدی در ارزش سهام این نماد در آخرین کشف قیمت معاملات امروز آن به ثبت رسید.منبع:مهر